Selimiye Kışlası

Yazar Admin / 05 Haziran 2011. Kategori İSTANBUL'DAKİ TARİHİ YAPILARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

Selimiye Kışlası, Üsküdar ilçesinde(http://www.degisti.com/index.php/archives/1085), Harem sırtlarında yer alan ihtişamlı yapıdır.  III.Selim tarafından, Nizam-ı Cedid askerleri için 1794-1799 yılları arasında, kesme taş bir kaide üzerine, ahşap olarak inşaa ettirilmiştir.

Selimiye Kışlası’nın bulunduğu yerde, 1555’de Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan, daha sonraki padişahlar zamanında da onarılıp, genişletilen ve 1794’de yanan “Kavak Sarayı” denilen bir saray bulunuyordu. III.Selim zamanında bu sarayın yerine yaptırılan ilk kışla, kesme taş bir kaide üzerinde ahşap olarak inşaa edilmiştir. Kışla,1807’de yeniçeri ayaklanması sırasında yanınca, II.Mahmut tarafından, 1827-1829 tarihleri arasında mimar Krikor Balyan’a kagir olarak yeniden yaptırılmıştır.

Sultan Abdülmecit devrinde iki defa yenilenen ve dört köşesine yedişer katlı birer kule eklenerek bugünkü halini alan kışla, Kırım Savaşı yıllarında 1853-1856 arasında, İngiliz askerlerine tahsis edilmiştir. Modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale, 1854’de kışlaya gelerek, yaralı İngiliz askerlerinin tedavisinde görev almıştır. Florence Nightingale ve beraberindeki hemşirelerin kaldığı, kışlanın kulelerinden birinde yer alan bölüm, daha sonra müzeye dönüştürülmüştür.

selimiye_kislasi_marmara_universitesi_haydarpasa_kampusu_eski

Birinci Dünya Savaşı sırasında kışla yeniden orduya verilmiş, Cumhuriyetten sonra  bir süre tütün deposu olarak kullanılmıştır. Kışla 1959-63 arasında “Selimiye Askeri Orta Okulu”olarak hizmet vermiştir. 1963 yılında tamir edilerek 1. Ordu Karargâhı haline getirilen Selimiye Kışlası, 1970’li ve 1980’li yıllardaki sıkıyönetim zamanında, askeri tutukevi olarak da kullanılmıştır.

Türk mimari tarihinde İstanbul’un geleneksel görünümünü değiştiren ilk yapılardan biri olan Selimiye Kışlası’nda, şu anda 1. Ordu Komutanlığı faaliyet göstermektedir. Selimiye Kışlası, 200 m x 267 m ebatlarında, ortasında büyük bir avlu olan, dikdörtgen şeklinde bir yapıdır. Yapı, Boğaza doğru eğimli bir arazi üzerinde kurulduğu için her cephesindeki kat sayısı farklıdır. Bodrum katlarının üzerinde üç kat yer alan yapının dört köşesinde, yedişer katlı birer kule bulunmaktadır. Döneminin mimari üslubuna uygun şekilde Barok özellik taşıyan kulelerin, alttan beş katındaki dikdörtgen pencereleri üzerinde bindirmeler, bunların üzerinde de sağır kemerler görülmektedir. Diğer iki katın pencereleri ise yuvarlak kemerlidir. Kulelerin üzeri, dilimli bir çatı ile örtülüdür. Kışlanın çatısı çift eğilimlidir.

Dış cephelerdeki süslemeler, her yüzde aynıdır. Duvarlardaki payeler, cepheleri eşit bölümlere ayırmaktadır. Bu bölümler arası her katta üçer pencere vardır. Kışlanın Boğaz ve Kadıköy cephelerinde, en alt kat bodrum katlarında, iki önemli portali vardır. Batı yönündeki Boğaz portalinde yer alan kitabede, 1854’de Abdülmecit tarafından yaptırıldığı, doğu yönündeki Kadıköy portalinde yer alan kitabede de,1828’de II.Mahmut tarafından yaptırıldığı yazmaktadır. Bu iki portalin çok süslü olmasına karşın, zemin kattaki Nizamiye portali oldukça sadedir.

  

  

 

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

  • Hüseyin ihsan Dinç: Herkesin görmesi gereken bir müze. özellikle gençlerin de Atalarının evini görmeleri gerekiyor,...
  • ömer faruk: ilk yazılan yorum haliyle görmedim burayı.02-09 mezunu mimarım..yanmış okul bu belki engellenemeyecek bir...
  • Hazal: Sitenizle yeni tanıştım. Bu yorumun yeri burası değil belki de, ama çok çok güzel bir site. Emeği geçen...
  • Aydan: Aynen yorumunuza katılıyorum. HamamcI olmama rağmen hürrem sultan hamamına gidemedim . Sankihamamyurt dışında...
  • Yılmaz Övünç: Kadıköy Çarşısı’nda lokman fırını vardı.O zamanlar tepside balık hazırlar fırına verirdik.Birkaç...

Ülkelere Göre Siteye Erişim

Flag Counter

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank