Beşiktaş Deniz Müzesi – İstanbul Deniz Müzesi

Yazar Admin / 18 Ocak 2011. Kategori İSTANBUL'UN ÖNE ÇIKAN MÜZELERİ

Deniz Müzesi,Türk Amirali Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa’nın Beşiktaş’da(http://www.degisti.com/index.php/archives/2589) bulunan heykeli ve türbesi yanında yer alır. Türkiye’de kurulan ilk askeri müze olan Deniz Müzesi, aynı zamanda Türkiye’de denizcilik alanında kurulan en büyük müzedir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na  bağlı olan müze, içerdiği koleksiyon çeşitliliği bakımından dünyanın sayılı müzelerinden biridir.

Deniz Müzesi, 1897’de , Bahriye Nazırı Büyük Amiral Bozcaadalı Hasan Hüsnü Paşa’nın emri ile Kd. Yüzbaşı Süleyman Nutki tarafından,Tersane-i Amire’de (bugünkü Taşkızak Tersanesi) Bahriye Müze ve Kütüphane İdaresi” ismiyle kurulmuştur. Önceleri düzenlemesi yapılmayan müze daha sonra Bahriye Nazırı Cemal Paşa tarafından görevlendirilen Deniz Yüzbaşı Ali Sami Boyer tarafından bilimsel anlamda düzenlenmiştir.

besiktas_deniz_muzesi

II.Dünya Savaşı sırasında,müzedeki eserler korunma amacıyla Anadoluya nakledilmiş;savaş bitince 1946’da müzenin tekrar İstanbul’a taşınmasına karar verilmiştir. Dolmabahçe Külliyesi’ne taşınan müze,iki yıllık bir çalışma sonunda 27 Eylül 1948 yılında ziyarete açılmıştır.1961 yılında müze Beşiktaş’a,bugünkü bulunduğu yere taşınmıştır.

Müzenin ana sergi binasında 4 salon ve 17 odada,eserler yer almaktadır. Ana sergi binası,1500 metrekare alana sahip,üç katlı bir yapıdır.Müzenin eski saltanat kayıkları bölümü 1970 yılında ziyarete açılmıştır. Bunun dışında müzede,haritalar,sancaklar,gemi modelleri,bahriyeli kıyafetleri,kadırgalar,tuğralar,armalar,seyir aletleri,silahlar ve tablolar sergilenmektedir.

Eski Beşiktaş Astro Türk Tütün Deposu’nun yıkılıp(http://www.degisti.com/index.php/archives/2559) ,yerine bir otel inşaasına başlanması sırasında, hemen yanında yer alan Deniz Müzesi’de bu durumdan etkilenmiştir, ki müze de bir süredir onarımdadır…

Beşiktaş Deniz Müzesi, beş yıl süren restorasyonun ardından 04.10.2013’de resmi olarak açılmıştır.

17-kasim-2011-deniz-muzesi-restorasyonu

deniz_muzesi_insaati_besiktas_ocak_2013

deniz_muzesi_besiktas_2013

 deniz_muzesi_2013_ekim

deniz_muzesi_ziyaret_saatleri_ve_giris_ucreti

besiktas_deniz_muzesi_kadirgalar_ekim_2013

deniz_muzesi_besiktas_kadirgalar_ekim_2013

deniz_muzesi_besiktas_kaptani_derya_bustleri_ekim_2013

deniz_muzesi_piri_reis_dunya_haritasi_ekim_2013

deniz_muzesi_besiktas_2013ekim

deniz_muzesi_besiktas_saltanat_kayiklari_ekim_2013

deniz_muzesi_besiktas_ekim_2013

istanbul_deniz_muzesi_ekim_2013

deniz_muzesi_piri_reis_sergi_salonu_ekim_2013

deniz_muzesi_tarihi_binasi_insaati_ekim_2013

deniz_muzesi_besiktas_subat_2015

deniz_muzesi_besiktas_subat_2015

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

 • ayfer
  14 Ağustos 2011 at 15:53 |

  Aralık 2011’e kadar sürmesi planlanan “Sultan Abdülaziz Donanması Sergisi” müzenin güncel sergileri içerisinde dikkat çekiyor. En kısa zamanda görmeyi planladığım sergi için NTV Tarih Dergisi’nde şöyle bir yazı yeralmakta:”Sergi,1861-1876 arasındaki Osmanlı donanmasını tanıtmayı amaçlıyor. Donanmada görevli yerli ve yabancı bazı devlet adamları, gemiler, efsane Mahmudiye kalyonu, Yunanistan ile yaşanan Girit krizi, ilk diplomatik ziyaret olarak bilinen Avrupa seyahati ve tersane gibi konular ele alınıyor. 41 tablo, 16 madalya, nişan ve mühür, 11 gemi modeli, 8 seyir aleti, 5 silah başta olmak üzere toplam 126 eser sergileniyor”

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

 • Ruhsar akter: Detaylı bilgiye ulaşamadım son işlevleri var sayfanızda ilk amaç nedir kimdir bilemedim
 • Şaban Tufanoğlu: Çok güzel bir çalışma olmuş.. Emeği geçenleri teprik ediyorum…
 • Neşe KORTEL: Merhaba, Ben Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi çini bölümü 3. sınıf...
 • Mevlüt: Her hayat bir gizemli anıt ruhumuzun derinliklerinde. Göklerdeki arşiv kayıtlarına bir ulaşabilsek! Neler...
 • Fatma Erkman: İngiliz Bahriye Hastanesi fotoğraflarını akademik bir çalışmada kullanmak için kimden izin almalıyım?...
 • Maria: Bu dosya için çok teşekkür ederim Mustafa bey.
 • Necati Aksüt: Merhaba, Ortaköy’ün geçmişini belgelemek ve bir kitap haline getirmek için uzun zamandır uğraş...
 • Arzu oksuz: Ben Elmadağ da doğdum .. büyüdüm. . 1973 doğumluyum. . Yazıları okudum çok üzüldüm. . Sihirli değneği...
 • mustafa birer: Bu adreste de el çizimi plan mevcut: https://www.sanatinyolculugu.c om/eski-imaret-cami-pantepo...
 • mustafa birer: Bu yapı hakkında bir y.lisans tezi hazırladım. İlgilenenler için; https://polen.itu.edu.tr/ha...

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank