Zevki Kadın Sıbyan Mektebi

Yazar Admin / 16 Haziran 2012. Kategori İSTANBUL'DAKİ TARİHİ YAPILARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

Zevki Kadın Sıbyan Mektebi, Fındıklı’da, Meclis-i Mebusan Caddesi üzerinde, Mimar Sinan Üniversitesi’nin bahçesinde yer alır. Yapı, III.Osman’ın zevcesi Zevki Kadın’ın hayratı olup, 1755 yılında inşaa edilmiştir.

Mart 1913’de tutulan bir rapora göre; o tarihlerde mektebin muallim-i evveli, vakıftan 80 kuruş aylık alan Hafız Halid Efendi’dir. İkinci muallimi ise İsmail Efendi’dir. Bu dönemde kız ve erkeklerden oluşan mektebin 40 öğrencisi vardır. Ayrıca raporda, 1912 yılında mektebin bir tamirattan geçirildiği fakat henüz istenilen hale gelmediği belirtilmiştir.

Barok üslubun sıbyan mektepleri mimarisi üzerindeki etkisi, Zevki Kadın Sıbyan Mektebi’nde belirgin şekilde görülmektedir. Fevkani  ve iki katlı olarak yapılan mektebin, duvarları bir sıra kesme taş, üç sıra tuğla ile örülmüştür. Binanın asıl giriş kapısı, bugün caddeye bakan kuzey cephesindedir. İki kanatlı ve mermer söveli bu ahşap kapının üzerinde, yuvarlak bir kemer ve onun içinde de bir aydınlık penceresi bulunmaktadır. Ayrıca kapının üzerinde  1755 tarihli inşaa kitabeside yer alır. Celi sülüs yazının en güzel örneklerinden biri olan ve 18 mısradan oluşan bu uzun kitabenin tarihinin geçtiği beyit şöyledir:

Zevki Kadın’ın saatini makbul ide irad/Etfal içün ihlasıyla yapıldı bu mekteb(1169/1755)

Binanın ön cephesinin(kuzey) ikinci katına, ait altlı üstlü dörder pencere açılmıştır. Bu pencerelerden alttakiler demir şebekelidir. Aaydınlık penceresi  olarak yapılan üsttekiler ise alçı şebekelidir. Pencerelerin üzerinde tuğladan yapılmış, basık sivri kemerler vardır. Kemer boşluklarında ise yine tuğladan yapılmış rozetler yer alır. Yapının bu cephesinde bulunan en önemli öğe; banisi ile aynı adı taşıyan muhteşem barok çeşmedir.(Zevki Kadın Çeşmesi)

Binanın doğu tarafındaki yan cephesinde, altlı üstlü birer pencere yer alır. Batı yönündeki cephede ise ön cephedeki pencerelerle aynı özelliklere ve karaktere sahip , altlı üstlü dörder pencere vardır. Ayrıca zemin katı seviyesinde demir şebekeli küçük bir de pencere daha görülür. Bu cephede bulunan  ahşaptan tek kanatlı ve camlı kapı, günümüzde binaya giriş çıkışı sağlayan tek kapıdır.

Yapının bugünkü giriş kapısı da, eski giriş kapısı da dar bir koridora açılmaktadır. Fevkani salonun bulunduğu esas mekana dar bir mermer merdivenden çıkılır. İkinci katta da dar bir koridor ve aynalı tonozlo örtülü bir derslik vardır. Dersliğin mermer sütun ile ayrılan bir bölmesi bulunmaktadır. Bu odada, barok kıvrımlarla biçimlendirilmiş davlumbazlı ocak oldukça ilgi çekicidir.

Encümen Arşivi’ndeki 316 numaralı dosyada binanın 1939 yılında Güzel Sanatlar Akademisi’nin kullanımında olduğu yazılıdır. 1990’lı yıllarda Anıtlar yüksek Kurulu’na tahsis edilse de, daha sonra gene MSÜ’ye bırakılmıştır. Günümüzde yapı, Mimar Sinan Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’nun derslik ve idari birimi olarak kullanılmaktadır.

Kaynakça:

Kargı Haluk, “Zevki Kadın Sıbyan Mektebi”, Dünden Bugüne İstanbul Ansiklopedisi, İstanbul1994, c.7, s.549

Mustafa Göleç,Fatih Güldal,İstanbul’un 100 Mektebi ve Medresesi Serisi 50, İstanbul2012, s.64,65

İstanbulkulturenvanteri.gov.tr

 

 

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

  • Torun: Tarihi güzeliklerini gunumuzda tanıanlara vede ulkemizin tarihi dokusunu dunyaya tanıtıp turizime destek...
  • Ümit Savaş Baran: Nostaljik nedenlerle blvü gazinosu ile kalamış iskelesinin tan yerini arıyorum
  • Osman Nuri Gözüodlu: Alt katda Duyun- u Umumiyenin kasası olan odayı nasıl unutmuşunuz.Dev gibi çelik kasa kapısı...
  • Piraye: Babaannem bu evlerden birinde 1913 yılında doğdu. Maalesef bu evlerde yaşayanlar hakkında fazla bilgi...
  • Ali Rıza Gerede: Face de Oturuyorum.. Eskiye döndüm…
  • Ergin Kutlay: Çocukluğum Kadıköy’de geçti. Fenerbahçe Parkı’nı ayrı bir severim.
  • Heike Meier: Sayın N.Çiğdem-Filiz GÜNDÜZ, Referanslarınız için teşekkür ederim. Bu kaynaklardan orijinal fotoğrafı...
  • Admin: Sayın Heike Meier, Sitemize yıllar içinde binlerce fotoğraf eklendi.Taktir edersiniz ki bütün bu fotoğrafların...
  • Heike Meier: Sevgili Yazar Admin, Berlin Etnoloji Müzesi’nin yeni kalıcı sergisi için bir resim editörü olarak,...
  • Yümnü Dalkılıç: Bugünki halinde;cümle kapısının üstü revaklı çatı ve Alemi yoktur.İnşallah tez zamanda olur.

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank