Rüstem Paşa Camii

Yazar Admin / 04 Ekim 2011. Kategori İSTANBUL'DAKİ TARİHİ YAPILARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

Rüstem Paşa Cami, Tahtakale’de Hasırcılar Caddesi üzerinde yer alır. Yapı Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan’la evli olan, meşhur Osmanlı Sadrazamlarından Hırvat asıllı Rüstem Paşa tarafından, 1561 yılında Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Hadika’da, Rüstem Paşa Camii’nin inşaa edildiği arsa üzerinde, önceden Halil Efendi Mescidi’nin olduğunu yazar. Yapı fevkani olarak yapılmış; alt kısmına mahzenler ve dükkanlar yerleştirilmiştir. Cami, tüm iç mekanını kaplayan eşsiz 16.yüzyıl İznik çinileri dolayısıyla Sinan’ın en ünlü yapılarındandır.

Rüstem Paşa Camii’nin mimari karakteri, yapının banisi Rüstem Paşa’nın kişiliğiyle hiç de haksız olmayan bir biçimde ilişkilendirilir. Paraya düşkünlüğü, kurnazlığı ve sofuluğu ile ünlü Rüstem Paşa, şaşırtıcı olmayan bir şekilde halk ve yeniçeriler arasında pek sevilmeyen biriydi. Kendisi ölünce adına eşi Mihrimah Sultan’ın tamamlattığı bu camiye, dönemin hiçbir şairinin kitabe yazmamış olması da, bu nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Camii, Mimar Sinan’ın İstanbul’da deniz kıyısında inşaa ettiği üç camiden ikincisidir.Caminin revaklı avlusuna, iki taraftan merdivenle çıkılmaktadır. Fevkani olan avlunun, üstü bir tavanla örtülüdür. Bu tavan, kenardaki sütunlar arasına yapılmış kemerlerle, son cemaat yerinin kemerleri üstünü örter. Son cemaat yeri altı sütunla beş kısma ayrılmış, her kısmın üstü kubbeyle örtülmüştür. 40×40 zemin üzerine inşaa edilmiş olan dikdörtgen planlı camiin, ana kubbesi, kemerlerle dört fil ayağına ve sütunlara oturtulmuştur. Kubbe kasnağında 24 pencere yer alır. Bu ana kubbeyi dört yarım kubbe destekler. İki yanlarına konulmuş olan sekizgen planda ikişer fil ayağı ile harim üç kısma ayrılmıştır. Kare orta mekanın yanlarında, uzun dikdörtgen şeklinde iki yan sofa bulunur. Bu sofalar ikişer büyük kemerle, üç kısma ayrılmış ve her kısım çelipleme tonozlarla örtülerek, üzerlerine küçük kubbeler yapılmıştır. Caminin minberi ve mihrabı mermerdir.

Rüstem Paşa Camii’nin giriş cephesi, kubbe eteklerine kadar iç mekan duvarları, devrinin en meşhur İznik çinileri ile süslüdür. Çinilerde geometrik motifler ile yaprak ve çiçek motifleri dikkati çeker. Özellikle lale motifli çiniler, Osmanlı çini sanatının en başarılı örneklerinden sayılır.

Camiin sağında, binaya bitişik, tek şerefeli, özgün olmayan minaresi yükselir. Avluda  sekizgen bir şadırvan yer alır.

1660 yılındaki yangında hasara uğrayan caminin, 1766 yılında yaşanan büyük deprem sonrasındaysa, minaresi ve kubbesi yıkılmıştır. II. Mustafa zamanı geçirdiği onarım sonrası kubbe ve minare Sinan dokusundan uzaklaşmıştır. Yapının 1962 yılında dış saçakları, 1968’de de minaresi, dış avlusu ve zemin duvarları onarım görmüştür. Camii, tarihi boyunca yaşadığı depremler ve ardından gelen onarımlar dolayısıyla, özgünlüğünü yitirmiş olsa da, çinileri, mimari kurgusu ve taş mimari detayları ile genel olarak 16.yüzyılı yansıtmaktadır.

Rüstem Paşa Camii, geçtiğimiz yıllarda A.B.D.’nin önde gelen haftalık dergisi Newsweek tarafından, Avrupa’nın en güzel tarihi camisi olarak seçilmiştir…

Linkler:

Fatih Müftülüğü Web Sitesi

Yapı.com

 

 

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

  • vahabi: DEDEciğim 90 yaşındasın nasıl bilgisayar kullanabiliyorsun?
  • büşra: Merhaba, Halis Erginer hakkında bir araştırma yapıyorum. Bilgi ve hatıralarınızı dinlemek isterim
  • Birten Cingözoğlu: Harika değerli bir Köşk umarım sonsuza kadar ayakta kalır
  • Birten: Muhteşem bir yapı her önünden geçtiğimde ilk kez görüyormuşçasına izler fotoğraf çeker paylaşırım .Sarıca...
  • Sara: Any pictures of the inside?
  • Erol Özergin: Yıllarca ,Rum klisesi ile arasına çöp dökülen bir yer olmuştur.Çok değerli yerler bilinçsizce...
  • nezih: miskiamber sokakda tornacıydım sandalcı seyfi ile yanyana dükkanımız vardı yılmaz usta ateş ve kardeşi ahmet...
  • Şaban Tufanoğlu: Çok güzel bir çalışma olmuş.. Emeği geçenleri teprik ediyorum…
  • Neşe KORTEL: Merhaba, Ben Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi çini bölümü 3. sınıf...
  • Mevlüt: Her hayat bir gizemli anıt ruhumuzun derinliklerinde. Göklerdeki arşiv kayıtlarına bir ulaşabilsek! Neler...

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank