degisti.com

zamanla her şey değişir…

Heybeliada

Heybeliada

Heybeliada, Prens Adaları’nın ikinci büyük adasıdır. Bir zamanlar bakır madeni çıkarılan adaya, Rumca bakır anlamına gelen Halki denmiştir. Sonraları heybeye benzediğinden dolayı ada Heybeliada adını almıştır. Eni 2700 metre, boyu 1200 metre olan ada, yaz-kış nüfusunun en kalabalık, gidiş-gelişin en yoğun olduğu ikinci adadır.

Dört tepeden oluşan Heybeliada’nın en yüksek tepesi, doğusundaki 136 metre yüksekliğindeki Değirmentepe‘dir. Diğer tepeler; Taşocağı Tepesi, Makarios Tepesi ve Ümit Tepesi’dir, ki bu tepe 85 metre yüksekliğindedir. Ruhban Okulu bu tepede yer alır. Heybeliada’da yoğun yerleşme alanı, birinci tepe ile üçüncü tepeler arasında, batıya doğru uzanmaktadır.

 Heybeliada İskelesi’nin solunda Deniz Lisesi ve ona bağlı binalar görülür. http://www.degisti.com/index.php/archives/5086 ) Bugün Deniz Kuvvetleri’nin elinde bulunan arazide, iki tarihi eser vardır. Bunlardan biri adalardaki tek Bizans Kilisesi olan ve İmparatoriçe Maria Komnena’nın yaptırdığı düşünülen “Kamariotissa”dır.

Bu kıyıda ayrıca Aya Yorgi (Ayios Yeorgios) Manastırı, Çam Limanı’nın batı ucunda da Tarik-i Dünya Manastırı vardır. Adadaki ikinci ilginç kalıntı ise Kraliçe I. Elizabeth’in elçisi Edward Barton’ın mezar taşıdır.

heybeliada_degirmen_burnu

İskelenin sağında çarşı, meyhaneler ve kahveler yer alır. Büyük Rum Kilisesi Aya Nikola (Ayios Nikolaos) da bu taraftadır.  Aynı yöne doğru, yol dümdüz çıkıldığında Değirmenburnu denilen bölgeye ulaşılır, ki bölgeye adını veren bu değirmenin bir kısmı hala ayaktadır. Fazla yapılaşmamış olan öbür tepede ise Ayia Trias Manastırı’yla birlikte Rum Ortodoks Ruhban Okulu ve1940’larda yapılmış olan Beth Yaakov Sinagogu vardır.

Adanın kuzey kıyısında da, Hidiv ailesinden Sait Halim’in kardeşi Abbas Halim Paşa’nın konağı bulunur. Burası aynı zamanda ünlü yazarımız Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın da yaşadığı yerdir. Ayrıca İsmet İnönü’nün müze-evi de, Heybeliada da yer almaktadır.

Eylül 2012 itibariyle Heybeliada fotoğrafları güncellenmiştir.

Eylül 2012 itibariyle Heybeliada fotoğrafları güncellenmiştir.

Paylaşmak ister misiniz ?

Admin

Website:

6 comments

ayşen ertür

1. 7 numaralı fotoğraf heybeliada’ya ait değil. hatta prens adaları’nın hiçbirine ait değil.

2. “burgaz” isimdir. bütün isim tamlamaları gibi ek alır. dolayısıyla adanın doğru adı “burgaz adası” dır, “burgazada” değil. burgaz iskelesinin üstünde de “burgaz adası” yazar, sait faik’in hikayelerinde de… (heybeli, büyük, kınalı, yassı ve sivri sıfat olduklarından, heybeliada, büyükada, kınalıada… burgaz, kaşık ve sedef isim olduklarından kaşıkadası, sedefadası, burgazadası…)

    Vladimir Raychanovski

    Malesef 7No’lu fotograf Heybeliada nin limanin dan Ruhban okulu catisi gorulecek sekilde cekilmis
    olmasi ve yuzde yuz Heybeli adadir.

    Mois Behar

    7 No.lu fotograf aynen Heybeliada dir cocuklugum orada gecti.Beyaz bina bugunku Halki Palas oteli sonraki ise Aysilagosun kir kahvesidir.

Aris Kyriazis

Cok guzel bir ada cok guzel evler. Amma evlerin renklerini pek yakistiramadim .

sedat sonar

Çamlimanı Şafak ve Alman koyu görüntülerinin de ilave edilmesiyle daha şık olacağını düşünüyorum.

Vasil Sabuncu

En baştaki Heybeliada 1886 tarihli foto, Heybeliada ile ilgili değildir. Büyükada olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir