Hekimoğlu Ali Paşa Çeşmesi (Kabataş)

Yazar Admin / 21 Ağustos 2011. Kategori İSTANBUL'DAKİ TARİHİ YAPILARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

Hekimoğlu Ali Paşa Çeşmesi, Kabataş’da Meclis_i Mebusan Caddesi üzerinde yer alır. Orijinal yeri Kabataş Setüstü olan çeşme, 1958 yılında Meclisi Mebusan caddesi açılırken, bulunduğu set üzerinden alınarak, bugün durduğu iskele meydanına nakledilmiştir. 1732 yılında, Hekimbaşı Nuh Efendi’nin oğlu Sadrazam Hekimoğlu Ali Paşa tarafından yaptırılan çeşme, dört yüzlü ve iri hazneli bir meydan çeşmesidir.

Osmanlı baroğu tarzında inşaa edilen Hekimoğlu Ali Paşa Çeşmesi, 756 cm. uzunluğun­da, 755 cm. genişliğinde bir kareden oluşur. Aynı zamanda hazne vazifesini gör­müş olan bu kare gövdenin, iki cephesi süslenmemiş,sade mermer bloklarla kaplanmıştır. Diğer iki cephe­sinde musluk lülelerinin bulunduğu ayna taşı, dinlen­me taşları ve tekneler vardır. Gövdenin üstünde çatı ve saçak yer almaktadır. Düz çatılı bir çeşme iken, onarım sırasında bugün de bulunan geniş saçaklar eklenmiştir.

Muslukların bulunduğu iki cephenin ortasına, ayna taşından 20 cm. taşan, 69 cm. uzunluğunda, sivri kemerle birbirine bağlanan iki ayak oturulmuştur. Bu ayaklar 225 cm. uzunluğunda­ki yan ünitelere 22 cm’lik bir taşıntıyla bağlanmakta­dır. Her iki cephenin önünde, 168 cm. uzunluğunda, 60 cm. genişliğinde 46 cm. derinliğinde birer tekne bulun­maktadır. Teknelerin iki yanına 49,5 cm x 70 cm. bo­yutlarında birer dinlenme taşı oturtulmuştur. İki din­lenme taşı arasında, 10 cm. kalınlığında bir mermer bloğuyla bağlantı kurulmuş ve böylece iki cepheden ta­şan tekneler oluşturulmuştur.

1987’de de onarılan çeşme, bitki motifli bezemeleriyle meydan çeşmelerinin karakteristik özelliklerini yansıtmaktadır. Hekimoğlu Ali Paşa Çeşmesi’nin iki yüzünde süsleme, simetri ekseninde bulunan sivri kemerli ni­şin çevresinde sınırlanmıştır. Niş içindeki musluk dikdörtgen çerçeve içine alınmış ve çerçeve içi dilimli kemer, kemerin kö­şelerine doğal çiçekler, musluğun iki ya­nında birer serviyle bezenmiştir. Bir ikin­ci dikdörtgen çerçevenin içi bitkisel beze­meyle doldurulmuştur. Çerçeve içi simet­ri ekseni üzerinde ve kenarlarda palmet, aralarda dilimli kemerlerle tamamlanan bir tepelik görülmektedir. Köşe boşlukla­rını birer rozet değerlendirir. Tepeliğin iki yanında dikdörtgen çerçeve içinde, değişik yönlerden tasarlanmış üç boyutlu do­ğal çiçekler, şiş gövdeli uzun boyunlu va­zolarda betimlenmiştir.

Çeşmenin denize bakan cephesinde, Seyyid Vehbi’ye ait, 1145/1732 tarihini gösteren üç kıtalık bir kitabe yer alır. Caddeye bakan yüzünde ise Şair Mahmud Efendi’ye ait aynı tarihli altı kıtalık kitabe bulunur.Saka Su,  unutulmuş tarihi çeşmeleri yeniden halkın hizmetine sunmak hedefiyle, 2005 yılında Sosyal Sorumluluk Projesi’ni hayata geçirmiş ve bu proje kapsamında, Kabataş Hekimoğlu Ali Paşa Çeşmesi’nin, restorasyonuna başlanmıştır. 2007 yılında başlanan çalışmalar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi’nin de desteğiyle 2008 yılında tamamlanmıştır.

Adminden Not:  Hekimoğlu Ali Paşa Çeşmesi  benim için özeldir çünkü master eğitimimde ilk seminer ödevim bu çeşme olmuştu. Bu vesileyle, çok sevdiğim değerli hocam Prof.Dr.Hüsamettin Aksu’yu rahmetle anıyorum…

 

 

hekimoglu_ali_pasa_cesmesi_2013

 

Linkler:

www.bilesim.com

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

  • vahabi: DEDEciğim 90 yaşındasın nasıl bilgisayar kullanabiliyorsun?
  • büşra: Merhaba, Halis Erginer hakkında bir araştırma yapıyorum. Bilgi ve hatıralarınızı dinlemek isterim
  • Birten Cingözoğlu: Harika değerli bir Köşk umarım sonsuza kadar ayakta kalır
  • Birten: Muhteşem bir yapı her önünden geçtiğimde ilk kez görüyormuşçasına izler fotoğraf çeker paylaşırım .Sarıca...
  • Sara: Any pictures of the inside?
  • Erol Özergin: Yıllarca ,Rum klisesi ile arasına çöp dökülen bir yer olmuştur.Çok değerli yerler bilinçsizce...
  • nezih: miskiamber sokakda tornacıydım sandalcı seyfi ile yanyana dükkanımız vardı yılmaz usta ateş ve kardeşi ahmet...
  • Şaban Tufanoğlu: Çok güzel bir çalışma olmuş.. Emeği geçenleri teprik ediyorum…
  • Neşe KORTEL: Merhaba, Ben Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi çini bölümü 3. sınıf...
  • Mevlüt: Her hayat bir gizemli anıt ruhumuzun derinliklerinde. Göklerdeki arşiv kayıtlarına bir ulaşabilsek! Neler...

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Bayan giyim elbise modelleri Page Rank