Sadrazam Kadri Paşa Yalısı

Yazar Admin / 20 Şubat 2014. Kategori İSTANBUL'DAKİ TARİHİ YAPILARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

 Sadrazam_Kadri_Pasa_Yalisi_1962_yili_onarimindan_once_dogu_cephesi

Sadrazam Kadri Paşa Yalısı, Kanlıca’da (http://www.degisti.com/index.php/archives/6873) Körfez Caddesi üzerinde yer alır. XIX. yüzyıl ortalarına tarihlendirilen ve mimarı belli olmayan yalının, banisi Sadrazam Ahmet Arifi’dir. Kadri Paşa’ya kayınpederi Hekim İsmail Paşa’dan intikal eden yalı, bu tarihten sonra “Sadrazam Kadri Paşa Yalısı” olarak tanınmıştır.

Sadrazam_Kadri_Pasa_Yalisi_Ocak_1981

Bugünkü bina, eski yapının selamlık bölümüdür. Beyaz, iki katlı yalının çatısında cihannüma görünümünde ışık feneri bulunur. Birinci kat denize doğru bir konsol oluşturmaktadır. Bu katta uzun ve taş döşeli bir salon ile buna açılan dört oda, yukarı katta ise yine bir salon ve buna açılan beş oda yer alır.

Ocak_1981_Sadrazam_Kadri_Pasa_Yalisi

Odaların tamamı yan yana olarak deniz yönünde dizilmiştir. Bu cephede ortada üçlü giriş kapısı, bunun solunda dört, sağında ise üç pencere yer alır. Yalıda, Abdülmecit Han devrinin mimari özelliklerini taşıyan nişler ve tavan  süslemesi mevcuttur.

Sadrazam_Kadri_Pasa_Yalisi

Özgün halinde Kanlıca(Mihrabat) Körfezi’ne 150 metre cephesi olan yalının, güneyinde yer alan kubbeli deniz hamamı ile kuzeyinde yer alan ve üzerinde hamlacı odaları bulunan kayıkhanesi günümüze ulaşamamıştır.

1992_Sadrazam_Kadri_Pasa_Yalisi

Birçok deniz kazasına maruz kalan Sadrazam Kadri Paşa Yalısı, tarihindeki büyük kazaların ilkini 1930’da yaşamış, akabinde rıhtımları yenilenmiştir. Yalının güneyinde yer alan harem bölümü, 1930-1940 yıllarında miras bölüşülmesi esnasında yıktırılmıştır.  1967’de ahşap olan yalı tamamen yıktırılıp, kagir olarak yeniden inşaa edilmiştir. 27 Ocak 1981’de bir Yunan şilebinin kuzey bölümüne girmesi sebebiyle ikinci büyük felaket yaşanmış, bu bölüm 1983’de yeniden yapılmıştır.

4_Nisan_2012_Sadrazam_Kadri_Pasa_Yalisi

Geniş bir alana yayılmış olan “Kadri Paşa Yalısı”, gemiler çarptıkça küçülmüş, zamanla üçte ikisi yıktırılmış, arsaları ve bahçeleri satılmıştır. Yalının günümüzdeki maliki  Sadrazam Kadri Paşa ailesinden Ayşe Müzdan Kunttav’dır.

12_Nisan_2013_Sadrazam_Kadri_Pasa_Yalisi

Kaynakça:

O.Erdenen, Boğaziçi Sahilhaneleri I Anadolu Yakası, Kültür A.Ş, İstanbul 2006,s.101-104

istanbulkulturenvanteri.gov

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

  • Torun: Tarihi güzeliklerini gunumuzda tanıanlara vede ulkemizin tarihi dokusunu dunyaya tanıtıp turizime destek...
  • Ümit Savaş Baran: Nostaljik nedenlerle blvü gazinosu ile kalamış iskelesinin tan yerini arıyorum
  • Osman Nuri Gözüodlu: Alt katda Duyun- u Umumiyenin kasası olan odayı nasıl unutmuşunuz.Dev gibi çelik kasa kapısı...
  • Piraye: Babaannem bu evlerden birinde 1913 yılında doğdu. Maalesef bu evlerde yaşayanlar hakkında fazla bilgi...
  • Ali Rıza Gerede: Face de Oturuyorum.. Eskiye döndüm…
  • Ergin Kutlay: Çocukluğum Kadıköy’de geçti. Fenerbahçe Parkı’nı ayrı bir severim.
  • Heike Meier: Sayın N.Çiğdem-Filiz GÜNDÜZ, Referanslarınız için teşekkür ederim. Bu kaynaklardan orijinal fotoğrafı...
  • Admin: Sayın Heike Meier, Sitemize yıllar içinde binlerce fotoğraf eklendi.Taktir edersiniz ki bütün bu fotoğrafların...
  • Heike Meier: Sevgili Yazar Admin, Berlin Etnoloji Müzesi’nin yeni kalıcı sergisi için bir resim editörü olarak,...
  • Yümnü Dalkılıç: Bugünki halinde;cümle kapısının üstü revaklı çatı ve Alemi yoktur.İnşallah tez zamanda olur.

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank