Ağa Hamamı Samatya

Yazar Admin / 07 Mart 2013. Kategori İSTANBUL'DAKİ TARİHİ YAPILARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

 Aga_Hamami_Samatya_19._yy_Istanbul

Ağa Hamamı, Samatya’da (http://www.degisti.com/index.php/archives/2722), Orgeneral Nazif Gürman Caddesi ile Müşir Süleyman Paşa Sokağı arasında yer alır. KapıAğası Yakup Ağa tarafından, yaklaşık olarak 1545 yılında Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Glück yaptıranın adı hakkında bazı şüpheler ileri sürse de, hamam Adsız Risale’de, Tuhfetü’l Mimarin’de ve Tezkiretü’l Ebniye’de “Sulumanastır’da Kapuağası Yakub Ağa Hamamı” adıyla kayıtlıdır. Hamamın geliri, Yakup Ağa’nın Kadıköy’deki(http://www.degisti.com/index.php/archives/524) deniz fenerine ve Eyüp’deki(http://www.degisti.com/index.php/archives/16975) mektebine vakfedilmiştir.

1834’de İstanbul’a gelen Ressam Thomas Allom’un(1804-1872), R. Walsh’ın kitabı için çizdiği gravürde, Samatya Hamamı başlıklı metnin yanında bu hamamın soyunma yerini tasvir ettiği kabul edilse de, detaylarda bazı tutarsızlıklar göze çarpmaktadır.

Erkekler kısmının yanındaki arsada, evvelce, fıskiyeli havuzlu bir bahçesi olduğu söylenen Ağa Hamamı, klasik bir çifte hamamdır. Yan yana bitişik olan kadınlar ve erkekler kısmı, eşit ölçülerde ve tamamen birbirinin benzeridir. Tek ve müşterek bir külhan her iki bölüme de hizmet eder. Ortalarında birer şadırvan olduğu bilinen kare planlı soyunma yerlerine, ters yönlerdeki kapılardan girilmektedir. Erkekler kısmının eski gösterişli durumu, Allom’un gravüründe açıkça görülür. Yine bu gravürde, soyunma bölümündeki, daire halinde sıralanan sütunlara sahip şadırvan da betimlenmiştir.

Aga_Hamami_Samatya_Istanbul

Hamam, I. Dünya Savaşı yıllarındaki olumsuz havadan etkilenerek bir süre kapatılmıştır, ki Avusturyalı Türk ve İslam sanatı uzmanı H. Glück, 1916-1917 yıllarında İstanbul hamamlarını incelediği sırada, hamamın kapalı ve harap durumda olan erkekler kısmına girememiş,yine kullanılmayan kadınlar kısmını inceleyebilmiş ve yalnızca bu bölümün plan ve kesitini çıkarmıştır. Aynı yıllarda tekrar faaliyete geçen hamam 1940’a kadar hizmet vermiştir. Bu tarihten sonra ise kapanmış; atölye, imalathane ve dükkan olarak kullanılmıştır.

1980’li yıllarda boşaltılıp kaderine terk edilen hamamın 1990’da alınan kararla, cadde ile arasına 4-5 katlı yeni bir yapının inşasına izin verilmiştir. Daha sonra caddeye bakan bölümdeki kömür deposu olarak kullanılan ilave yapılar yıktırılmış, hamam aslına uygun restore edilmeye çalışılmış ve bu proje 2008’de tamamlanmıştır. Yapı, tarihi dokusu bozulmamış, turistik açıdan önemli bir merkezde bulunması nedeniyle çarşı-lokanta olarak yeniden işlevlendirilmiştir.1910’da yıkılan cephesi yerine, yapının taş dokusuna zıt bir taş malzemeyle ve farklı bir mimari tarzla cephesi ve çatı feneri yeniden tasarlanmıştır. Soyunmalık bölümlerine betonarme ara katlar eklenmiş, yol kotundan yararlanılarak soyunmalıkların altına birer bodrum kat ilave edilmiş, külhan duvarının önüne ise sıra dükkanlar yapılmıştır. Günümüzde, soyunmalık bölümünün altındaki bodrum kat, birleştirilmiş halde büyük bir market olarak kullanılmaktadır.

Aga_Hamami_Samatya_Ekim_2012_Istanbul

 

 

Kaynakça:

Kuruçay Akif, İstanbul’un 100 Hamamı, İstanbul 2012, s.39,40

tas-istanbul.com

agahamami.com

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

  • Torun: Tarihi güzeliklerini gunumuzda tanıanlara vede ulkemizin tarihi dokusunu dunyaya tanıtıp turizime destek...
  • Ümit Savaş Baran: Nostaljik nedenlerle blvü gazinosu ile kalamış iskelesinin tan yerini arıyorum
  • Osman Nuri Gözüodlu: Alt katda Duyun- u Umumiyenin kasası olan odayı nasıl unutmuşunuz.Dev gibi çelik kasa kapısı...
  • Piraye: Babaannem bu evlerden birinde 1913 yılında doğdu. Maalesef bu evlerde yaşayanlar hakkında fazla bilgi...
  • Ali Rıza Gerede: Face de Oturuyorum.. Eskiye döndüm…
  • Ergin Kutlay: Çocukluğum Kadıköy’de geçti. Fenerbahçe Parkı’nı ayrı bir severim.
  • Heike Meier: Sayın N.Çiğdem-Filiz GÜNDÜZ, Referanslarınız için teşekkür ederim. Bu kaynaklardan orijinal fotoğrafı...
  • Admin: Sayın Heike Meier, Sitemize yıllar içinde binlerce fotoğraf eklendi.Taktir edersiniz ki bütün bu fotoğrafların...
  • Heike Meier: Sevgili Yazar Admin, Berlin Etnoloji Müzesi’nin yeni kalıcı sergisi için bir resim editörü olarak,...
  • Yümnü Dalkılıç: Bugünki halinde;cümle kapısının üstü revaklı çatı ve Alemi yoktur.İnşallah tez zamanda olur.

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank