Ayazma Camii

Yazar Admin / 06 Haziran 2011. Kategori İSTANBUL'DAKİ TARİHİ YAPILARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

Ayazma Camii, Üsküdar’da(http://www.degisti.com/index.php/archives/1085), aynı adı taşıyan semtte, Kız Kulesi’ne(http://www.degisti.com/index.php/archives/587) hakim bir sırtta yer alır. Sultan III. Mustafa, amcaoğlu  I. Mahmut ‘un 1740’lı yıllarda, İran elçisinin ikametgahına tahsis ettiği Ayazma Sarayı’nın yerine, annesi Mihrişah Emine Sultan ve ağabeyi Süleyman adına bu camiyi yaptırmıştır.

1758′de temeli atılan yapı, Ocak 1761‘de ibadete açılmıştır. Kapısına sonradan takılan levhaya göre caminin mimarı Mehmet Tahir Ağa’dır. Bina emini ise Topkapı Sarayı’ndaki belgelere göre İshak Ağa‘dır.

Caminin muvakkithanesi, hamamı, sıbyan mektebi ve dükkanları günümüze ulaşmamıştır. Etrafı duvarla çevrili geniş bir avlu ortasında yer alan caminin, üç bölümlü son cemaat yerine, yarım yuvarlak biçimli, on basamak merdivenle çıkılmaktadır. Avlunun kapıları üzerinde celi hatla yazılmış ayet-i kerimeler bulunur.

Ayazma Camii’nde, süslemelerde ve bazı mimari detaylarda, Barok özellikler göze çarpmakla birlikte, yapıya Osmanlı mimarisinin bazı görünüşleri hakimdir. Birkaç kez onarım gören caminin, ana mekanı dikdörtgen planlı olup, dört kemere oturan tek kubbe ile örtülmüştür. Yapının hünkar köşkü, harimin sol tarafına, camiye bitişik olarak inşaa edilmiştir. Sokak yönünde, taş konsollar tarafından taşınan köşk, sütunlu ve iki katlı olan bir galeriyle, caminin hünkar mahfiline bağlıdır. Caminin içinde bulunan ve sütunlar üzerinde taşınan hünkar mahfilinin, duvarları İtalyan çinilerle bezenmiştir.

Tabanı mermerle döşeli Ayazma Camii’nin, minberi oymalı renkli mermerden, mihrap içi kırmızı somakidendir. Vaaz kürsüsü, mihrap ve minber süslemesinde kullanılan çeşitli renkli taşlar ve hünkar mahfilinde kullanılan altın yaldızlı bezemeler, güçlü bir işçiliğin eseridir. Camide, kapı üstlerindeki yazıların Hattat Seyyit Abdullah’a, alçı pencerelerdeki yazıların ise Seyyit Mustafa’ya ait olduğu, imzalarından anlaşılmaktadır. Caminin güney cephesinde, küçük konsol çıkmaları üzerlerine oturan, kuşevleri görülmektedir.

Caminin, 1872 ve 1881’de fırtınadan yıkılan tek şerefeli minaresi, yeniden yapılmıştır. Yapının haziresinde, saraya mensup birçok kişinin mezarı bulunmaktadır.

Caminin geniş avlusunu çeviren duvarın bir köşesinde, camiyle aynı yıl inşa edilmiş ve manzum kitabesi şair Zihni’ye ait olan çeşmesi bulunur. Çeşme, mermer bir cepheye yapıştırılmış dört köşe bir paye şeklindedir.

Ayrıca caminin sağ duvarının dış köşesinde, Yenicamii muvakkiti Derviş Yahya Efendi’nin 1763’de yaptığı güneş saati vardır.

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

(1) YORUM

 • oya kova
  02 Aralık 2012 at 23:24 |

  tarihi bir dokusu olan bu mah adı neden değişti..ayazma cami ile dokusu bütünleşmiş olan özellikle has bahçe sok ve diğerleri…ki boğaza daha yakın bir alan..belki bu bölge komple salacak a bağlanabilirdi..Neden???

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

 • Efe: Ben levent’de sizlere göre çok daha yeniyim. 92 yılında Engin Sitesine taşındık. Çocuktum, arkadaşlarımla...
 • sinasi: belvü gaz. şu an fenerbahce midpoint in olduğu yer. kalamış iskelesi ise marinanın ana girişinden karşınıza...
 • Mehmet Demir: Bu eser ve başka eserler gösteriyorki Osmanlının Ecdadımın Türk Milletinin Ermeni ahaliyle bir sorunu...
 • Necil Toktay: AKM yikilmamaliydi, 20 yy’in Turkiye’de olan onemli bir simgesi idi, 3.Hava limanina yer...
 • timur cebeci: 2019 a gireceğiz ama köşk halkın hizmetinde değil halka yasak
 • Zeynep.: Merhaba, Ben de benzer şekilde bir yapıyla ilgili araştırma yapıyorum. Acaba hava fotoğrafı şeklindeki eski...
 • Asya: Keşke sizinle ve sizin gibi insanlarla tanışıp bizzat buranın hikayesini dinleyebilsem
 • Torun: Tarihi güzeliklerini gunumuzda tanıanlara vede ulkemizin tarihi dokusunu dunyaya tanıtıp turizime destek...
 • Ümit Savaş Baran: Nostaljik nedenlerle blvü gazinosu ile kalamış iskelesinin tan yerini arıyorum
 • Osman Nuri Gözüodlu: Alt katda Duyun- u Umumiyenin kasası olan odayı nasıl unutmuşunuz.Dev gibi çelik kasa kapısı...

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank