degisti.com

zamanla her şey değişir…

Kadıköy Haldun Taner Sahnesi – Eski Kadıköy Hal Binası

Kadıköy Haldun Taner Sahnesi – Eski Kadıköy Hal Binası

Kadıköy Haldun Taner Sahnesi ya da Eski Kadıköy Hal Binası, Kadıköy ilçesi, Caferağa Mahallesi’nde, Beşiktaş ve Eminönü iskeleleri arasında yer alır. Ana giriş kapısı Haydarpaşa koyuna bakan yapı, İtalyan mimar U.Ferrari tarafından 1927 yılında inşaa edilmiştir. Haldun Taner Tiyatrosu, Kadıköy Meydanı’nı simgeleyen Birinci Ulusal Mimarlık Dönemi’ne ait üç yapıdan biridir.

Bina yapıldıktan sonra 1937’ye kadar, kiracı bulunamadığı için boş kalmıştır. 1938’de Belediye İmar Bürosu Müşavirlerinden Sabri Oran’ın Kadıköy ve çevresi için hazırladığı plan çerçevesinde, Kadıköy’ün kimliğine uymadığı gerekçesiyle yıkılması önerildiyse de, yapı hala ayaktadır… Bir süre sonra, kuzey-doğu yönündeki bölümleri belediye tarafından İtfaiye garajına dönüştürülmüş, orta hol ve buraya bakan dükkanların çoğu ise hurda araç deposu olarak kullanılmıştır.

1950’li yıllarda Kadıköy Meydan Projesi kapsamında, hal binasının otogar olacak şekilde restore edilmesi planlanmış, fakat bu plan hayata geçirilememiştir. Bina, yapılış amacına uygun olarak, nihayet 1940 ile 1970 li yıllar arasında Hal Binası olarak işletilmiş, çevresindeki dükkanlar ve üst katları belediye’nin çeşitli müdürlükleri için tahsis edilmiştir. 1970’li yılların ortasına doğru tekrar boşaltılan ve kullanım dışı kalan bina, 1978-1980 arasında Çağdaş İstanbul Cemiyeti’nde çalışan uzman kişiler tarafından, İstanbul’un çeşitli bölgeleri ve yapıları için önerilen fonksiyon değişiklikleri kapsamında ele alınmıştır.

kadikoy_haldun_taner_sahnesi_eski

1984 ‘de Kültür Merkezine dönüştürülmesi amacıyla restore edilen yapı, 1986 yılında İstanbul Üniversitesi’ne tahsis edilmiş ve Devlet Konservatuvarı olarak hizmet vermeye başlamıştır. 1989 yılından itibarense binanın zemin katının bir bölümü İstanbul Şehir Tiyatroları’na bağlı Haldun Taner Sahnesi olarak kullanılmaktadır.

1833 m2 alana sahip olan yapı, dikdörtgen planlıdır. İki dar kenarı iki katlı, ortasının bir bölümü tek katlı, diğer bölüm ise yine tek katlı önü açık, üstü kapalı olarak inşaa edilmiştir. Binanın ana girişi, kuzey-batı  cephesindendir ve giriş aksına göre simetriktir. Simetriklik bugün yalnızca cephede hissedilmektedir çünkü yapı 1984 yılındaki restorasyon sırasında özgünlüğünü kaybetmiştir. Giriş kapısının sağ ve sol yanlarında, dıştan teğetli, sivri kemerli yedişer adet açıklık vardır. Bunlar dışarıdan   kullanılmak üzere dükkan olarak yapılmıştır.

 Yapının dar kenarlarındaki  cephelerde de aynı  yedi adet kemerli açıklık var. Bunların da biri giriş, altısı dükkan olarak yapılmıştır. Günümüzde bu bölümlerin fonksiyonları farklıdır. Binayı çepeçevre saran, birinci kat hizasında, trapez bir levha ile örtülü bir saçak vardır.  Bu saçağı taşıyan, eşit aralıklarla yerleştirilmiş metal konsollar görülür. Her modüldeki metal konsol, ayrıca üstten duvara çelik çubuklarla ankre edilmiştir. Yapının çelik konstrüksiyon kısımlarında hiç kaynak kullanılmamış, tüm bağlantılar bulonlarla yapılmıştır.

Kadıköy Haldun Taner Tiyatrosu bugün, İstanbulluların eğitim, kültür ve sanat yaşamında önemli bir rol oynadığı gibi, aynı zamanda konumu dolayısıyla İstanbullular için önemli buluşma noktalarından biridir de.

 

 

Paylaşmak ister misiniz ?

Admin

Website:

3 comments

ayfer

O küçücük salonunda nerede oturursan otur sahneyi en iyi şekilde görebilirsin. Burada tiyatro oyunu izlemenin keyfi bir başkadır.

mustafa tatlici

İstanbulu tanıtan bu hizmetin tanıtımına sizleri davet ediyorum.
Bana mail ile gelen bu güzelliği bütün dostlarıma ulaştırmaya başladım.
Bence bu karşılıksız hizmet bir ibadettir.

Göker BÜYÜKGÖNENÇ

Düzeltme :
Binanın denize bakan tarafı 1984 yılının ikinci sömestrinden itibaren İstanbul Belediye Konservatuarı olarak eğitime hizmet vermeye başlamıştır. İstanbul Belediye Konservatuarı 1986 yılında İstanbul Üniversitesine bağlanmış ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı ismi ile eğitime devam etmiştir. Binanın caddeye bakan tarafının zemin katı ise Haldun Taner sahnesi adıyla hizmet verene dek boş durmuştur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir