Moda İskelesi

Yazar Admin / 15 Ağustos 2011. Kategori İSTANBUL'DAKİ TARİHİ YAPILARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

Moda İskelesi, Moda Caddesi’nin denize doğru uzantısında, İskele Yolu üzerinde, Ferit Tek Sokağı’nın karşısında yer alıır. İskele, dönemin ünlü mimarlarından Mimar Vedat Tek tarafından, 1916–1917 yıllarında, tek katlı olarak inşaa edilmiştir.

Moda İskelesi, XIX. yüzyıl sonu ve XX. yüzyıl başlarına ait Neo-Klasik üsluptaki iskele binalarının en tanınmış örneklerinden biridir. Dikdörtgen planlı olan yapının, üzeri teras çatı ile örtülmüştür, ki bu bakımdan bina diğer iskelelerden ayrı bir görünümdedir. İlk yapıldığında ahşap bir konstrüksiyonla kapalı olarak tasarlanmış, sonradan bu bölüm gazino olarak kullanıldığından, üst örtüsündeki ahşap konstrüksiyon sökülmüştür. Günümüze yalnızca terasın çevresini kuşatan, köşeleri sütunlu korkulukları gelebilmiştir.

İskelenin zemin katında yolcu salonu, personel odaları ve gişe yer almaktadır. Altı ayak üzerine oturtulmuş, terası taşıyan yolcu salonu üç bölümlüdür. Moda yönünde üçlü bir girişle başlayan bu salon, Kalamış-Adalar yönünde üçlü bir çıkışla son bulmaktadır. Sağ taraf, ön cepheye bir kapı ile bağlantılı bekleme salonu olarak yapılmıştır. Sol cephesinde üç oda ve bir de tuvaleti bulunur. Ön cepheye bir kapı ile açılan köşedeki memur odasının önüne, sonraki dönemlerde  bir koridor, çımacı odası ile iki de gişe yerleştirilmiştir. Bu eklemeler yapılınca, iç kısımda ana aks ters L biçimine dönüşmüştür.

İskelenin dört cephesi de birbirinden farklı görünümdedir. Ön cephede, diğerlerinden daha geniş olan ana kapı yer almaktadır. Sivri kemerlerle birbirine bağlanmış ve iki ayak arasına oturtulmuş kapının, kemer tablası üzerine bir kitabe yerleştirilmiştir. Beyaz mermere oyulmuş, iki yanı bitkisel bezemelerle doldurulmuş bu kitabede, “Moda 1335” yazmaktadır. Ana kapının iki tarafında, sivri kemerli ikişer kapı daha bulunmaktadır. Bunların üstü bir kemer tablası ile birbirine bağlanmış ve böylece bir bütünlük sağlanmıştır.

Binanın yan cephelerinde de ana kapıya benzer kapılar bulunmaktadır. Sol cephede bir kapı ve iki dikdörtgen pencere vardır. Sağ cephede ise, yolcu salonuna açılan bir kapı ve onun da iki tarafında birer pencere yer alır. Arka cephenin ortasında ise, diğerlerinden farklı olarak,basık kemer gözler içerisine oturtulmuş üç demir kapı ve iki yanda birer pencere görülür. Bu pencerelerin alınlıkları, lacivert çinilerle tezyin edilmiştir. Dikdörtgen şekilde turkuvaz çiniler köşe dolgularına konulmuş ve buradaki kilit taşı da turkuvaz renginde bir kabara ile belirlenmiştir. Yapıdaki çiniler zarif, Kütahya işi çinilerdir.

1917’de Rus ihtilalinden kaçıp İstanbul’a sığınan Rrusların, uzun müddet iskelenin üst katındaki gazinoyu işlettikleri söylenmektedir. İskele, 1937 yılındaki çok şiddetli bir lodos fırtınasında ciddi hasar görünce, üst katı yıktırılarak ortadan kaldırılmıştır. 1985’ten sonra ulaşıma kapatılan Moda İskelesi, bir süre kaderine terk edilmiş, 2000 yılında TDİ ile Türkiye Deniz Ticaret Odası Başkanlığıtarafından restore edilmiştir. 1 Temmuz 2001’de, Kabotaj Bayramı günü yeniden hizmete açılan Tarihi Moda İskelesi, işletmelere kiralanarak restoran olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Tarihi Moda İskelesi günümüzde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Beltur A.Ş tarafından işletilmekte, restoran ve kafe olarak hizmet vermektedir.(Şahsi kaanatim,berbat bir işletme…O fiyatları haketmeyen yemekler ve bundan da önemlisi felaket bir servis.)

Linkler:

Kenthaber.com

 

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

(1) YORUM

 • İlhan
  24 Şubat 2018 at 13:26 |

  Kafe olarak işletilmesi de itirazlar sonucu durdurularak yenileme çalışmaları halen devam etmektedir.

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

 • Erol Özergin: Yıllarca ,Rum klisesi ile arasına çöp dökülen bir yer olmuştur.Çok değerli yerler bilinçsizce...
 • nezih: miskiamber sokakda tornacıydım sandalcı seyfi ile yanyana dükkanımız vardı yılmaz usta ateş ve kardeşi ahmet...
 • Şaban Tufanoğlu: Çok güzel bir çalışma olmuş.. Emeği geçenleri teprik ediyorum…
 • Neşe KORTEL: Merhaba, Ben Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi çini bölümü 3. sınıf...
 • Mevlüt: Her hayat bir gizemli anıt ruhumuzun derinliklerinde. Göklerdeki arşiv kayıtlarına bir ulaşabilsek! Neler...
 • Fatma Erkman: İngiliz Bahriye Hastanesi fotoğraflarını akademik bir çalışmada kullanmak için kimden izin almalıyım?...
 • Maria: Bu dosya için çok teşekkür ederim Mustafa bey.
 • Necati Aksüt: Merhaba, Ortaköy’ün geçmişini belgelemek ve bir kitap haline getirmek için uzun zamandır uğraş...
 • Arzu oksuz: Ben Elmadağ da doğdum .. büyüdüm. . 1973 doğumluyum. . Yazıları okudum çok üzüldüm. . Sihirli değneği...
 • mustafa birer: Bu adreste de el çizimi plan mevcut: https://www.sanatinyolculugu.c om/eski-imaret-cami-pantepo...

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank