Beşiktaş Deniz Müzesi – İstanbul Deniz Müzesi

Yazar Admin / 18 Ocak 2011. Kategori İSTANBUL'UN ÖNE ÇIKAN MÜZELERİ

Deniz Müzesi,Türk Amirali Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa’nın Beşiktaş’da(http://www.degisti.com/index.php/archives/2589) bulunan heykeli ve türbesi yanında yer alır. Türkiye’de kurulan ilk askeri müze olan Deniz Müzesi, aynı zamanda Türkiye’de denizcilik alanında kurulan en büyük müzedir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na  bağlı olan müze, içerdiği koleksiyon çeşitliliği bakımından dünyanın sayılı müzelerinden biridir.

Deniz Müzesi, 1897’de , Bahriye Nazırı Büyük Amiral Bozcaadalı Hasan Hüsnü Paşa’nın emri ile Kd. Yüzbaşı Süleyman Nutki tarafından,Tersane-i Amire’de (bugünkü Taşkızak Tersanesi) Bahriye Müze ve Kütüphane İdaresi” ismiyle kurulmuştur. Önceleri düzenlemesi yapılmayan müze daha sonra Bahriye Nazırı Cemal Paşa tarafından görevlendirilen Deniz Yüzbaşı Ali Sami Boyer tarafından bilimsel anlamda düzenlenmiştir.

besiktas_deniz_muzesi

II.Dünya Savaşı sırasında,müzedeki eserler korunma amacıyla Anadoluya nakledilmiş;savaş bitince 1946’da müzenin tekrar İstanbul’a taşınmasına karar verilmiştir. Dolmabahçe Külliyesi’ne taşınan müze,iki yıllık bir çalışma sonunda 27 Eylül 1948 yılında ziyarete açılmıştır.1961 yılında müze Beşiktaş’a,bugünkü bulunduğu yere taşınmıştır.

Müzenin ana sergi binasında 4 salon ve 17 odada,eserler yer almaktadır. Ana sergi binası,1500 metrekare alana sahip,üç katlı bir yapıdır.Müzenin eski saltanat kayıkları bölümü 1970 yılında ziyarete açılmıştır. Bunun dışında müzede,haritalar,sancaklar,gemi modelleri,bahriyeli kıyafetleri,kadırgalar,tuğralar,armalar,seyir aletleri,silahlar ve tablolar sergilenmektedir.

Eski Beşiktaş Astro Türk Tütün Deposu’nun yıkılıp(http://www.degisti.com/index.php/archives/2559) ,yerine bir otel inşaasına başlanması sırasında, hemen yanında yer alan Deniz Müzesi’de bu durumdan etkilenmiştir, ki müze de bir süredir onarımdadır…

Beşiktaş Deniz Müzesi, beş yıl süren restorasyonun ardından 04.10.2013’de resmi olarak açılmıştır.

17-kasim-2011-deniz-muzesi-restorasyonu

deniz_muzesi_insaati_besiktas_ocak_2013

deniz_muzesi_besiktas_2013

 deniz_muzesi_2013_ekim

deniz_muzesi_ziyaret_saatleri_ve_giris_ucreti

besiktas_deniz_muzesi_kadirgalar_ekim_2013

deniz_muzesi_besiktas_kadirgalar_ekim_2013

deniz_muzesi_besiktas_kaptani_derya_bustleri_ekim_2013

deniz_muzesi_piri_reis_dunya_haritasi_ekim_2013

deniz_muzesi_besiktas_2013ekim

deniz_muzesi_besiktas_saltanat_kayiklari_ekim_2013

deniz_muzesi_besiktas_ekim_2013

istanbul_deniz_muzesi_ekim_2013

deniz_muzesi_piri_reis_sergi_salonu_ekim_2013

deniz_muzesi_tarihi_binasi_insaati_ekim_2013

deniz_muzesi_besiktas_subat_2015

deniz_muzesi_besiktas_subat_2015

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

 • ayfer
  14 Ağustos 2011 at 15:53 |

  Aralık 2011’e kadar sürmesi planlanan “Sultan Abdülaziz Donanması Sergisi” müzenin güncel sergileri içerisinde dikkat çekiyor. En kısa zamanda görmeyi planladığım sergi için NTV Tarih Dergisi’nde şöyle bir yazı yeralmakta:”Sergi,1861-1876 arasındaki Osmanlı donanmasını tanıtmayı amaçlıyor. Donanmada görevli yerli ve yabancı bazı devlet adamları, gemiler, efsane Mahmudiye kalyonu, Yunanistan ile yaşanan Girit krizi, ilk diplomatik ziyaret olarak bilinen Avrupa seyahati ve tersane gibi konular ele alınıyor. 41 tablo, 16 madalya, nişan ve mühür, 11 gemi modeli, 8 seyir aleti, 5 silah başta olmak üzere toplam 126 eser sergileniyor”

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

 • Torun: Tarihi güzeliklerini gunumuzda tanıanlara vede ulkemizin tarihi dokusunu dunyaya tanıtıp turizime destek...
 • Ümit Savaş Baran: Nostaljik nedenlerle blvü gazinosu ile kalamış iskelesinin tan yerini arıyorum
 • Osman Nuri Gözüodlu: Alt katda Duyun- u Umumiyenin kasası olan odayı nasıl unutmuşunuz.Dev gibi çelik kasa kapısı...
 • Piraye: Babaannem bu evlerden birinde 1913 yılında doğdu. Maalesef bu evlerde yaşayanlar hakkında fazla bilgi...
 • Ali Rıza Gerede: Face de Oturuyorum.. Eskiye döndüm…
 • Ergin Kutlay: Çocukluğum Kadıköy’de geçti. Fenerbahçe Parkı’nı ayrı bir severim.
 • Heike Meier: Sayın N.Çiğdem-Filiz GÜNDÜZ, Referanslarınız için teşekkür ederim. Bu kaynaklardan orijinal fotoğrafı...
 • Admin: Sayın Heike Meier, Sitemize yıllar içinde binlerce fotoğraf eklendi.Taktir edersiniz ki bütün bu fotoğrafların...
 • Heike Meier: Sevgili Yazar Admin, Berlin Etnoloji Müzesi’nin yeni kalıcı sergisi için bir resim editörü olarak,...
 • Yümnü Dalkılıç: Bugünki halinde;cümle kapısının üstü revaklı çatı ve Alemi yoktur.İnşallah tez zamanda olur.

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank