Teşvikiye Camii

Yazar Admin / 08 Haziran 2011. Kategori İSTANBUL'DAKİ TARİHİ YAPILARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

Teşvikiye Camii, Şişli’de(https://www.degisti.com/index.php/archives/15379) adını aldığı semtte, Teşvikiye Caddesi ile Ahmet Fetgeri Sokak arasında kalan adada, yer alır. Buradaki ilk camii 1794-95’de III. Selim tarafından yaptırılmıştır.

Yapı uzun yıllar harap kaldıktan sonra 1854’te Abdülmecit tarafından yeniden inşaa ettirilmiştir.

Eğimli bir arazide yapıldığı için güney yönünde bir alt katı bulunan cami, planı ve üslubu açısından III.Selim döneminden çok, 19.yüzyıl mimarisi özelliklerini yansıtır. Cami, 13×12 m boyutunda, kareye yakın dikdörtgen planlı bir harim bölümü ile yaklaşık 24×15 m boyutunda bir hünkar mahfilinden oluşmaktadır. Zemin katının bir bölümü son cemaat yeri olarak ayrılmıştır. Caminin alt yapısı tamamen kagir olmasına karşın, kubbesi ahşaptır.  Kubbesi, altıgen ve köşeli olan caminin, iç duvarları nakış ve kalem işleriyle süslenmiştir.

Selatin camilerde hünkar mahfilinin ayrı bir kitle olarak gelişmesi, III. Selim döneminde başlamışsa da, boyut olarak büyümesi ve cami giriş cephesini belirleyen bir kitleye dönüşmesi, II. Mahmut ve Abdülmecit dönemlerinde gerçekleşmiştir. Teşvikiye Camii’nde hünkar mahfilinin, harimin yaklaşık iki katını aşan bir büyüklüğe sahip oluşu, geç tarihli bir şemaya işaret eder. Hünkar mahfili kapısının üzerindeki manzum kitabede, bu semti ihya edenin ve Teşvikiye Camii’ni yaptıranın Abdülmecit Han olduğu yazmaktadır. II.Abdülhamit dönemindeki yenileme çalışmaları, yeni bir kitabeyle sınırlı değildir. Caminin yenilenmesi sırasında, III. Selim’den kalan küçük bahçe, genişletilmiş ve avluya bitişik iki arsa eklenmiştir.

Camiinin girişi, yüksek kolonların oluşturduğu bir portik olarak düzenlenmiştir. Portik bölümünde, saçak kornişinin üstünde yükseltilmiş olan parapet, onun üzerine yerleştirilmiş kitabe panoları ve bu panoların arasındaki kemerin içinde bulunan tuğralı bayraklı arma, 19.yüzyılın ikinci yarısı çizgilerini çağrıştırmaktadır.

Minaresi sağ tarafında yükselen caminin geniş avlusunda ise Nişantaşı(https://www.degisti.com/index.php/archives/11166) semtine adını veren Sultan III. Selim ve II. Mahmut’a ait olan iki menziltaşı bulunmaktadır.

1891-1892’de Yuvan Efendi tarafından yenilenen camii, muhtelif zamanlarda onarım görmüştür.  Caminin avlusunda, 1992 yılına ait mermerden, dört yüzlü  bir şadırvan bulunmaktadır. Şadırvanın her yüzeyinde üçer çeşme yer alır.

Teşvikiye Camii en son 2005 yılında geniş kapsamlı bir restorasyon geçirmiştir. Bu çalışmalarda, yapının iç duvarlarını süsleyen kalem işleri, dış cephedeki taş kaplamaları, son mahalli ve üstüne yerleştirilmiş olan kitabe ve arma-i Osmani baştan aşağı yenilenmiştir.

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

(4) YORUM

 • ayfer
  23 Aralık 2011 at 20:56 |

  Caminin içi tüm o dönem camilerine has bir biçimde, adeta bir saray havasında ferah ve aydınlık…

 • Birten
  31 Mart 2016 at 01:25 |

  Bu semtin eskilerindenim nezih bir semttir camimiz muhteşem yıllar önce bahçesi çok güzeldi havuzunda BALIKLAR çevresi Gül ve çiçeklerle doluydu ki o tarihlerde kısıtlı bitkiler çiçekler olmasına rağmen bakımlıydı şimdi bolluk var bakım yok bence birinci evimiz camimiz çiçeklerle donatılıp Cennetten bir parça gibi bakılmalı bu hem camimize HEMDE semtimize yaraşır şekilde olmalıdır !!!

 • Teknik cetin
  20 Mart 2017 at 20:08 |

  Cami kiblesi yanlis bugun yarim gunumu harcadim google map dan olctum etrafinda bir binanin da mescidini kontrol ederken camin yapisinin kibleye dogru olmadigini tespit ettim bir yetkili halilarin yonleriyle oynayarak bu camiyi kibleye cevirmesi gerekiyor.

  • Hülya
   30 Mart 2017 at 07:42 |

   Ben de size katılıyorum. 1 kaç defadan sonra anladım. Caminin tarihçesine göre sebataylar için yapıldı ise ; Cami içinde resmen Doğu yönünde namaz kılınıyor.

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

 • vahabi: DEDEciğim 90 yaşındasın nasıl bilgisayar kullanabiliyorsun?
 • büşra: Merhaba, Halis Erginer hakkında bir araştırma yapıyorum. Bilgi ve hatıralarınızı dinlemek isterim
 • Birten Cingözoğlu: Harika değerli bir Köşk umarım sonsuza kadar ayakta kalır
 • Birten: Muhteşem bir yapı her önünden geçtiğimde ilk kez görüyormuşçasına izler fotoğraf çeker paylaşırım .Sarıca...
 • Sara: Any pictures of the inside?
 • Erol Özergin: Yıllarca ,Rum klisesi ile arasına çöp dökülen bir yer olmuştur.Çok değerli yerler bilinçsizce...
 • nezih: miskiamber sokakda tornacıydım sandalcı seyfi ile yanyana dükkanımız vardı yılmaz usta ateş ve kardeşi ahmet...
 • Şaban Tufanoğlu: Çok güzel bir çalışma olmuş.. Emeği geçenleri teprik ediyorum…
 • Neşe KORTEL: Merhaba, Ben Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi çini bölümü 3. sınıf...
 • Mevlüt: Her hayat bir gizemli anıt ruhumuzun derinliklerinde. Göklerdeki arşiv kayıtlarına bir ulaşabilsek! Neler...

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank