Bostancıbaşı Abdullah Ağa Yalısı

Yazar Admin / 20 Haziran 2012. Kategori İSTANBUL'DAKİ TARİHİ YAPILARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

Bostancıbaşı Abdullah Ağa Yalısı, Çengelköy’de, Çengelköy Caddesi üzerinde yer alır. 1811 tarihli yapı, Bostancıbaşı Defteri’nde “Bostancıbaşı Yalısı” adıyla kayıtlı olup, sonradan sadrazam da olacak olan Abdullah Ağa tarafından yaptırılmıştır.

Büyük hacimli yapı, Raif Paşa Yalısı ve Yordan Yalısı olarak da anılmaktadır.  Bu üç isim, yapının geçirdiği üç evreyi işaret eder: XIX.yüzyıl başı, XX.yüzyıl başı ve XX.yüzyıl sonları. Çengelköy’ün tarihi çınarının hemen bitişiğinde yer alan kırmızı aşı boyalı bu yalı, çeşitli tamir ve eklerle zaman içinde birçok değişikliğe uğramıştır. Eski yıllarda kısmen direkler üzerinde ve su üstünde olan yalı, harem ve selamlık bölümlerinden oluşur. Bu iki bölüm arasında orantı ve program birliği yoktur. Selamlık bölümünün günümüze az değişikliğe uğrayarak gelmesine karşın harem bölümü iç düzenleme bakımından tamamen değiştirilmiştir.

Belli bir üslubu olmayan yalı, 600m2 alana sahip, iki katlı yalı, betondan alçak subasman üzerinde yükselmektedir. Yapının asimetrik bir görünüme sahip deniz cephesinin görünümü , 1911’de ön cepheye eklenen iki çekme oda ile  iyice bozulmuştur. Pencereleri düz atkılıdır. Alt yapı bir saçakla bitirilmiştir. Üstte kırma çatı yükselir.

Birinci katta; sağ blokta üç oda ve bir hol yer alır. Bahçe yönündeki güney-güneydoğu kısmında yine bir sofa etrafında üç oda, tuvalet ve kiler bulunur. Kuzey bölümünde yine büyük bir sofa, üç oda, oda şeklinde bir balkon ve iki yüklük vardır. İkinci kat sağ blokta; 3 oda, deniz ve bahçe yönünde iki çıkma oda, iki küçük sofa, iki yüklük, hela ve mutfak, sol blokta ise bir hol, bir sofa,üç oda, bir yüklük ile 1911 yılı ilavesi olan ve kendi içinde de bölmelere ayrılan denize çıkıntılı oda yer alır.

Yalının dekorasyonunda kuzey bölümünde Türk rokokosu üslubunda ikinci kat kapı kornişleri, güneybatı odalarında hücre ve dolaplar, sofanın güneybatı ucunda mermer mermer edephane çeşmesi, enginar formunda merdiven babası dikkati çeken unsurlardır.

1911 senesinde Yordan Pavlidis, Kazasker Abdurrahman, Hamdullah Paşa ve Elhaç Mustafa Paşa’lara icareli olan yalıyı satın almış, 1946’da ölümüyle yalı miras yoluyla çocukları Zoi Ataroğlu, Magdelini Sahapğolu, Doretose Pavlidis ve Pavli pavlidis’e intikal etmiştir.

Yordan Pavlidis, I.Dünya Savaşı’ndan kısa bir süre önce harap durumda olan yalıyı yıktırmak amacıyla satın almış fakat yıktırmayıp kaplamalarını ve içini tamir ettirerek öndeki iki çıkma ve arkadaki odayı ilave ettirmiştir. 1960 yılında yine metruk halde olan yalı kısmen de olsa restore ettirilmiştir. Pavli Pavlidis’in söylediğine göre yalının dış kaplamaları dördüncü kaplamadır. Pencereleri de özgün değildir.

1981 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca kamulaştırılan yalı,Taç Vakfı tarafından hazırlanan rölöve-restorasyon projeleri doğrultusunda, tüm özgün parçaları koruma altına alınarak yıkılmış ve içi beton- tuğla dış cepheleri ahşap kaplama olarak yeniden inşaa edilmiştir. 2005 yılına gelindiğinde, mülkiyeti T.C. Adalet Bakanlığı Teknik İşler Daire Başkanlığı uhdesine geçmiş olan Abdullahağa Yalısı’nın, yeniden sosyal amaçlı (Hakim Evi) olarak kullanılması gündeme gelmiştir. Bu doğrultuda yine TAÇ Vakfı tarafından gerçekleştirilen proje sonunda restore edilen yalı, bugünkü görünümüne kavuşmuştur. Abdullah Ağa Yalısı bugün Sütiş’e ev sahipliği yapmaktadır.

 

Kaynakça:

O.Erdenen, Boğaziçi Sahilhaneleri I Anadolu Yakası, Kültür A.Ş, İstanbul 2006, s.260-264

İstanbulkulturenvanteri.gov.tr

Tacvakfi.org

 

 

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

  • Torun: Tarihi güzeliklerini gunumuzda tanıanlara vede ulkemizin tarihi dokusunu dunyaya tanıtıp turizime destek...
  • Ümit Savaş Baran: Nostaljik nedenlerle blvü gazinosu ile kalamış iskelesinin tan yerini arıyorum
  • Osman Nuri Gözüodlu: Alt katda Duyun- u Umumiyenin kasası olan odayı nasıl unutmuşunuz.Dev gibi çelik kasa kapısı...
  • Piraye: Babaannem bu evlerden birinde 1913 yılında doğdu. Maalesef bu evlerde yaşayanlar hakkında fazla bilgi...
  • Ali Rıza Gerede: Face de Oturuyorum.. Eskiye döndüm…
  • Ergin Kutlay: Çocukluğum Kadıköy’de geçti. Fenerbahçe Parkı’nı ayrı bir severim.
  • Heike Meier: Sayın N.Çiğdem-Filiz GÜNDÜZ, Referanslarınız için teşekkür ederim. Bu kaynaklardan orijinal fotoğrafı...
  • Admin: Sayın Heike Meier, Sitemize yıllar içinde binlerce fotoğraf eklendi.Taktir edersiniz ki bütün bu fotoğrafların...
  • Heike Meier: Sevgili Yazar Admin, Berlin Etnoloji Müzesi’nin yeni kalıcı sergisi için bir resim editörü olarak,...
  • Yümnü Dalkılıç: Bugünki halinde;cümle kapısının üstü revaklı çatı ve Alemi yoktur.İnşallah tez zamanda olur.

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank