Okmeydanı

Yazar Admin / 12 Mayıs 2011. Kategori GENEL OLARAK İSTANBUL'UN DEĞİŞEN YÜZÜ

Okmeydanı, İstanbul’da Şişli ile Kasımpaşa arasında, Haliç’e bakan sırtlarda yer alan semttir. İstanbul’un tarihi ve en büyük meydanı olan Okmeydanı, 1100 dönümdür ve büyük bir tepeliğin güney ve kuzey yamaçlarını içine alır. Kıyıda Haliç ve Kasımpaşa sınırları ile Hasköy’den geçen Piripaşa Deresi ve Hasköy sırtlarıyla sınırlıdır.

Hem ata sporu hem de savaşlarda saldırı ve savunma aracı olarak ilk sıralarda yer alan okçuluğa, Türkler eskiden beri büyük önem vermişlerdir. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’un fethi sırasında, karargahını Kasımpaşa sırtlarına kurmuş; deniz savaşlarını, özellikle de Haliç’te meydana gelen savaşları buradan yönetmiştir. Fatih, aynı zamanda burayı okçuların talim ve eğitimini sağlamak için bir talimgah olarak kullanmış, İstanbul’u aldıktan sonra burayı okçulara tahsis etmiştir.

Günümüze 3 tanesi ulaşabilmiş olan kitabeli 19 sınır taşıyla, meydanın sınırları belirlenmiş ve bu sınırların ihlali kesin bir şekilde yasaklanmıştır. O tarihten beri de, bu geniş arazi Okmeydanı adını almıştır. Okmeydanı zamanla, halkın çevgen ve cirit oyunları tertiplediği, büyük kutlamalarda ya da felaketlerde bir araya toplandığı bir meydan haline gelmiştir.

Hadikat-ül Cevami’de, Okmeydanı Mescidi diye anılan mescidin Fatih tarafından yaptırıldığı yazmaktadır. II. Beyazıt, babasının kurduğu vakfı genişleterek, tekke ve aşevi yaptırmıştır. Bunları, daha sonra gelen padişah, vezir ve hayır sahiplerinin ilaveleri izlemiştir. I.Abdülhamit’in kadını Nakşidil Sultan’ın 1786 tarihli üstü namazgahlı çeşmesi, III. Ahmet’in 1704 tarihli namazgahlı çeşmesi, Gürcü Mehmet Paşa’nın 1624 tarihli minberli namazgahı ayrıca Piyale Paşa, Sinan Paşa, III. Mustafa Camileri de Okmeydanı’nda yer alan tarihi eserlerden bazılarıdır.

Okçuluk geleneğine göre, atılan ok rekor bir uzaklığa düşerse, oraya menzil taşı denilen bir taş dikilir ve taş üstündeki kitabede okçunun başarısı, kahramanlığı anlatılırdı. Okmeydanı’nda ilk olarak ok abidesini diktiren, Okçubaşı Hasan Ağa’nın pederi olan, Bahtiyar isimli kemankeştir. Meydanda tespit edilmiş 132 ok abidesinden günümüze 55 tanesi ulaşabilmiştir.

Bu taşlar içinde, isimleri tarihe geçmiş büyük okçularla, ok meraklısı sanat ve ilim adamlarının diktikleri ayak ve nişan taşları da yer almaktadır. Tozkoparan İskender, Tozkoparan Ahmet Bey, Amasyalı Şeyh Hamdullah, Şeyh Bayrami’nin diktikleri taşlardan bazıları günümüze kadar gelmiştir. İyi birer kemankeş olan, II.Beyazıt, II.Selim, III.Selim, III.Ahmet, IV Murat ve II. Mahmut,’un diktirdiği taşlar, Okmeydanı yanında İstanbul’un muhtelif semtlerinde (Beykoz, Çamlıca, Kağıthane, Maçka, Nişantaşı) hala mevcuttur. 18.y.y. ortalarından itibaren ateşli silahların geçerli olmasıyla beraber Okmeydanı’nda, tabanca ve tüfek atışlarıyla menziller belirlenmiştir.

Eski haritalarda, Okmeydanı’nda 16.y.y. da, birçok ince dere ile Piripaşa ve Doymazdere derelerinin birbiriyle bağlantılı bir su şebekesi oluşturduğu görülmektedir. Beş yüz yıldan beri birçok ferman ve fetva ile muhafazasına çalışılan ve tapuda hala Fatih Vakfı olarak kayıtlı olan Okmeydanı, eskisen iskan sahası dışında bırakılırken, zamanla artan konut ihtiyacını karşılamak için iskan sahası içine alınmıştır. 1950’lerden itibaren gecekondularla dolan Okmeydanı, Mecidiyeköy’e yakınlığı dolayısıyla bugün, gökdelenlerin de inşa edildiği bir semttir. Darülaceze, İ.T.O Anadolu Ticaret Meslek Lisesi, Cemal Kamacı Spor Kompleksi, Memorial Hastenesi, Avrupa’nın en büyük adalet sarayı olan Adalet Sarayı, Okmeydanı’nda yer alan bazı önemli yapılardır. 

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

YORUMLARINIZ

Ara

Kategoriler

Son Yorumlar

 • ahmet: yeni hali: mükemmel çirkin bir yapı
 • Dursun Mehmet Eruzun: Ismail bey; recep tayyip erdoğan üniversitesinde öğretim görevlisi olan edebiyatçı arkadaşım...
 • ali: gecen lerde iki tane sulu boya resmi aldim yutdisindaki muzayeden bence sultan ahmet camisini sulu boya...
 • ismail: vay be burada tam bir senem geçti yetiştirme yurdu olarak kullanılırken ben bu yurtta kaldım sene 1974..75
 • hasan aydin: Merhaba Ben istanbuldaki tarihi eserleri arastiran inceleyen tarihi bina meraklisiyim. Sayfanizdan cok...

Ziyaretçi Bilgileri

 • 1303Bu gönderi:
 • 139Bugün okunanlar:
 • 725Dün okunanlar:
 • 77Bugünkü ziyaretçiler:
 • 382Dünkü ziyaretçiler:
 • 1Şu an sitede olan ziyaretçiler:

Ülkelere Göre Siteye Erişim

Flag Counter
© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank