degisti.com

zamanla her şey değişir…

Süheyl Bey Camii – Süheyl Bey Mescidi – Salıpazarı Camii

Süheyl Bey Camii – Süheyl Bey Mescidi – Salıpazarı Camii

Suheyl_Bey_Camii_Suheyl_Bey_Mescidi_Salipazari_Camii_Findikli_Istanbul

Süheyl Bey Camii-Süheyl Bey Mescidi, Fındıklı’da Meclis-i Mebusan Caddesi üzerinde yer alır. Adını Kaptan_ı Derya Süheyl Bey’den alan ve  Mimar Sinan tarafından inşaa edilen yapı “Salıpazarı Camii” olarak da bilinmektedir.

Evliya Çelebi Seyahatname’sinde, bu caminin mükellef bir Sinan yapısı olduğunu dile getirir. 1873 yılında  Abdülaziz Han tarafından eski yerinden biraz öteye,dönemin mimari üslubunun özellikleri doğrultusunda fevkani, çokgen planlı ve tek kubbeli olarak yeniden inşaa ettirilen Süheyl Bey Camii, 1957 yılındaki yol genişletme çalışmaları çerçevesinde çeşmesiyle beraber yıktırılmıştır.

Suheyl_Bey_Mescidi_Suheyl_Bey_Camii_Salipazari_Camii

Salipazari_Camii_Suheyl_Bey_Mescidi_Suheyl_Bey_Camii

Mimar Sinan’ın eserlerini ihya etme çalışmaları kapsamında 2012 yılında yeniden inşaasına başlanan yapı, ortaya çıkan cam cepheli dükkan görünümüyle herkesi hayrete düşürmektedir.

Suheyl_Bey_Camii_Suheyl_Bey_Mescidi_Salipazari_Camii

Suheyl_Bey_Camii_Suheyl_Bey_Mescidi_Salipazari_Camii_19_Nisan_2013

Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi sitesinde çalışmaların sponsorluğunu üstlenen isimleri; Nur Nisa Karabıçak,Emin Yılmaz,Hasan Altıntaş olarak açıklamaktadır…

Suheyl_Bey_Camii_Suheyl_Bey_Mescidi_Salipazari_Camii_18_Eylul_2013

Salipazari_Camii_Suheyl_Bey_Mescidi_Suheyl_Bey_Camii_18_Eylul_2013

 suheyl_bey_camii_2014_mart

Admin: Bu çalışmalara ihya etme amacı ile başlandığı kesin ama ihya edilen cami mi yoksa birilerinin cebi mi?

 

Kaynakça:

istanbulavrupa.vgm.gov

yapı.com.tr

envanter.gov

Paylaşmak ister misiniz ?

Admin

Website:

22 comments

.M.Gürer ATAER

Normal….Halkın içinde olan vatandaşın yapamadığını..belirli dönemlerde ikdidar’a sırtını dayamış kişiler… her menfaatcı isteklerini bir şekilde yaptırıyorlar…örnekmi?: Benim bahçemden yerel belediye -rüşvet karşılığı- 50 metrekare alanım, komşu tarafından işgal edildi…Tam DÖRT sene uğraşı sonunda tarafıma iade edildi..

bahri uzun

yıkılan caminin özgün oturum alanının bir kısmı yolda kaldığından özgün halinin tamamıyla yeniden yapılması mümkün olmamış.bunun yerine caminin planı yeniden yorumlanıp ortadan ikiye kesilmiş izlenimi verilerek inşa edilmiştir.küçüksudaki camiyi parti lokaline çevirip sonrada yıkan,osmanlı eserlerini yokeden chp zihniyetine suç bulun önce.

  Admin

  Süheyl Bey Camii hakkında kurduğunuz cümlelerin hiçbir mantıklı yanı yok. Siyasi kimliğinizden sıyrılıp, becerebilirseniz yapıya objektif gözle bakın! Mimar Sinan, adının böyle bir yapıyla birlikte anılmasından sadece utanç duyardı…

  semih

  “Ce-ha-pe zihniyeti”ne çamur atarak bu pisliğin örtüleceğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. parti savunmacılığını bırakıp şu rezalete objektif bir gözle bakmayı başarabilirseniz; iddanızda olduğu üzere caminin kesitinin alınıp cam duvar aracılığı ile teşhir edildiğinin tamamen safsata olduğuna kanaat getirirsiniz. Zira, ortaya çıkan yapının camii ile uzaktan yakından bir alakası bulunmamaktadır. Bu rezaleti sıvayabilmek uğruna dönem dönem üretilen birbirinden farklı zırva bahaneleri, böyle inançla savunanları görmek gerçekten gülünç.

  batuhan

  sayın bahri bey, dikat ederseniz camii 1957 yılında yol genişletme çalışmasında yıkılmış. herşeyden “chp zihniyeti” gibi bir otomatik cevap vermeniz maalesef gerçekleri kapatmaz efendim. zaten ’57 yılında demokrat parti iktidardaydı.

  küçük bir araştırma ile demokrat parti döneminde yıkılan camiilerin bilgisine ulaşailirsiniz.

  saygılar.

bahri uzun

vakıflar genel müdürünün camiyle ilgili yaptığı açıklamayı yazdım yorumumda.dini yapılara karşı(özellikle camilere)önyargılı olanlar için mantıksız gelebilir tabi bu açıklama.sizden farklı bir çalışma daha bekliyoruz admin.madem bu kadar duyarlısınız.vefa bozacısının yanında mimar mehmet ağa camisi var.malum zihniyet döneminde at ve eşklerin bağlandığı ahıra dönüştürülen camii.duvarda görebilirsiniz hala hayvanların bağlandığı halkaları yada İsmet İnönü’nün Cumhurbaşkanı olduğu dönemde satılan 350 yıllık Katip Mustafa Çelebi Camii hala, Beyoğlu’nun arka sokaklarında dansözlü meyhane olarak kullanılmaktadır. 1907 tarihli Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nin plan ve proje krokilerinde Katip Mustafa Çelebi Paşa Camii olarak görülen yapı, 1941’de İsmet İnönü tarafından 4 bin 10 liraya satılmış.bir başka örnek Sirkeci Garının yanındaki Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camiidir Cami yaklaşık 50 sene pavyon olarak kullanılmış on sene kadar önce buna son verilerek tekrar cami olarak ibadete açılmıştır.ismet inönü zamanında Sultanahmet Camii 5-6 yıl boyunca ibadete kapalı tutularak askerler için ‘yatakhane’ olarak kullanılmıştır.daha bir sürü örnek verebiliriz.hani çok hassassınızya camilerin aslına uygun olarak restore edilmesi ve kullanılmasına bu konulardada bir çalışma yapıp halkımızı aydınlatın lütfen…

  Admin

  Konu, mimarisi tartışılan bir yapıyken din sömürüsü haline geldi. Cahillik…

  Siz bizim dini ve siyasi görüşümüzü nereden bilebilirsiniz? Kaldı ki bu konu kimseyi alakadar etmez. Haddinizi bilin!

  Makalenin kaynakça kısmına bir göz atın. Sonra yazdığınız ilk cümleyi, bir daha okuyun. Birde aydınlanmaktan bahsetmişsiniz. Siz bu dogmatik kafa ile asla aydınlanamazsınız! Gözümüzün önünde olanlar hakkında bile palavralar atarken, geçmiş hakkında nasıl palavralar atabileceğiniz ortada…

  Alaycı ve suçlayıcı üslubunuza verilebilecek tek cevap budur!

   bahri uzun

   admin laf cambazlığı yaparak kendini haklı göstermeye çalışamazsın.sözcü denen gazete paçavrasındaki haberi alıp buraya yapıştırmışsın.aynı tornadan çıkmış tek tip insan yetiştirmeye çalışan zihniyettekiler hangi yüzle başkalarını dogmatik kafa olmakla itham edebilir.bu ne dengesizliktir böyle.biz sizin hangi dünya görüşüyle yaklaştığınızı çok iyi biliyoruz bu olaylara.önceki yorumumda verdiğim örnekleri bizzat o mekanlara giderek araştır.sonra ahkam kes buralarda.kendini belli bir ideoloji kalıbı içerisinde görüp şartlandırdığın için gerçekleri göremezsin tabi.işine gelmeyince palavra atmakla suçlarsınız karşı tarafı.her zaman yaptığınız gibi.eğer verdiğim örneklerin aksini ispatlarsan bravo derim sana.ama nerdee yine çamura yatarak gerçekleri kabullenemeyip saldırganca ithamlarda bulunursun..

    Sinan

    Bu cevaba bu yorum geliyorsa. 1 hafta kadar çalışma ardından benim yazdığım yoruma da okkalı bir cevap gelecek demektir.:)Mimari neticede kötü olan şey kötüdür daha kötüleri var demek saygısızlık ve cehalettir. Doğru olduğuna inandığınız bir bilgiyi ilgili yapının altında paylaşırsınız kimseye köpüklenmeden paylaşım budur. Dünler nasıl birilerinin gücüne gidiyorsa bugünler de elbet birilerinin gücüne gidecektir. Bu yapının önünden her geçtiğimde aynı hissiyat içindeyim ve yazdığınız hiç bir açıklama tatmin edici değil. Yorumunuzun yayınlanması bile ayrı bir hoşgörü örneğidir.

     bahri uzun

     sinan sana avukatlık görevimi verildi.sen niye kendi kendine gelin güvey oluyorsun.sana laf atanmı olduda iki kişi arasındaki tartışmaya maydanoz oluyorsun.doğru ya ortada ideolojik kardeşlik var demekki.sazanlar hemen çıkıyo ortaya. senin gibi bağnazlar için yaptığım açıklama tabiki tatmin edici olmaz.böyle bir temennim yok zaten.taksimden aşağı kasımpaşa bir durum benim için.

      Sinan

      Abartılacak bir durum yok daha fazla hoşgörü ve daha fazla bilim. Hiç hazetmediğim bir partiyi savunmuş durumuna düştüm ama bilip bilmeden konuşup muhalif her düşünceyi CHP zihniyeti diye yaftalamak, her yanlışı başka bir yanlış ile mukayese etmek ve bunu karşındakinin doğru kabul ettiğini öngörmek eksik ve bağnaz düşüncenin TDK’daki tam karşılığıdır. Ben şimdi o camilere sizden daha sık gittiğimi düşündüğümü söylesem sizin gibi bilip bilmeden konuşmuş olurum herhalde. Kaldı ki burada tartışılan din değil tekrar tekrar söylemek gerekir ki mimari bir yapıdır. Ortaya bir şey yazarsanız ve genelleme yaparsanız ve argo cümlelerle cevap verirseniz ilgili herkese cevap hakkı doğacaktır. Madem maydonoz, sazan, bağnaz ve bir deyimle bitirmişsiniz ben de size iadei cevap yazayım Nato Kafa Nato Mermer. Aşağıdaki yorumum gibi doğru olduğunu düşündüğünüz bir şey varsa yapılarla ilgili yorum yazarak paylaşın ilgilenen okur ve kendi süzgecinde değerlendirir.

Sinan

Mimari yapıların geçmiş ve günümüz hallerinin paylaşıldığı bir platformda; geçmiş hali ile yeni hali alakasız olan bir yapının eleştirilmesi kadar doğal bir şey yoktur. Hele bu Mimar Sinan yapısı ise tarihe ve mimariye saygısızlık olarak görülmesi daha da doğal olacaktır. Konunun dini içeriğe sığdırılması yapının cami olmasındandır. Ecdadımız Bizans’ın en eski kilise yapılarından biri üzerine Fatih Camiini inşa etmiştir. Böyle birçok örnek bulunmaktadır. Farklı dinlere ait mimari yapıların bazıları saygı ile muhafaza edilirken bazıları saygısızca tahrip edilmiştir. Bugün topraklarımız dışında kalan birçok Osmanlı yapısı da bu tutumdan nasibini almıştır. Tutup bunları tartışmak yersizdir. Geçmişte kimin ne yaptığını eğer siyasi zemberekten geçirirsek eminim ki “O zihniyet” Cumhuriyet tarihinin tamamından fazla yıkımı sadece 1956-1958 yılları arasında ve sadece 2 yılda yol yapımı için gerçekleştirmiştir (yıkılan camii sayısı 50-60 arasında, diğerlerinin hesabını tutmak çok zor). Evet DP ve Menderes zamanıdır bu. Maalesef dile getirilmez çok fazla. İstanbul’a yol da lazım değil mi? Zaten aynı olayları günümüzde de yaşıyoruz. Bu tarihi yapıların bugün de “İki tane taş” olarak görülmesi üzücüdür. Sadece camiiler için değil tüm tarihi yapılar için bu değerlendirme yapılmalı ve sahiplenilmelidir. Her olaya zamanın koşulları içinde bakamamak en büyük cehalettir. Siyasi bir cevap vermek istemezdim ama bu yapının orada bulunmama sebebi de bu yol yapım çalışmaları ve 1957 yılında yıkım kararı alan DP hükümetidir. Bu yıkımlar sırasında İstanbul’un fethinden kalmış 500 yıllık miraslar da bulunmaktadır. Sekban Paşa Mescidi, Mimar Ayaz Camii, Velide Camii’nin türbesi bu yapılardandır. Zeyrek evlerini söylemeye bile gerek yok. Kemankeş Kara Mustafa Paşa Camii ve medresesi yıkımı birkaç günde bitmiştir. Bozdoğan kemeri yakınlarındaki Oruç Gazi Cami ve Baba Hasan Alemi de yol dışında kalmalarına rağmen kurban gittiler bu yıkıma. Çakırağa Camii, Camcılar Camii, Kazasker Abdurrahman Camii hep fetih dönemi eserleridir. Vatan caddesi yapımı sırasında maalesef birçok tarihi eserle vedalaşmışız. Bugün hayranlıkla izlediğimiz Kılıç Ali Paşa Camii (Mimar Sinan) ve dükkanları bile 1958 yıkımından nasibini alarak tahrip edilmiştir. Aynı dönemde yol yapımı için Adana’da yıkılan Cafer Paşa külliyesinin arazisinin bugün hal boş olması da manidardır. Köprü yapımı için fazladan milyonlarcası kesilen ağacın bize öğreteceği ise yıkım ve yapım konularında daha fazla planlamaya veya daha fazla dikkate ve doğal ve tarih miraslarımıza daha fazla saygıya gerek duyduğumuzdur.
Süheyl Bey Camii’ne dönersek bir diğer gözden kaçan konu, mimari de oynamayacak gelin yerim dar deme lüksüne sahip değildir. Bir yapı için yeterli alan yoksa yeniden ölçeklendirilir ve aslına uygun inşaa edilebilir. Eğer gerçekten amaç bu değeri yaşatmak veya yeniden hayat bulmasını sağlamak ise bu teknoloji düzeyinde bunu yapamamak açıklanamaz. Vakıflar Genel Müdürlüğü bir çok restorasyon projesini birlikte yürütmekte ve bu bazı semtlerde yapılar kadar büyük reklam pankartlarıyla belediye ratingleri için duyurulmaktadır. Tarihi miraslarımızın sahiplenilmesi ve bunların ehli kişiler tarafından yapılması en büyük arzum ve desteğimdir. Ancak günümüz hakim ideolojisinin ruh halinin toplumun her alanına buradaki yorumda görüldüğü gibi hoşgörüsüz bir kin ile yerleşmesi ve hangi alanda olursa olsun her eleştiriyi siyasi üsluba sığdırıp saygı duyulması gereken emek ile dalga geçer gibi saygısızlık etmesi asla kabul edilemez.
En büyük cehalet ve zavallılık sen hırsızsın dediğin birinin ama sen de çalmıştın diye cevap vermesidir. Tarihi ve doğal, tüm miraslarımıza hiçbir siyasal kimliğin arkasından atıp tutmadan bu toplumun bireyleri olarak sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. Saygılar.

Kerem Saltok

Sitede gezinirken tesadüfen bahri uzun diye bir zibidinin hezeyanlarını gördüm ister istemez bir şeyler yazmak mecburiyeti hasıl oldu…efendi bu site senin gibi hezeyan kusanlan için var edilmemiştir bunu öncelikle o
kafana sok bu site Istanbul ve diger bazı yerlerdeki değişimleri ilerideki nesillere aktarmak içindir bak o tapıp yalaklığını yaptığın yol için camide yıkarım diyor daha bugün gazetelere manşet oldu buna ne buyurursun
Fındıklıda yapılan bir rantın gözden saklanması için yapılmış bir aldatmacadır yarın bittiğinde hep birlikte göreceğiz ayakyolu dedikoduları ile kalkıp o camii bilmem ne yaptılar diye ahkam kesme çünkü hepsi sen kafandki zibidilerin milleti kışkırtmak için uydurması örnek mi istiyorsun o pek göklere çıkarttığınız menderesiniz Karaköy’ün göbegindeki camiiyi Necatibey caddesini açacağım diye götürmüştü…Sizler yüce Allahı bir mekana sığdıracak kadar küçüksünüz oysa Mukaddes Kur’anda Allah her yerde Daim ve Kaimdir diye yazar ama sizlerin
bundan bile haberi yoktur…..Sizlerin kafası bir binaya indirgeyecek kadar dardır…..
Onun için bu siteyi çirkin satırlarınla kirletme beğen veya beğenme bu site sen ve senin gibilerin anlayamayacağı şeyler anltıyor insanlara………..

bahri uzun

kerem saltok denen soytarı zehirli çatal diliyle etrafa yalanlarını saçıp kendi ideolojisini haklı çıkarma gayretine girmiş bide.senin gibilerinin olmayan beynini yıkayıp yalanlar üzerine kurulu ideolojilerinin kölesi haline getirenler senin objektif olarak düşünmeni istemezler tabi.yarın bittiğinde göreceksin süheyl bey camiinin minaresinden ezan seside yükselecek namazda kılınacak.ama senin derdin bu değil.orada yeniden caminin yapılması sizin gibileri kudurtuyor.sonrada asıl nefretinizi gizlemek için yok cami aslına uygun değil diye bahanelere sığınıyorsunuz.camiler Allaha ibadet mekanlarıdır.agnostik düşüncelerini kendine sakla.bu site istanbul ve bazı yerlerdeki değişimleri ileriki nesillere aktarmak içinse objektif davranmak ve gerçekleri yazmak zorundadır.ayasofya camiindeki fatih medresesini neden tanıtmamış örneğin.1934 yılında görüntüyü bozuyor diye yıktırılmış medrese.temel kalıntıları günümüzde görülüyor.1932-1950 yılları arasında ezanı türkçe okutan ırkçı zihniyet sadece görüntü bozuyor bahanesiyle fatihin vakfiyesi ayasofya camisinin medresesini yıktırmıştır.senin gibi din karşıtı yobazlar kafalarını devekuşu gibi kuma gömüp gerçekleri bir türlü kabullenmek istemiyor.kendi gibi düşünmeyeni yok etme zihniyetindekiler hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacak.bu site halka açıksa isteyen görüşünü yazar.senin gibi kendini birşey zanneden soytarılar debelene dursun istanbuldaki Ayasofya camiide açılacak yakın zamanda.iznik ve trabzon ayasofyasından sonra isitanbul Ayasofya Camiside esaretten kurtulacak.bizans artıkları gezideki gibi ayıklanıp boylarının ölçülerini alırlar bir güzel artık 🙂

uzun bahri

Kendini erisilmez akilli zannedenlerden nefret ediyorum, kendini kulturlu zannedenlerden nefret ediyorum, cok bilmislik taslayip herseye laf ebeligi yapanlardan nefret ediyorum, agzi bozuk, saygisiz, agzini actiginda kendini rezil eden nefre ediyorum, niye kendinizi boyle kucuk dusurursunuzki hic anlamiyorum!!!!!!!!!!!Birkere yazi yazdigin sitenin konumunu iyice ogrende sonra bilmislik tasla, karsindaki kisilerin kultur seviyesini, tahsil seviyelerini ,gorus seviyelerini, o insanlarna ne derecede muhatap olabilecegini iyice tart ve ondan sonra kendini kucurtmeden , kendine vah vah dedirtmeden cevap yaz diye dusunuyorum. Bu site acildigindan beri devamli takipteyim sizin gibi saygisizca hitap eden , bilmislik tasliyan vede, vede isi dine bagliyan kimsenin yazi yazdigini gormedin BAHRI UZUN Yeter BAHRI UZUN sus oglum sus yeter artik, sen kimseye gulecek, alay edecek durumda degilsin yeter sus. Ben UZUN BAHRI senin adina cok utandim inan bu yasimda. Saygilar

Sinan

Yeteri kadar siyaset ve borazanlık yapıyorsunuz bahri bey. Burası bir kültür sitesi olduğu için sizi adam yerine koyup da cevap yazanlar oluyor. Neyzen Tevfik’in bir şiirini buraya yazmak isterdim ama siz arama motorlarından kendinize uygun olanını bulursunuz artık… Sizin yapıyla mimariyle işiniz yok. Benim için hiç bir sakıncası olmamasına rağmen, adadaki ruhban okulunun açılışına kurdele kesmeye de gidersiniz artık kılı tüyü olduklarınızla beraber. Edep lütfen.

  bahri uzun

  sinan bilgiçlik taslayıp kültürlü insan profili çizme kendin için.roma tapınaklarından bozma anıtına taptığınız merhumun kılı tüyü olanlar bana edepten bahsediyo utanmadan.ben sadece site yöneticisine objektif yayın yapması için tavsiyelerde bulundum.maşallah avukatı çokmuş,hurra sen nasıl böyle şeyler söylersin.bırakında eleştiriye muhatap olan yanıtlasın.burası bir kültür sitesiyse doğruları yazanlardan niye rahatsız oluyorsunuz.bilmeyipte bildiğini sanmak tehlikeli bir hastalıktır.kendi bilgisizliğini cahilliğini başkalarını yaftalayarak kamufle edemezsin.adam olmayanlar adamlıktan bahsediyor bide.senini daha kırk fırın ekmek yemen lazım sinan boyundan büyük laflar edip sazanlık yapma buralarda..

  Admin: Konu, mimarisi tartışılan bir yapıyken din sömürüsü haline geldi. Sizin anlayışınızda olanların hep yaptığı gibi…

  Siz bizim dini ve siyasi görüşümüzü nereden bilebilirsiniz? Kaldı ki bu konu kimseyi alakadar etmez. Haddinizi bilin!

  Makalenin kaynakça kısmına bir göz atın. Sonra yazdığınız ilk cümleyi, bir daha okuyun.Birde aydınlanmaktan bahsetmişsiniz. Siz bu dogmatik kafa ile asla aydınlanamazsınız! Gözümüzün önünde olanlar hakkında bile palavralar atarken, geçmiş hakkında nasıl palavralar atabileceğiniz ortada…

  Alaycı ve suçlayıcı üslubunuza verilebilecek tek cevap budur!

Sinan

Atasına, tarihine ve nesline saygı herşeyden önce ana babanın öğretmesi gereken bir şeydir. Senin yedi ceddinin cürmü dil uzatmaya yetmez. Adabı muaşeretin uğramadığı birinin inançlı biri olduğunu da düşünmüyorum. Bir meczup, bir eksik beyinliye ne desek boşa olacaktır. Daha fazla kirletme burayı.

Kerem Saltok

Yine o bahri uzun denen zibidiye kendinde kabul
ediyorsun ki bizim bir ideolojimiz anlayışımız düsturumuz var ya sende ne var ona buna kölelik
biat var eğer sizler bu mubarek dini anlamış olsa idiniz kula kulluk edilmeyeeğini biliriniz ama sizler sizlere ne sıfat biçildi ise orada otlamaya devam ediyorsunuz aya sofyanın ibadete
açılması idealinizdir ama bilmezsiniz ve hiçbir şey yapmazsınız ilk şiddetli depremde
o ayasofyanın kubbesi tepenize geçecekir…sen ve senin kafanda olanlar müslümanlığı mundar etmiştir 9.asra kadar pırıl pırıl olan bu din emevi köpekleri sayesinde yalan yanlış bir hale gelmiştir…sizler şimdi bunu katmerlemeye
devam ediyorsunuz kafanı kaldır ve bak maalesef
bugün dünyada müslümandan aşağısı var mı elin
budisti ve bilmem nesi aldı başını gidiyor biz
ise sen ve senin gibilerin sayesinde bırak yerinde otlamayı asırlar öncesine gidiyoruz camiin Türkiyedeki miktarı önemli değil sayı artıkça bir şey olmuyor zira içi boş veya hurafe kaynıyor….sen ve senin gibi din beziganları kum gibi ortalıkta size goygoy yaptırıp parsayı
götürüyorlar sizede bol bol çığırtkanlık kalıyor….aklını başına topla bahrı uzun din herkese lazım ama din bezirganlığı yaptığında
senin hanene bişey yazılmıyor bilesin ve sana tavsiyem kulaktan dolma dedikoduları bırak ger
çekleri öğrenmeye çalış…………….

Danny

Horrible new-built. Doesn’t look like the original mosque AT ALL.

Selim Sel

Site çok özenli yapılmış. Emek verenlere çok teşekkür ederim.

Yukarıdaki Bahri Uzun adlı iğrenç insanın yorumlarını okuma gafletinde bulundum. Bu insanlar yüzünden ateist oldum ben. Hala bu kadar çirkin olabilmelerine hayret ediyorum. Olan onca şeye rağmen.

İyi günler dilerim.

Arif

İyi akşamlar.konuyu hortlatmak gibi olacak ama aradan geçen senelerde ş
İşler iyiye gideceğine kötüye gitmiş. Mesela bir de Fatih Saray Muhallebicisinin yerinde olan Camiinin tekrar ihyası konuşulsa ama iş bir yerlere dokunur neme lazım.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir