Esma Sultan Yalısı – Baştımar Yalısı

Yazar Admin / 11 Temmuz 2011. Kategori İSTANBUL'DAKİ TARİHİ YAPILARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

Esma Sultan Yalısı-Baştımar Yalısı, Ortaköy’de(https://www.degisti.com/index.php/archives/16181), Muallim Naci Cad. Yalıçıkmazı Sokağı’nda yer alır. XIX. yüzyılın ikinci yarısında Abdülaziz’in kızı Esma Sultan(1873-1899) için yapılmıştır. Neo-klasik üsluptaki yalının mimarı Sarkis Balyan’dır.

Esma Sultan 1873 yılında Dolmabahçe Sarayı’nda dünyaya gelmiş, 1876 yılında Abdülaziz tahttan indirilince, yetiştirilmek üzere Abdülhamit’in Yıldız Sarayı Haremi’ne alınmıştır. Sevilen bir hanım sultan olarak yetiştirilen Esma Sultan, 16 yaşına geldiğinde Çerkes Mehmet Paşa’yla evlendirilmiştir. Ortaköy Camii’nin(https://www.degisti.com/index.php/archives/3897) yanında bulunan ve “Tırnakçı Yalısı” olarak bilinen yalı, Esma Sultan’a düğün hediyesi olarak verilmiş, o tarihten sonra da yalı Esma Sultan Yalısı olarak anılmaya başlanmıştır. Esma Sultan’ın ölümü üzerine, II. Abdülhamit 1899 yılında yalıyı kızı Cemile Sultan’a vermiş, onun ölümü üzerine de yalı kızı Fatma Hanım Sultan’a geçmiştir.

1915’e kadar Osmanlı Hanedanı’nın mülkiyetinde kalan yalı, 1918 yılından itibaren Rum okulu, 1922 yılından itibarense tütün deposu olarak kullanılmıştır. 1950’lerde bir kaç defa el değiştiren yalı, 1952’de Saffet Baştımar tarafından satın alınmış, sırasıyla marangozhane, mobilya deposu ve kömür deposu olarak kullanılmıştır. 1975 yılın başlarında sahipleri tarafından satılığa çıkarılırken, çıkan bir yangında yanmış ve sadece dış duvarlarından oluşan bir harabe şeklini almıştır. 1990 yılında Marmara Otel zinciri tarafından satın alınan metruk yapı, mimar Gökhan Avcıoğlu’nun yenileme ve düzenleme çalışmaları sonunda, 2001 yılında çok amaçlı bir buluşma yeri olarak açılmıştır. 2226 m2 lik bir alan içinde yer alan yapının zemin katı 31,5m. genişliğinde, 27m. uzunluğunda ve 3,80m. yüksekliğindedir. Zemin üstündeki kat ise 31,5m. genişliğinde, 31m. uzunluğunda ve 6,80m. yüksekliğindedir. Orijinal tuğla dış duvarların içine, çelik ve cam yapı birleştirilmiştir.

Esma Sultan Yalısı, yeni düzenlenmiş haliyle; bar, restoran ve değişik salonlar içerir. İstanbul sosyetesinin en pahalı ve görkemli düğünlerinin yapıldığı mekanlardan biridir. Tarihi atmosfer içindeki bahçesinde 3000 kişiye, zemin katında 300 kişiye ve giriş katında 600 kişiye resepsiyon hizmeti verebilmektedir. Mekan ayrıca İstanbul Uluslararası Caz Festivali’ne ve İstanbul Uluslararası Müzik Festivali’ne ev sahipliği yapmaktadır.

esma_sultan_yalisi_ekim_2015

 

 

Kaynakça:

O.Erdenen, Boğaziçi Sahilhaneleri II Avrupa Yakası, Kültür Yayınları A.ş. İstanbul 2006, s.420-428

 

 

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

(2) YORUM

 • Akın Özgen
  27 Nisan 2013 at 18:29 |

  Sitenizi büyük bir ilgi ve dikkatle okuyorum,bu kadar güzel ve içerikli bilgileri bünyenizde toplamanız her türlü takdirin üstünde,size teşekkür etmek için bu mail’i göndermek istedim,bu arada çok küçük bir düzeltme yapmak isterim,şöyleki,Adile Sultan’ın babası I Abdülhamit’tir,Sultan Abdülaziz,Adile Sultanın yeğenidir.Bu kadar güzel ve doğru bilgilerin içinde buyanlışlığın hiçbir önemi yok,yine de belirtmek istedim,Saygılarımla
  Akın Özgen

  • Admin
   27 Nisan 2013 at 21:19 |

   Sayın Akın Özgen,

   Öncelikle, sitemizle ilgili güzel sözleriniz için teşekkür ederiz. Herhalde Esma Sultan demek isterken yanlışlıkla Adile Sultan dediniz. Çünkü bu yazının Adile Sultan’la hiçbir ilgisi yok. Esma Sultan konusuna gelirsek; Osmanlı hanedanında birden fazla Esma Sultan vardır. Bu yalı, yazımızda belirttiğimiz gibi Abdülaziz’in kızı olan Esma Sultan için yapılmıştır. I. Abdülhamit Han’ın da Esma Sultan adında kızı vardır ama bahsi geçen yalı, onun için inşaa edilmemiştir. Zaten yalının yapılış tarihi de bunu doğrulamaktadır.

   Saygılarımızla

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

 • Torun: Tarihi güzeliklerini gunumuzda tanıanlara vede ulkemizin tarihi dokusunu dunyaya tanıtıp turizime destek...
 • Ümit Savaş Baran: Nostaljik nedenlerle blvü gazinosu ile kalamış iskelesinin tan yerini arıyorum
 • Osman Nuri Gözüodlu: Alt katda Duyun- u Umumiyenin kasası olan odayı nasıl unutmuşunuz.Dev gibi çelik kasa kapısı...
 • Piraye: Babaannem bu evlerden birinde 1913 yılında doğdu. Maalesef bu evlerde yaşayanlar hakkında fazla bilgi...
 • Ali Rıza Gerede: Face de Oturuyorum.. Eskiye döndüm…
 • Ergin Kutlay: Çocukluğum Kadıköy’de geçti. Fenerbahçe Parkı’nı ayrı bir severim.
 • Heike Meier: Sayın N.Çiğdem-Filiz GÜNDÜZ, Referanslarınız için teşekkür ederim. Bu kaynaklardan orijinal fotoğrafı...
 • Admin: Sayın Heike Meier, Sitemize yıllar içinde binlerce fotoğraf eklendi.Taktir edersiniz ki bütün bu fotoğrafların...
 • Heike Meier: Sevgili Yazar Admin, Berlin Etnoloji Müzesi’nin yeni kalıcı sergisi için bir resim editörü olarak,...
 • Yümnü Dalkılıç: Bugünki halinde;cümle kapısının üstü revaklı çatı ve Alemi yoktur.İnşallah tez zamanda olur.

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank