Büyükada

Yazar Admin / 18 Ocak 2011. Kategori GENEL OLARAK İSTANBUL'UN DEĞİŞEN YÜZÜ

Büyükada,Marmara Denizi’nin kuzeydoğusunda yer alan Prens adalarının en büyüğüdür. Eski Yunanca adı Prinkipos‘dur, ki Prinkipos Yunanca’da Prens anlamına gelmektedir. Bizans döneminde diğer Prens adaları gibi sürgün yeri olarak kullanılan Büyükada, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden bir ay önce, Baltaoğlu Süleyman Bey tarafından ele geçirilmiştir. Adalar ilçesinin merkezi olan Büyükada’nın toplu yerleşme alanı kuzey kısmında toplanmıştır. Vapur iskelesi,çarşı,hükümet konağı ve otellerin çoğu bu bölgede yer almaktadır.

Yüzölçümü 5,4 km olan adanın, Maltepe sahiline uzaklığı 2.300 metredir. Büyükada’da biri güneyde diğeri kuzeyde olmak üzere iki tepe bulunmaktadır. Güneydeki tepe, 203 metre yüksekliğindeki Yücetepe, Kuzeydeki tepe ise 164 metre yüksekliğindeki Manastır Tepesi’dir.

1930’da Karacabey mevkiindeki Rum Ortodox mezarlığı yakınında bulunan ve  Kral  II. Filip’e ait olan Büyükada Definesi, adanın tarihine ilişkin en eski bulgudur. Hepsi 207 altın sikkeden ibaret olan define, bugün İstanbul Arkeoloji Müzesin’de(http://www.degisti.com/index.php/archives/1249) bulunmaktadır. Adada Hristos Kilise ve Manastırı ile Rum Yetimhanesi gibi bir çok kilise ve manastırın kalıntıları da vardır. Rum Yetimhanesi’nin binası, harabe olmasına rağmen halen dünyanın en büyük ahşap monoblok yapılarından biridir. Kumsal semtindeki Ayios Dimitrios Kilisesi de adanın önemli dini yapılarından biridir.

Büyükada’nın en yüksek tepesinde Aya Yorgi Kilisesi ve Manastırı bulunmaktadır. Bu yapı, 23 Nisan ve 24 Eylül günlerinde buraya dua etmeye ve dilek tutmaya gelenlerle dolup taşmaktadır.

Büyükada’da bulunan 4 camiden mimari bakımdan en dikkat çekeni II.Abdülhamit tarafından yaptırılan Hamidiye Camii’dir. Batı etkisinde inşa edilmiş yapı, Ada Cami Sokağı’nda bulunmaktadır. Lev Troçki’nin sürgün edildikten sonra 1929-1933 yılları arasında yaşadığı ev ve Maden Mahallesi’nde bulunan Reşat Nuri Güntekin’in evi adaya gelen ziyaretçilerin ilgisini çeken mekanlar arasındadır.

XIX.yüzyılın ikinci yarısından itibaren vapur seferlerinin başlamasıyla,halkın adalara olan ilgisi artmıştır. Tarihi ve doğal güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri olan Büyükada’da, motorlu araçlar yasak olduğu için(resmi araçlar hariç) ulaşım bisiklet ve faytonlarla sağlanmaktadır. Faytonlar bir anlamda Prens Adaları’nın simgesidir.

buyukada_saat_meydanindan_iskeleye_bakis_eski

buyukada_iskele_onu_eski

buyukada_meydani_eski

Eylül 2012 itibariyle Büyükada fotoğrafları güncellenmiştir. 

buyukada_2014_haziran (1)

buyukada_2014_haziran (2)

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

(6) YORUM

 • Özcan Yıldız
  07 Temmuz 2011 at 23:05 |

  Bu fotğraflar Büyükada’nın güzelliğine güzellik katmış,elinize sağlık. 🙂

 • Süheyl Açıkel
  13 Ağustos 2013 at 01:11 |

  !975 Yılında rahmetli Hayri Pakdor’un kızı Nevin Pakdor’la nişanlanınca ister istemez B. Adalı oldum.
  Benim gördüklerim enteresan olmakla bizden önceki nesiller çok güzellikler yaşamışlar.Adalı Fıstık Ahmet’in kitaplarından o günlerin tanıklarının hikayelerini okumanızı salık veririm. Çok hoşlanacaksınız.

  • yusuf ister
   13 Ağustos 2013 at 22:19 |

   EVET BENİM ÇOCUKLUK YILLARIMDAN BERİ BÜYÜK ADA SEVGİSİ YER ALMAKTADIR İKAMET ETTİĞİM YER UZAKTA OLSA BU İKİ İKİŞER KERE BURGAZ,KINALI,HEYBELİ VE BÜYÜKADA GİTTİK TABİİKİDE OĞLUMUN BİRİ MALTEPEDE OTURUYOR CADDEBOSTANDAN GEÇİYOR VE ANILARIMI TAZELİYORUM HAVUZDA YÜZDÜĞÜMÜ HEYBELİDE BAHRİYELİ OLMAK HEVESİMİN CANLANDIĞI GÜNLERİ İMTİHANI KAZANIPTA GÖZ MUAYENESİ SONUCUNDA UMUTLARIN SÖNDÜĞÜNÜ HAYATA KÜSKÜN YAŞAMAK AH O GÜNLER NE GÜNLER SEVGİ DOLU VE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM.

 • Manol Triandafillidis
  14 Mayıs 2014 at 22:07 |

  Ben 1946 dogumluyum BUYUKADA buyudum ilkokulu
  Buyukada bitirdim Buyukada icin kitap yazan Fistik Ahmet cocukluk arkadasim Bugun adaya gitigimde cok az eski adali kaldi hersey yabanci geliyor bana eskiden herkes birbirini taniyordu

 • nagehan
  01 Eylül 2014 at 15:19 |

  Çocukluk günlerime geri döndüm bir anda. Teşekkürler….

 • sami oz.
  30 Mart 2015 at 23:20 |

  Cocukken yaz gelsin de Adaya gidelim derdik. Yayan, bisikletle ve denizden. karis karis gezdik tozduk Buyuk Ada bir ruyaydi.Daha yabanci diyarlari tanimiyan bizler icin Ada bir cenetti.
  Bu gun ziyaret edince, Iskeleden kacip, icine dalip daha degismemis, yenilenmemis yerlerde hatirala bulusmak. . . .

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

 • Efe: Ben levent’de sizlere göre çok daha yeniyim. 92 yılında Engin Sitesine taşındık. Çocuktum, arkadaşlarımla...
 • sinasi: belvü gaz. şu an fenerbahce midpoint in olduğu yer. kalamış iskelesi ise marinanın ana girişinden karşınıza...
 • Mehmet Demir: Bu eser ve başka eserler gösteriyorki Osmanlının Ecdadımın Türk Milletinin Ermeni ahaliyle bir sorunu...
 • Necil Toktay: AKM yikilmamaliydi, 20 yy’in Turkiye’de olan onemli bir simgesi idi, 3.Hava limanina yer...
 • timur cebeci: 2019 a gireceğiz ama köşk halkın hizmetinde değil halka yasak
 • Zeynep.: Merhaba, Ben de benzer şekilde bir yapıyla ilgili araştırma yapıyorum. Acaba hava fotoğrafı şeklindeki eski...
 • Asya: Keşke sizinle ve sizin gibi insanlarla tanışıp bizzat buranın hikayesini dinleyebilsem
 • Torun: Tarihi güzeliklerini gunumuzda tanıanlara vede ulkemizin tarihi dokusunu dunyaya tanıtıp turizime destek...
 • Ümit Savaş Baran: Nostaljik nedenlerle blvü gazinosu ile kalamış iskelesinin tan yerini arıyorum
 • Osman Nuri Gözüodlu: Alt katda Duyun- u Umumiyenin kasası olan odayı nasıl unutmuşunuz.Dev gibi çelik kasa kapısı...

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank