degisti.com

zamanla her şey değişir…

Nordstern Hanı

Nordstern Hanı

Nordstern Hanı, Karaköy’de, Voyvoda Caddesi’nin (http://www.degisti.com/index.php/archives/10356) meydanı kestiği köşede yer alır.  1889 yılında Rafael Salamon Kamondo tarafından yaptırıldığı söylenen hanın, eski İtalyan Sefarethanesi’ne ve Beyoğlu Saint Antoine Kilisesi’ne (http://www.degisti.com/index.php/archives/9360) benzemesi dolayısıyla, ünlü İtalyan Mimar Guilio Mongeri’nin İstanbul’daki ilk binası olabileceği düşünülmektedir.

Beyoğlu Tapu Sicil Müdürlüğü kayıtlarından anlaşıldığına göre 1813’de hanın bugün bulunduğu arsada, Yahudhane ve altında 5 dükkanı olan bir yapı varmış. 1857 tarihli bir belgede ise “Yahudhane arsası ve iki dükkan” diye bir ifadeye rastlanmaktadır, ki bu da bize Yahudhanenin o tarihte olmadığını gösterir. Yine kayıtlardan öğrendiğimize göre 1862’de burada Yosef’e ait tek kapılı bir han ve üç dükkan bulunuyormuş.

Nordstern_Hani_1965

Nordstern_Hani_1965_Istanbul

1889’da günümüzdeki bina yapıldığında, kapı numaraları 1, 3 ve 5’miş. 1 ve 3 numarada iki dükkan, 5 numarada ise “Dilber Han”bulunuyormuş. 1925 yılında yapının altındaki bir dükkan Baylan Pastanesi’ne, 1928’de iki dükkan Banco Di Roma’ya kiralanmıştır. Ayrıca bodrum katı Banco Di Roma’nın kasa dairesiyken sonraları Baylan’ın imalathanesi olmuş. Yine aynı yıl han,  Nordstern Umumi Sigortalar Şirketi tarafından satın alınmış ve 1994 yılında tamamlanan kapsamlı bir restorasyon görmüştür.

Yapının 19. yüzyılda özellikle Levanten’lerin beğenisini kazanan ve ‘‘canlandırma” diye isimlendirilen yabancı karakterli mimari bir üslubu vardır. Cephelerdeki çift pencereli sivri kemerler, süslü pencereler, pencereler arasındaki pilastrlar ve kolon başlıkları, katlar arasındaki bezemeli silmeler ile bina neogotik tarzı yansıtmaktadır.

Yerleri volta döşemeli olan hanın, dört yöne meyilli çatısı kiremit kaplıdır. Bina, yeşilimsi-gri renkli kumtaşı ve sarı renkli mikro fosilli kireçtaşı ile almaşık bir taş kaplamaya sahiptir. 3 katlı yapıya son katı sonradan ilave edilmiştir. Eski fotoğraflarda, son katın kuzey ve güney cephelerinde kabartma heykeller görülür, ki günümüzde bunların sadece izi kalmıştır.

Ahşap pencere ve kapı doğramaları, dökme dilimli bezemeli kalorifer radyatörleri ve  zemin kat pencerelerindeki ferforje parmaklıklar orjinaldir. Restorasyon çalışmaları sırasında; zemin katta, kemerler ve başlıkları bezemeli kolonlar ile yapının kuzeyindeki büyük salonunun cadde cephesinde, iki duvar arasından geçen duman bacaları ve duvara gömülü ocaklar bulunmuştur.

Yıllar içinde oda oda kiraya verilen binaya, yer yer asma katlar ilave edilmiştir. Restorasyon çalışmaları sırasında bu ilaveler ayıklanmış ve yapı olabildiğince özgün haline döndürülmeye çalışılmıştır. Han bugün, 2.grup korunması gereken yapı olarak tescillidir.

Nordstern Hanı uzun bir süre, Axa Oyak Sigorta Şirketi’ne ve şirketin 1999’da açmış olduğu Sanat Galerisi’ne evsahipliği yapmıştır.

Nordstern_Hani_Nisan_2013

nordstern_hani

nordstern_han

Paylaşmak ister misiniz ?

Admin

Website:

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir