Hürrem Sultan’ın Türbesi (Haseki Hürrem Sultan Türbesi)

Yazar Admin / 25 Nisan 2011. Kategori İSTANBUL'DAKİ TARİHİ YAPILARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

hurrem_sultan_turbesi_suleymaniye_1860-1890

Hürrem Sultan ya da Hürrem Haseki Sultan(1506-1558),Osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi ve sonraki padişah II.Selim’in annesidir.Süleymaniye Külliyesi içinde, Kanuni’nin türbesi yanında yer alan Hürrem Sultan Türbesi,1558’de Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırtılmıştır.

 Aslen Rus olan,güzelliği nedeniyle küçük yaşta Kırım hanı tarafından Osmanlı sarayına sunulan Hürrem Sultan,kurnazlığı ile padişahın dikkatini çekmeyi bilmiştir. Kanuni`nin olması gerekenden daha fazla güven ve sevgisini kazanmış,onun nikahlı eşi olduktan sonra yaptıklarıyla,16.yüzyıl Osmanlı tarihini olumsuz yönde etkilemiştir.Kanuni`nin, Gülbahar Hatun`dan olan oğlu veliaht Sultan Mustafa`yı ortadan kaldırmak için çeşitli entrikalar ile önce Gülbahar Hatun`u, ardından kırk yaşındaki veliaht Mustafa`yı boğdurtmuştur.

Devlet yönetimine de hakim olan Hürrem Sultan, İran savaşını desteklemiş,Ruslar ve Lehlerle barış içinde yaşanılmasını sağlamıştır.[Hürrem’in oğlu,Kanuni’den sonra tahta çıkan II.Selim ile Osmanlı’da padişahların askerlerinin başında sefere çıkma durumu son bulmuş;bu da Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşünü başlatan nedenlerden biri olmuştur.] Hürrem Sultan, Kanunî Sultan Süleyman ile birlikte çıktığı bir Edirne gezisi sonrasında 15 Nisan 1558’de, İstanbul’da ölmüştür. Önce Süleymaniye Camii Haziresine defnedilmiş, sonrasında yine Süleymaniye Camii haziresinde inşaa edilen türbesine nakledilmiştir.

Kesme köfeki taşından yapılan türbe,dıştan sekizgen, içten onaltıgen planlıdır ve yuvarlak kasnaklı bir kubbe ile örtülmüştür. Türbenin giriş cephesi dışındaki her cephesinde,altlı üstlü ikişer penceresi vardır.Alt sıra pencereler dikdörtgen söveli olup, üzerlerinde hafif sivri sağır kemerler yer almaktadır.Pencere alınlıklarının etrafını pembe mermerden bir bordür çevirmektedir. Yapının tüm pencereleri,silmeler içerisine alınmış;böylece cepheye hareketlilik kazandırılmıştır.

Türbenin,önde dört arkada iki sütunun taşıdığı,düz çatı ile örtülü revaklı bir girişi vardır. Mukarnas başlıklı sütunlar,birbirlerine sivri kemerlerle bağlanmış ve kilit taşları üzerine de rozetler yerleştirilmiştir.Türbenin basık kemerli giriş kapısı üzerinde,Kelime-i Tevhid yazılı bir kitabe bulunmaktadır.Kapının iki yanında yer alan çini panolar,lacivert, firuze ve beyaz renklerin kullanıldığı mermer taklidi şeklindedir. Bunların üzerindeki sivri kemerli panoda bahar dalı, altında lale, karanfil gibi çiçeklerden meydana gelmiş kompozisyonlara yer verilmiştir. Köşe dolgularında,mavi zemin üzerine beyaz konturlu,Çin bulutları görülmektedir. Bunların üzerine de,lacivert zemine beyaz sülüs yazı ile ayetler yazılmıştır.Ayrıca kubbenin kasnağı üzerine de, kabartma olarak ayetler bulunmaktadır.

Yapının içi renkli çinilerle bezenmiştir. Bitkisel motifli bu çinilerde mercan kırmızısı, lacivert,firuze renkleri yanında Türk çini sanatında çok rastlanmayan siyah renk de kullanılmıştır.Üst sıra pencerelerin altına kadar duvarlar,çinilerle kaplıdır. Alt sıradaki pencerelerin alınlıkları da çinilerle kaplanmış,hatayi ve hançer yaprakları tüm yüzeyi doldurmuştur.Alınlıklar üstüne de,beyaz sülüs yazı ile yazılmış ayetler yerleştirilmiştir. Burada kapının iki yanındaki çinilerden farklı olarak,renkli sır tekniğinin kullanıldığı da görülmektedir.

Türbede çini bezemeler dışında, ağaç işlerine ve kalem işlerine de geniş yer verilmiş;kubbenin içi kalem işinden bitkisel kompozisyonlarla tezyin edilmiştir. Kapı kanatlarında, pencere kanatlarında ve sanduka şebekelerinde özellikle kündekari tekniğinde, ağaç işçiliği göze çarpmaktadır.

Türbe içerisinde Hürrem Sultan yanında, Sultan II. Selim’in şehzadesi Mehmet ile Kanuni Sultan Süleyman’ın kız kardeşi Hatice Sultan’ın kızı olan Hanım Sultan gömülüdür. 

İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Kanuni Sultan Süleyman, Mimar Sinan ve Hürrem Sultan türbelerinin, özgün hali bozulmadan, Süleymaniye Camii restorasyonu kapsamında  ele alındığını; İstanbul Türbeler Müze Müdürü Hayrullah Cengiz ise restorasyon çalışmalarının yıl sonuna kadar tamamlanacağını açıklamıştır.

Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan Türbeleri bir arada

hurrem_sultan_turbesi_2014_mart

hurrem_sultan_turbesi_2014_mart

 

 

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

(4) YORUM

 • ilayda
  20 Eylül 2011 at 20:25 |

  çok beyendim ve çok güzel

 • yarenn
  23 Ağustos 2012 at 16:06 |

  Hürrem Sultanı çok seviyorumm.

  türbesine muhakkak gidicemm .

 • Özlem
  14 Ocak 2013 at 14:02 |

  Hürrem Sultan’ın yanındaki Kanuni Sultan Süleyman değil, Sultan III.Selim.

  • Admin
   14 Ocak 2013 at 14:54 |

   3.Selim ve Hürrem tablolarının bir arada olduğu fotoğraf konusunda haklısınız. Ama bunu öyle yanlış ifade etmişsiniz ki, yorumunuzu okuyan yazımızda bir bilgi hatası yaptığımızı düşünebilir.

YORUMLARINIZ

Ara

Kategoriler

Son Yorumlar

 • hakan pile: bu yapı hakkında detaylı bilgisi olan var mı ? dtaylı not veya gercek bir planı olan var mı ?
 • Admin: Sayın Aydın Özkan, Konuyla ilgili olarak Sayın Reşit Çengeloğlu ile iletişime geçtik....
 • aydın özkan: merhabalar tahir paşa ile ilgili araştırmamla ilgili görüşmek isterim yardımlarınızı arz...
 • figen: Jane austen döneminin kadınlarının sorunlarına eğilmiş bence en önemli yazarlarından...
 • Ebubekir TAHTACI: Ellerinize sağlık çok aydınlatıcı bir yazı olmuş. Yorumları okuduktan sonra kısa bir...

Ziyaretçi Bilgileri

 • 6425Bu gönderi:
 • 285Bugün okunanlar:
 • 1772Dün okunanlar:
 • 152Bugünkü ziyaretçiler:
 • 885Dünkü ziyaretçiler:
 • 1Şu an sitede olan ziyaretçiler:

Ülkelere Göre Siteye Erişim

Flag Counter
© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank