Teşvikiye Camii

Yazar Admin / 08 Haziran 2011. Kategori İSTANBUL'DAKİ TARİHİ YAPILARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

Teşvikiye Camii, Şişli’de adını aldığı semtte, Teşvikiye Caddesi ile Ahmet Fetgeri Sokak arasında kalan adada, yer alır. Buradaki ilk camii 1794-95’de III. Selim tarafından yaptırılmıştır.

Yapı uzun yıllar harap kaldıktan sonra 1854’te, Sultan Abdülmecit tarafından yeniden inşaa ettirilmiştir.

Teşvikiye Camii, eğimli bir arazide yapıldığı için güney yönünde bir alt katı vardır. Fevkani cami, planı ve üslubu açısından III.Selim döneminden çok, 19.yüzyıl mimarisi özelliklerini yansıtmaktadır. Cami, 13×12 m boyutunda, kareye yakın dikdörtgen planlı bir harim bölümü ile yaklaşık 24×15 m boyutunda bir hünkar mahfilinden oluşmaktadır. Zemin katının bir bölümü son cemaat yeri olarak ayrılmıştır. Camiinin alt yapısı tamamen kagir olmasına karşın, kubbesi ahşaptır.  Kubbesi, altıgen ve köşeli olan caminin, iç duvarları nakış ve kalem işleriyle süslenmiştir.

Selatin camilerde hünkar mahfilinin ayrı bir kitle olarak gelişmesi, III. Selim döneminde başlamışsa da, boyut olarak büyümesi ve cami giriş cephesini belirleyen bir kitleye dönüşmesi, II. Mahmut ve Abdülmecit dönemlerinde olmuştur. Teşvikiye Camii’nde hünkar mahfilinin, harimin yaklaşık iki katını aşan bir büyüklüğe sahip oluşu, geç tarihli bir şemaya işaret etmektedir. Hünkar mahfili kapısının üzerindeki manzum kitabede, bu semti ihya edenin ve Teşvikiye Camii’ni yaptıranın Abdülmecit Han olduğu yazmaktadır. II.Abdülhamit dönemindeki yenileme çalışmaları, yeni bir kitabeyle sınırlı değildir. Caminin yenilenmesi sırasında, III. Selim’den kalan küçük bahçe, genişletilmiş ve avluya bitişik iki arsa eklenmiştir.

Camiinin girişi, yüksek kolonların oluşturduğu bir portik olarak düzenlenmiştir. Portik bölümünde, saçak kornişinin üstünde yükseltilmiş olan parapet, onun üzerine yerleştirilmiş kitabe panoları ve bu panoların arasındaki kemerin içinde bulunan tuğralı bayraklı arma, 19.yüzyılın ikinci yarısı çizgilerini çağrıştırmaktadır.

Minaresi sağ tarafında yükselen caminin geniş avlusunda ise, Nişantaşı semtine adını veren Sultan III. Selim ve II. Mahmut’a ait olan iki menziltaşı bulunmaktadır.

1891-1892’de Yuvan Efendi tarafından yenilenen camii, Cumhuriyet döneminde de defalarca onarım görmüştür.  Caminin avlusunda, 1992 yılına ait, mermerden, dört yüzlü  bir şadırvan bulunmaktadır. Şadırvanın her yüzeyinde üçer çeşme yer alır. (Bana göre, bu şadırvan caminin genel üslubuna uygun olmalıydı…)

Teşvikiye Camii, en son 2005 yılında, geniş kapsamlı bir restorasyon geçirmiştir. Bu çalışmalarda, mabedin iç duvarlarını süsleyen kalem işleri, dış cephedeki taş kaplamaları, son mahalli ve üstüne yerleştirilmiş olan kitabe ve arma-i Osmani baştan aşağı yenilenmiştir.

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

(1) YORUM

 • ayfer
  23 Aralık 2011 at 20:56 |

  Caminin içi tüm o dönem camilerine has bir biçimde, adeta bir saray havasında ferah ve aydınlık…

YORUMLARINIZ

Ara

Kategoriler

Son Yorumlar

 • Arif Kuş: Nişantaşı halka açılsın. Biz de yaşamak istiyoruz orada. Ne bu kardeşim yıllardan beri hep hayel...
 • Üstün Cicioğlu: Konuyu bu kadar sulandırmak, kıskançlıktan dolayıdır her halde ?
 • kumru örnek demirtaş: 18.01.2015 tarihinde ankara Gordion zara mağazasından erkek departmanından oğlum için...
 • hüseyin: bershkadan bir mont akdm iadeye verdim 2 ay cevap zor aldm,paramı iade alacagım alamadm bir slip noyu...
 • Osman Sabahattin Ayyüce: ŞAHANE BİR ÇALIŞMA…ELLERİNİZE SAĞLIK..YILLARDAN SONRA BENİ ISTANBULUMA,...

Ziyaretçi Bilgileri

 • 1017Bu gönderi:
 • 192Bugün okunanlar:
 • 1453Dün okunanlar:
 • 105Bugünkü ziyaretçiler:
 • 748Dünkü ziyaretçiler:
 • 1Şu an sitede olan ziyaretçiler:

Ülkelere Göre Siteye Erişim

Flag Counter
© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank