İsmail Ağa Kahvehanesi

Yazar Admin / 19 Aralık 2012. Kategori İSTANBUL'DAKİ TARİHİ YAPILARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

Kanlica_Ismail_Aga_Kahvehanesi_19._yy_eski_Istanbul

İsmail Ağa Kahvehanesi, Kanlıca İskelesi’nin hemen yanında yer alır. 1892 yılında inşaa edilen ayrık nizam, tek katlı, 42m2 , ahşap/bağdadi bina, Kanlıca’da(http://www.degisti.com/index.php/archives/6873) yoğurdun asırlık adresi olarak bilinir.

Birçok kere tamir görmüş; iç tavan kornişi ampir, dış pencere  kornişi eklektik kabartmalarla bezenmiştir. Kiremitli, kesik piramidal çatısı saçaklıdır. Saçak altında ahşap furuşlar (Ki bu furuşları Ortaköy Gazi Osman Paşa  Yüzme İhtisas Kulübü ile Yeniköy  Sait Halim Paşa Yalısı’nda da (http://www.degisti.com/index.php/archives/5947) da görürüz.) ve giyotin tarzı ikili, dikdörtgen pencereler görülmektedir. Kuzey yönündeki beş pencereden ilki, eşikten kapı haline dönüştürülmüş, böylece içte ve dışta bütünlük sağlanmıştır.

Yapı, pencereleri, kenar bordürleri ve plan ölçeği ile özgündür. Ancak tekne tavan birçok defa yenilenmiş, dış boyası sık sık değiştirilmiştir. Osmanlı kiremitleri Marsilya tipine çevrilmiş, eski kahve ocağı da bozulmuştur.

Kanlica_Ismail_Aga_Kahvehanesi_Istanbul

27.08.1974 günü, kahvenin sahibi olan Şevket Sipahioğlu şunları söylemiştir: “ Tapu kaydına göre Sultan Mahmut vakfından 81 sene evvel Lütfi Bey adında bir zat, güneyindeki şimdi yerinde beton basit bir bina bulunan yalı ile beraber bu kahvehaneyi yaptırmış. İsmail Ağa burayı satın alarak işletmeye başlamış.  “Boğaziçi Konuşuyor” da Cabir Vada, kahvede 1945 yılında tarih levhasının da bulunduğunu kaydediyorsa da bu levha kaybolmuştur. İsmail Ağa ölünce kahvehane oğlu olarak bana intikal etti.”

Kanlica_Ismail_Aga_Kahvehanesi_1993_Istanbul

Hala kahvehane olarak adlandırılsa da bugün bir kafe olarak hizmet veren yapı, özellikle haftasonları sadece İstanbulluları değil yabancı turistleri de ağırlamaktadır.

Kanlica_Ismail_Aga_Kahvehanesi_Subat_2012_Istanbul

Subat_2012_Kanlica_Ismail_Aga_Kahvehanesi_Istanbul

Kanlica_Ismail_Aga_Kahvehanesi_4_Nisan_2012_Istanbul

 ismail_aga_kahvehanesi_kanlica

 

kanlica_ismail_aga_kahvehanesi_2015

Kaynakça:

O.Erdenen, Boğaziçi Sahilhaneleri I Anadolu Yakası, Kültür A.Ş, İstanbul 2006,s.85

istanbulkulturenvanteri.gov

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

  • Sercan: Şuan kapalı ne zaman açılır
  • Hülya: Ben de size katılıyorum. 1 kaç defadan sonra anladım. Caminin tarihçesine göre sebataylar için yapıldı ise ;...
  • Sezin Özdemir: Fenerbahçe Spor Klübüne İsmini vermiş olan Fenerin bulunduğu yer Deniz Kuvvetlerine bağlı Degaussing...
  • Teknik cetin: Cami kiblesi yanlis bugun yarim gunumu harcadim google map dan olctum etrafinda bir binanin da...
  • Nazlı ayhan: Öyle ağladım ki inşallah dier hayat var ben doğrudan çocukluğumla buluşmak isteyeceğim…..çünkü siz...

Ülkelere Göre Siteye Erişim

Flag Counter

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank