Heybeliada

Yazar Admin / 13 Mayıs 2011. Kategori GENEL OLARAK İSTANBUL'UN DEĞİŞEN YÜZÜ

Heybeliada, Prens Adaları’nın ikinci büyük adasıdır. Bir zamanlar bakır madeni çıkarılan adaya, Rumca bakır anlamına gelen Halki denmiştir. Sonraları heybeye benzediğinden dolayı ada Heybeliada adını almıştır. Eni 2700 metre, boyu 1200 metre olan ada, yaz-kış nüfusunun en kalabalık, gidiş-gelişin en yoğun olduğu ikinci adadır.

Dört tepeden oluşan Heybeliada’nın en yüksek tepesi, doğusundaki 136 metre yüksekliğindeki Değirmentepe‘dir. Diğer tepeler; Taşocağı Tepesi, Makarios Tepesi ve Ümit Tepesi’dir, ki bu tepe 85 metre yüksekliğindedir. Ruhban Okulu bu tepede yer alır. Heybeliada’da yoğun yerleşme alanı, birinci tepe ile üçüncü tepeler arasında, batıya doğru uzanmaktadır.

 Heybeliada İskelesi’nin solunda Deniz Lisesi ve ona bağlı binalar görülür. http://www.degisti.com/index.php/archives/5086 ) Bugün Deniz Kuvvetleri’nin elinde bulunan arazide, iki tarihi eser vardır. Bunlardan biri adalardaki tek Bizans Kilisesi olan ve İmparatoriçe Maria Komnena’nın yaptırdığı düşünülen “Kamariotissa”dır.

Bu kıyıda ayrıca Aya Yorgi (Ayios Yeorgios) Manastırı, Çam Limanı’nın batı ucunda da Tarik-i Dünya Manastırı vardır. Adadaki ikinci ilginç kalıntı ise Kraliçe I. Elizabeth’in elçisi Edward Barton’ın mezar taşıdır.

heybeliada_degirmen_burnu

İskelenin sağında çarşı, meyhaneler ve kahveler yer alır. Büyük Rum Kilisesi Aya Nikola (Ayios Nikolaos) da bu taraftadır.  Aynı yöne doğru, yol dümdüz çıkıldığında Değirmenburnu denilen bölgeye ulaşılır, ki bölgeye adını veren bu değirmenin bir kısmı hala ayaktadır. Fazla yapılaşmamış olan öbür tepede ise Ayia Trias Manastırı’yla birlikte Rum Ortodoks Ruhban Okulu ve1940’larda yapılmış olan Beth Yaakov Sinagogu vardır.

Adanın kuzey kıyısında da, Hidiv ailesinden Sait Halim’in kardeşi Abbas Halim Paşa’nın konağı bulunur. Burası aynı zamanda ünlü yazarımız Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın da yaşadığı yerdir. Ayrıca İsmet İnönü’nün müze-evi de, Heybeliada da yer almaktadır.

Eylül 2012 itibariyle Heybeliada fotoğrafları güncellenmiştir.

Eylül 2012 itibariyle Heybeliada fotoğrafları güncellenmiştir.

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

(5) YORUM

 • ayşen ertür
  17 Eylül 2011 at 19:33 |

  1. 7 numaralı fotoğraf heybeliada’ya ait değil. hatta prens adaları’nın hiçbirine ait değil.

  2. “burgaz” isimdir. bütün isim tamlamaları gibi ek alır. dolayısıyla adanın doğru adı “burgaz adası” dır, “burgazada” değil. burgaz iskelesinin üstünde de “burgaz adası” yazar, sait faik’in hikayelerinde de… (heybeli, büyük, kınalı, yassı ve sivri sıfat olduklarından, heybeliada, büyükada, kınalıada… burgaz, kaşık ve sedef isim olduklarından kaşıkadası, sedefadası, burgazadası…)

  • Vladimir Raychanovski
   25 Nisan 2012 at 16:31 |

   Malesef 7No’lu fotograf Heybeliada nin limanin dan Ruhban okulu catisi gorulecek sekilde cekilmis
   olmasi ve yuzde yuz Heybeli adadir.

  • Mois Behar
   05 Nisan 2013 at 12:15 |

   7 No.lu fotograf aynen Heybeliada dir cocuklugum orada gecti.Beyaz bina bugunku Halki Palas oteli sonraki ise Aysilagosun kir kahvesidir.

 • Aris Kyriazis
  06 Nisan 2012 at 13:38 |

  Cok guzel bir ada cok guzel evler. Amma evlerin renklerini pek yakistiramadim .

 • sedat sonar
  15 Eylül 2013 at 21:31 |

  Çamlimanı Şafak ve Alman koyu görüntülerinin de ilave edilmesiyle daha şık olacağını düşünüyorum.

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

 • Torun: Tarihi güzeliklerini gunumuzda tanıanlara vede ulkemizin tarihi dokusunu dunyaya tanıtıp turizime destek...
 • Ümit Savaş Baran: Nostaljik nedenlerle blvü gazinosu ile kalamış iskelesinin tan yerini arıyorum
 • Osman Nuri Gözüodlu: Alt katda Duyun- u Umumiyenin kasası olan odayı nasıl unutmuşunuz.Dev gibi çelik kasa kapısı...
 • Piraye: Babaannem bu evlerden birinde 1913 yılında doğdu. Maalesef bu evlerde yaşayanlar hakkında fazla bilgi...
 • Ali Rıza Gerede: Face de Oturuyorum.. Eskiye döndüm…
 • Ergin Kutlay: Çocukluğum Kadıköy’de geçti. Fenerbahçe Parkı’nı ayrı bir severim.
 • Heike Meier: Sayın N.Çiğdem-Filiz GÜNDÜZ, Referanslarınız için teşekkür ederim. Bu kaynaklardan orijinal fotoğrafı...
 • Admin: Sayın Heike Meier, Sitemize yıllar içinde binlerce fotoğraf eklendi.Taktir edersiniz ki bütün bu fotoğrafların...
 • Heike Meier: Sevgili Yazar Admin, Berlin Etnoloji Müzesi’nin yeni kalıcı sergisi için bir resim editörü olarak,...
 • Yümnü Dalkılıç: Bugünki halinde;cümle kapısının üstü revaklı çatı ve Alemi yoktur.İnşallah tez zamanda olur.

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank