Okmeydanı

Yazar Admin / 12 Mayıs 2011. Kategori GENEL OLARAK İSTANBUL'UN DEĞİŞEN YÜZÜ

Okmeydanı, İstanbul’un Haliç’e(http://www.degisti.com/index.php/archives/5934) bakan sırtlarında, Şişli(http://www.degisti.com/index.php/archives/15379) ile Kasımpaşa(http://www.degisti.com/index.php/archives/7702) arasında yer alan semtlerinden biridir. İstanbul’un tarihi meydanlarından Okmeydanı, 1100 dönümdür ve büyük bir tepeliğin güney ve kuzey yamaçlarını içine alır. Kıyıda Haliç ve Kasımpaşa sınırları ile Hasköy’den geçen Piripaşa Deresi ve Hasköy sırtlarıyla sınırlıdır.

Hem ata sporu hem de savaşlarda saldırı ve savunma aracı olarak ilk sıralarda yer alan okçuluğa, Türkler eskiden beri büyük önem vermişlerdir. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’un fethi sırasında, karargahını Kasımpaşa sırtlarına kurmuş; deniz savaşlarını, özellikle de Haliç’te meydana gelen savaşları buradan yönetmiştir. Fatih, aynı zamanda burayı okçuların talim ve eğitimini sağlamak için bir talimgah olarak kullanmış, İstanbul’u aldıktan sonra burayı okçulara tahsis etmiştir.

Günümüze 3 tanesi ulaşabilmiş olan kitabeli 19 sınır taşıyla, meydanın sınırları belirlenmiş ve bu sınırların ihlali kesin bir şekilde yasaklanmıştır. O tarihten beri de, bu geniş arazi Okmeydanı adını almıştır. Okmeydanı zamanla, halkın çevgen ve cirit oyunları tertiplediği, büyük kutlamalarda ya da felaketlerde bir araya toplandığı bir meydan haline gelmiştir.

Hadikat-ül Cevami’de, Okmeydanı Mescidi diye anılan mescidin Fatih tarafından yaptırıldığı yazmaktadır. II. Beyazıt, babasının kurduğu vakfı genişleterek, tekke ve aşevi yaptırmıştır. Bunları, daha sonra gelen padişah, vezir ve hayır sahiplerinin ilaveleri izlemiştir. I.Abdülhamit’in kadını Nakşidil Sultan’ın 1786 tarihli üstü namazgahlı çeşmesi, III. Ahmet’in 1704 tarihli namazgahlı çeşmesi, Gürcü Mehmet Paşa’nın 1624 tarihli minberli namazgahı ayrıca Piyale Paşa, Sinan Paşa, III. Mustafa Camileri de Okmeydanı’nda yer alan tarihi eserlerden bazılarıdır.

Okçuluk geleneğine göre, atılan ok rekor bir uzaklığa düşerse, oraya menzil taşı denilen bir taş dikilir ve taş üstündeki kitabede okçunun başarısı, kahramanlığı anlatılırdı. Okmeydanı’nda ilk olarak ok abidesini diktiren, Okçubaşı Hasan Ağa’nın pederi olan, Bahtiyar isimli kemankeştir. Meydanda tespit edilmiş 132 ok abidesinden günümüze 55 tanesi ulaşabilmiştir.

Bu taşlar içinde, isimleri tarihe geçmiş büyük okçularla, ok meraklısı sanat ve ilim adamlarının diktikleri ayak ve nişan taşları da yer almaktadır. Tozkoparan İskender, Tozkoparan Ahmet Bey, Amasyalı Şeyh Hamdullah, Şeyh Bayrami’nin diktikleri taşlardan bazıları günümüze kadar gelmiştir. İyi birer kemankeş olan, II.Beyazıt, II.Selim, III.Selim, III.Ahmet, IV Murat ve II. Mahmut,’un diktirdiği taşlar, Okmeydanı yanında İstanbul’un muhtelif semtlerinde (Beykoz, Çamlıca, Kağıthane, Maçka, Nişantaşı) hala mevcuttur. 18.y.y. ortalarından itibaren ateşli silahların geçerli olmasıyla beraber Okmeydanı’nda, tabanca ve tüfek atışlarıyla menziller belirlenmiştir.

Eski haritalarda, Okmeydanı’nda 16.y.y. da, birçok ince dere ile Piripaşa ve Doymazdere derelerinin birbiriyle bağlantılı bir su şebekesi oluşturduğu görülmektedir. Beş yüz yıldan beri birçok ferman ve fetva ile muhafazasına çalışılan ve tapuda hala Fatih Vakfı olarak kayıtlı olan Okmeydanı, eskisen iskan sahası dışında bırakılırken, zamanla artan konut ihtiyacını karşılamak için iskan sahası içine alınmıştır. 1950’lerden itibaren gecekondularla dolan Okmeydanı, Mecidiyeköy’e yakınlığı dolayısıyla bugün, gökdelenlerin de inşa edildiği bir semttir. Darülaceze, İ.T.O Anadolu Ticaret Meslek Lisesi, Cemal Kamacı Spor Kompleksi, Memorial Hastenesi, Avrupa’nın en büyük adalet sarayı olan Adalet Sarayı, Okmeydanı’nda yer alan bazı önemli yapılardır. 

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

  • fuzuli bulut: hazirede medfun tarihi kişilerin bir listesi mevcut mu? önemli şahsiyetlerden kim var ? saygılar.
  • LN: Hello Reşit Çengeloğlu ! I wrote to you on Facebook about the Natof family. Can you please check your...
  • Kenan Deveci: Yaşım sizler kadar olmasa da Bakırköylü olmaktan, burada doğup büyümekten gurur duyuyorum. Bakırköylü...
  • mehmet murat adakan: enver adakan oğlu bendeniz mehmet murat oğlum ali enver yelkenci,2000 ve 2004...
  • e.: iyi sabahlar …bana yardimci olabilen biri varsa cok sevinirim.beykozu iyi bilen ve eskilerden aklinda...

Ülkelere Göre Siteye Erişim

Flag Counter

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank