degisti.com

zamanla her şey değişir…

All Saints Moda Kilisesi – Presbiteryen All Saint Kilisesi – Moda İngiliz Anglikan Kilisesi

All Saints Moda Kilisesi – Presbiteryen All Saint Kilisesi – Moda İngiliz Anglikan Kilisesi

All Saints Moda Kilisesi – Presbiteryen All Saint Kilisesi – Moda İngiliz Anglikan Kilisesi, Moda’da,Yusuf Kamil Paşa Sokağı’nda yer alır. Yapı, Kırım Anglikan Kilisesi’nin de tasarımını üstlenmiş olan Mimar G.E Street tarafından 1878’de inşaa edilmiştir.

19.yy’da ve 20.yy’ın başlarında İstanbul’un bazı semtlerinde, ticaretle uğraşan İngiliz aileler yaşıyordu. 1906 yılına kadar Delcorda sokağı olarak bilinen Yusuf Kamil Paşa Sokağı’nda ve günümüzde Şair Nefi sokağı olarak bilinen Loranda sokağında da bazı İngiliz aileler ikamet ediyordu.

Bu ailelerden biri de, dönemin Modası’nda herkesin yakından tanıdığı tüccar ailelerden olan Sir James William Whittal’in ailesiydi. Whittal ailesi All Saints Moda Kilisesi’nin yapımına ön ayak olmuş ve bu binanın masraflarının büyük bir bölümünü üstlenmiştir.

Diğer ailelerin de katkısı olmakla birlikte, kilise Whittal ailesinin sahip olduğu bir arazi üzerinde yükselir. Bu nedenle kilise, hala Whittal ailesi mirasçılarına ait bir binadır ve Avrupa Episkoposluğu altında İstanbul Anglikan Kilisesi’nin gözetimindedir.

Etrafı alçak bir duvar ve demir parmaklıklarla çevrili olan bu kilisede, girişin hemen üstündeki gül pencere, sivri kemerler,konik çatılı masalsı kule ve muhteşem vitraylar ilk başta dikkati çeken unsurlar. Doğu batı eksenindeki,küçük boyutlu yapı,dışta çift meyilli bir çatı sistemine sahiptir.

Günümüzde Moda ve civarında yaşayan hristiyan Türk vatandaşları, İstanbul Presbiteryen Kilisesi All Saints Moda’nın yerel cemaatini oluşturmaktadır. Dolayısıyla kilise ibadet ve dini vecibelerini daha ziyade Türk dilinde yerine getirmektedir.

 

 

Kaynakça:

G.Önce, Kendine Özgü Bir Semt Moda, İstanbul 1998, Kadıköy Belediyesi “Kültür ve Bilim Hizmetleri” Dizisi:2, s.63

Allsanitsmoda.com

Paylaşmak ister misiniz ?

Admin

Website:

3 comments

erol altan

Çok güzel bir site yapmışsınız çok teşekkürler.

Ben de moda’daki ingilizler ile igili güzel bir yazıyı paylaşayım …

http://www.gazetekadıkoy.com.tr/haberDetay.aspx?haberID=233

Özür dilerim,doğru link aşağıdaki…
(bu alana copy-paste yapılamıyor elle yazarken hata olmuş)

http://www.gazetekadikoy.com.tr/haberDetay.aspx?haberID=233

matta selahatin

esenlik olsun tüm imanlilara

VESİLE BAYGÖL

TÜM GÜZELLİKLER ÜZERİNİZE OLSUN.ESENLİK OLSUN.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir