Arnavutköy

Yazar Admin / 10 Ocak 2011. Kategori GENEL OLARAK İSTANBUL'UN DEĞİŞEN YÜZÜ

İstanbul Boğazı’nın(http://www.degisti.com/index.php/archives/511) Avrupa yakasında yer alan Arnavutköy, Kuruçeşme ile Bebek(http://www.degisti.com/index.php/archives/285) arasında yer alır. Günümüzde Beşiktaş ilçesine bağlı olan semt,Osmanlı İmparatorluğu döneminde idari yönden Galata Kadılığı’na bağlı idi.

Eski bir Rum köyü olan yerleşme, Antik çağda Hestai (bölgede yer alan kireç ocaklarından dolayı bu isim verilmiş),Bizans döneminde Promotos(M.S.3. y.y.da Roma imparatoru Promotos burada bir villa yaptırdığı için bu isim verilmiş),daha sonraki yıllarda Anaplous ismini almıştır.

Bölge, Osmanlı döneminde Rumlarca Megali Revmatu (Büyük Akıntı) olarak da anılırdı. Köyün Arnavutköy adını hangi nedenle ve ne zaman aldığı kesinlikle bilinmemektedir. Bir rivayete göre Fatih Sultan Mehmet Arnavutluk’a egemen olmasından sonra yöreden getirilen Arnavutları bu semte yerleştirmiştir. Arnavutların o zamanlar bakımsız, harap ve yarı metruk olan bu sahile yerleştirilmesinin tarihi olarak 1468 verilmektedir. 1540’larda İstanbul’a gelmiş olan Petrus Gyllius, bu civarın üzüm bağlarıyla kaplı olduğunu yazarken, bölgenin adını Arnavutköy olarak anmaz. Buna karşılık 1568’de bostancıbaşıya gönderilmiş bir fermanda, “Bostancıbaşıya hüküm ki, Arnavutköy bağları hassa-i hümâyunum için koru iken bazı kimseler anda şikâr ettikleri işitilmiştir…” denmekte ve halkın buralarda avlanmasının yasaklanması istenmektedir. Bu fermandan anlaşıldığına göre 1568’de bölgenin adı artık Arnavutköy’dür.

 Arnavutköy’ün daha 16. yy’da İstanbul’un en ünlü mesirelerinden olduğu, bağları bahçeleri bulunduğu, tepelerdeki koruların Sultan’ın hasları olduğu, nüfusunun 19. yy’ın ortalarına kadar Rum ve Musevilerden meydana geldiği, uzun süreler bakımlı, güzel, canlı bir Rum köyü olarak kaldığı bilinmektedir. Yerleşimde, 18. ve 19. yy’larda çıkan büyük yangınlarda, bazı yalılar ile yamaçlardaki ve vadideki köşkler hemen hemen tümüyle yanmış; sahilhaneler ve sahilsaraylarla birlikte, köy içlerindeki mahalleler de kül olmuştur. 1887 yangınından sonra Yahudilerin büyük kısmı, Lozan Antlaşması’ndan sonra da Rumlar Arnavutköy’ü terk etmiş, onların yerine Müslümanlar gelmiştir.

 Bir dönem yangınlar, daha yakın dönemde de çarpık yapılaşma ve betonlaşma semtin görünümünü hızla değiştirmiş, 1960’lardan sonra sahil yoluna ve vadi boyuna apartmanlar dikilmeye başlanmıştır. 1980 sonrasında sahil yolunun genişletilmesi sırasında, yalıların önünden kazıklı yol geçirilmiş, yapılaşma daha da hızlanmış,yerleşimdeki arsa ve bina fiyatları artmıştır.

Arnavutköy bugün yalılarıyla, doğasıyla ve tarihiyle, çok sayıdaki restoranları ve kafeleriyle, Boğaz’ın eşsiz güzellikteki semtlerinden biridir.

 

Linkler:

www.besiktastayim.net

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

(1) YORUM

 • Ersin Süeren
  24 Eylül 2013 at 23:21 |

  Eski bir Arnavutköylü ve + 75 olarak çok, çok zayıf bir Arnavutköyü anlatımı çok yazık!
  Biz ailecek Ortaköy’den Arnavutköy’e 1946’da geldiğimizde Türk nüfüs el parmakları ile sayılacak kadar azdı. Laz vatandaşlar Rumların çilek tarlalarında rençperlik yapardı. Arnavut-köyün Rum nüfus azalması Lozan’la değil 1964 yılından sonra olmuştur. II. Mahmut Mora ve Girit isyanlarından sonra Arnavut-köyün de bu gün bulunan karakolu yaptırtmıştır. II. Abdülhamid’in Arnavut zühaf alay efradının önemli bir kısmı da bu köyde iskan edilmiştir. Bunu hazırlayan kişiler Mareşal Moltke’nin anılarını okumuş veya halihazırda ki Arnavut-köy sitelerine bir göz gezdirmiş olsalardı gerek yazı, gerek eski resim olarak Arnavut-köy bölümünü bu cılızlıktan kurtarabilirlerdi.

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

 • Efe: Ben levent’de sizlere göre çok daha yeniyim. 92 yılında Engin Sitesine taşındık. Çocuktum, arkadaşlarımla...
 • sinasi: belvü gaz. şu an fenerbahce midpoint in olduğu yer. kalamış iskelesi ise marinanın ana girişinden karşınıza...
 • Mehmet Demir: Bu eser ve başka eserler gösteriyorki Osmanlının Ecdadımın Türk Milletinin Ermeni ahaliyle bir sorunu...
 • Necil Toktay: AKM yikilmamaliydi, 20 yy’in Turkiye’de olan onemli bir simgesi idi, 3.Hava limanina yer...
 • timur cebeci: 2019 a gireceğiz ama köşk halkın hizmetinde değil halka yasak
 • Zeynep.: Merhaba, Ben de benzer şekilde bir yapıyla ilgili araştırma yapıyorum. Acaba hava fotoğrafı şeklindeki eski...
 • Asya: Keşke sizinle ve sizin gibi insanlarla tanışıp bizzat buranın hikayesini dinleyebilsem
 • Torun: Tarihi güzeliklerini gunumuzda tanıanlara vede ulkemizin tarihi dokusunu dunyaya tanıtıp turizime destek...
 • Ümit Savaş Baran: Nostaljik nedenlerle blvü gazinosu ile kalamış iskelesinin tan yerini arıyorum
 • Osman Nuri Gözüodlu: Alt katda Duyun- u Umumiyenin kasası olan odayı nasıl unutmuşunuz.Dev gibi çelik kasa kapısı...

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank