Venedik Sarayı

Yazar Admin / 05 Nisan 2011. Kategori İSTANBUL'DAKİ TARİHİ YAPILARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

Venedik Sarayı,İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde,Tomtom Kaptan Sokağı’nda,İtalyan Lisesi’nin yanında yer alır.Beyoğlu’nun en eski elçilik binalarından biri olan Venedik Sarayı,daha önceleri Testa ailesine aitken,Venediklilerce Testa’lardan satın alınmış,1695’de bugünkü yapı inşaa edilmiştir.

1777- 1781 arasında elçilik görevinde bulunan Balyos Andréa Memmo, binayı yıktırıp yeni bir elçilik sarayı yaptırmak istemiş, ancak Venedik Hükümeti buna yanaşmamıştır. O da bunun üzerine,mimarlıktan iyi anlayan bir kimse olan Polonyalı rahip Jean-Chrysos- Tome Orlovski ile işbirliği yaparak binayı tamir ettirmiştir.

Kendisi de mimarlığa meraklı olan Balyos Andréa Memmo,elçiliğin Venedik saraylarına benzer bir üslupta olmasına dikkat etmiştir.Orlovski’nin çalışmaları 1782 ortalarına kadar sürmüş ve sonunda bugünkü güzel bina ortaya çıkmıştır.

Venedik Sarayı 1853, 1887 ve 1891 yıllarında onarım geçirmiştir.1897’de Campo Formio andlaşmasının imzalanması ve Napoléon Bonaparte tarafından Venedik Cumhuriyeti’ne son verilmesi üzerine Venedik Sarayı 1801’de Fransız elçileri tarafından işgal edilmiş ve Fransızlarca kullanılmaya başlanmıştır.

Daha sonra 1815 Viyana Kongresi ile Venedik Avusturya’nın payına düşünce,İstanbul’daki Venedik Sarayı bu kez de Avusturyalılar tarafından kullanılan bir yapı haline gelmiştir. Mondros Mütarekesi’nden sonra İstanbul İtilâf Devletleri’nce işgal edilinceye kadar Avusturya elçileri burada kalmışlardır.Bu dönemde Venedik Sarayı’nı elde etme imkânına kavuşan İtalyanlar, Nişantaşı’daki binayı elçilik olarak hiç kullanamamışlardır.

Yapıdan uzun yıllardır okul olarak faydalanılmaktadır. Venedik Sarayı,yüzyılı aşkın bir süre farklı milletlerin elinde kaldıktan sonra asıl sahibinin olabilmiştir. Bugün yapı, İtalya’nın Ankara Büyükelçisi’nin, İstanbul’daki ikametgahı olarak kullanılmaktadır.

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

(1) YORUM

 • ayfer
  15 Şubat 2012 at 23:24 |

  Bu yapının yerinde önceleri Beyoğlu’na adını veren Andre Gritti’nin evi bulunurmuş ki şimdilerde devam eden Muhteşem Yüzyıl dizisinin önceki bölümlerinde de kendisinden bahsedilmişti.

YORUMLARINIZ

Ara

Kategoriler

Son Yorumlar

 • Mustafa Gülberk: Sadece “yetim ve yoksul” ifadesine itirazım var..Çünkü bu temel bir tartışma...
 • Muharrem Soyek: Eski Darüşşafaka’nın özü derli toplu kısa tarihçesi.
 • Berk Erkent: Bu güzel sayfa, fotoğraflar ve bilgiler için çok teşekkürler. Kurtuluş’un dününü ve...
 • Sami: Benim çoçukluğum zamanında yani 70 li yılların başları burada askeriye vardı bu camiyi genellikle...
 • mehmet aydın: mimarı açıdan oldukça güzel bilgiler verilmiş, teşekkürler.

Ziyaretçi Bilgileri

 • 1332Bu gönderi:
 • 277Bugün okunanlar:
 • 1212Dün okunanlar:
 • 140Bugünkü ziyaretçiler:
 • 666Dünkü ziyaretçiler:
 • 1Şu an sitede olan ziyaretçiler:

Ülkelere Göre Siteye Erişim

Flag Counter
© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank