Atatürk Bulvarı

Yazar Admin / 17 Nisan 2012. Kategori GENEL OLARAK İSTANBUL'UN DEĞİŞEN YÜZÜ

İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alan Atatürk Bulvarı, Aksaray’ı, Bozdoğan Kemeri(Valens Kemeri)’nin(http://www.degisti.com/index.php/archives/358) altından geçerek, Unkapanı(http://www.degisti.com/index.php/archives/7159) yoluyla Taksim’e(http://www.degisti.com/index.php/archives/5817) ve çevre yollara bağlar.

Aksaray semtinde Millet, Ordu ve Mustafa Kemal caddelerinin kesiştiği noktada bir dörtyoldan başlayıp, Unkapanı-Küçükpazar bölgesinde Atatürk Köprüsü’ne(http://www.degisti.com/index.php/archives/7075) bağlanarak sonlanan bulvarın sağ tarafında; güneyden kuzeye Kemalpaşa, Kalenderhane, Mollahüsrev, Hacıkadın, Yavuzsinan, sol tarafında ise güneyden kuzeye; İskenderpaşa, Zeyrek ve Cibali mahalleleri yer almaktadır.

Lütfi Kırdar döneminde açılan Atatürk Bulvarı’nın yapımına Cumhuriyet’in ilk yıllarında başlanmıştır. Bulvarın Yenikapı-Aksaray kısmı 1925, Saraçhanebaşı-Unkapanı ile Aksaray-Saraçhanebaşı kısmı 1938 sonrasında yapılmıştır.

Zamanla yapılan eklemeler ve müdahalelerle değişime uğrayan Atatürk Bulvarı’nda 3 adet alt ve üst geçit bulunmaktadır. Aksaray’daki geçidin yapımına 1970 yılında Belediye Başkanı Fahri Atabey zamanında başlanmıştır. Bu geçit Vatan ve Millet Caddeleri dışında, çevre yoluyla Taksim’e kadar giden bir uzantının en önemli bağlantı noktası olmuştur.

İkinci geçit; bulvarın Beyazıt-Edirnekapı yoluyla kesiştiği Haşim İşcan Geçidi ya da diğer adıyla Saraçhanebaşı Geçidi’dir. 1964 senesinde Haşim İşcan’ın başkanlığı döneminde yapımına başlanan geçidin, altından sağlı sollu dörder merdivenle üst katına çıkılır. Geçidin merdivenle çıkılan katları, bugün Bisikletçiler Çarşısı olarak kullanılmaktadır.

Bulvarın üzerindeki üçüncü geçit, yine Haşim İşcan’ın başkanlığı döneminde 1964’de yapımına başlanan Unkapanı Geçidi’dir. Atatürk Köprüsü’nün başlangıcında yer alan ve yonca yaprağı şeklinde olan bu geçit, Aksaray’dan Taksim’e giden araçlarla, Eminönü-Eyüp istikametine giden araçların kesişmesini engellemektedir.

Atatürk Bulvarı’nın yapılmasından önce aynı güzergah üzerinde kıvrılarak ilerleyen eski bir toprak yoldan bahsedilmektedir. Kapan_ı Dakik Caddesi ya da Unkapanı Caddesi olarak adlandırılan bu cadde, kıvrımlarından arındırılıp, düz bir bulvar haline dönüştürülmüş; bu çalışmalar sırasında bazı tarihi eserler traşlanmış bazıları ise ortadan kaldırılmıştır.

Pertevniyal Valide Sultan Camii(http://www.degisti.com/index.php/archives/11630), Valens Kemeri, Gazanfer Ağa Medresesi(http://www.degisti.com/index.php/archives/7367) bulvar üzerinde yer alan önemli tarihi yapılardır. Ayrıca Unkapanı ile özdeşleşmiş olan, İstanbul Manifaturacılar ve Mefruşatçılar Çarşısı ile Plakçılar Çarşısı da Atatürk Bulvarı üzerinde yer almaktadır.

Bulvar, yapıldığı tarihten bu yana İstanbul’un ana arterlerinden biri olma özelliğini korumaktadır.

Kaynakça:

A.Fahri, İstanbul’un 100 Cadde Ve Sokağı, Kültür A.Ş., İstanbul 2010, s.30-32

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

  • Hüseyin ihsan Dinç: Herkesin görmesi gereken bir müze. özellikle gençlerin de Atalarının evini görmeleri gerekiyor,...
  • ömer faruk: ilk yazılan yorum haliyle görmedim burayı.02-09 mezunu mimarım..yanmış okul bu belki engellenemeyecek bir...
  • Hazal: Sitenizle yeni tanıştım. Bu yorumun yeri burası değil belki de, ama çok çok güzel bir site. Emeği geçen...
  • Aydan: Aynen yorumunuza katılıyorum. HamamcI olmama rağmen hürrem sultan hamamına gidemedim . Sankihamamyurt dışında...
  • Yılmaz Övünç: Kadıköy Çarşısı’nda lokman fırını vardı.O zamanlar tepside balık hazırlar fırına verirdik.Birkaç...

Ülkelere Göre Siteye Erişim

Flag Counter

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank