Zeynep Sultan Camii

Yazar Admin / 25 Mayıs 2011. Kategori İSTANBUL'DAKİ TARİHİ YAPILARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

Zeynep Sultan Camii, Alemdar Caddesi üzerinde, Gülhane Parkı karşısında yer alır. Yapı, Sultan III.Ahmet’in (1703-1730) kızı Zeynep Asime Sultan tarafından 1769’da, mimar Mehmet Tahir Ağa’ya inşaa ettirilmiştir.

 Zeynep Sultan Camii ile birlikte bir sıbyan mektebi, bir sebil, bir de çeşme yapılmıştır. Mimari tarzı ve yapımında kullanılan malzemeler dolayısıyla Bizans kiliselerini anımsatan Zeynep Sultan Camii’nde, barok ve klasik üslup bir arada görülür.

Caminin, altı porfir sütunlu, sivri kemerlerin taşıdığı, dört tonoz ve bir kubbe ile örtülü, beş bölümlü son cemaat yeri bulunmaktadır. Kare planlı harimi örten 12.20 metre çapındaki kubbe, trompların taşıdığı bir kasnak üzerine oturtulmuştur.

Girişin hemen üzerinde, altı ince mermer sütunun taşıdığı, ahşap bir kadınlar mahfili, onun solunda da hünkar mahfili yer alır. Caminin içerisinde, kalem işlerinde, rûmi, palmet, lotus gibi klasik üslup öğeleri görülmektedir.

Tek şerefeli minare, caminin batısında yükselir.Kürsü ve pabuç kısımları kesme taştan, gövdesi tuğladan yapılmıştır. Minarenin gövdesi yapılırken, taş basamak kenarları açıkta bırakılarak, farklı bir görünüm yaratılmıştır. Şerefedeki bitkisel bezemeli demir korkuluklar da, tamamen barok üslubu yansıtmaktadır.

Camii uzun süre harap durumda kalmış, 1917’de bir onarım görmüştür. Ayrıca 1958’de Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce, 1983’de de Abideleri Koruma Derneğince restore edilmiştir.

Çeşme ve sebil, yol genişletilmesi sırasında kaldırılmış; 1920’li yıllarda buraya yine Mehmet Tahir Ağa’nın eseri olan I.Abdülhamit Külliyesi’nin sebil ve çeşmesi taşınmıştır. (  https://www.degisti.com/index.php/archives/5344  ) Sebil olarak kullanılan kısım, günümüzde vakıflara bağlı büfe olarak işletilmektedir.

 Caminin batısında, 1967 yılında yenilenen meşruta evlerinin yanında sıbyan mektebi, onun önünde de caminin haziresi bulunmaktadır. Mektep 1970 yangınında yanınca, 1983’de Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarılmış ve Abideleri Koruma Derneği’ne tahsis edilmiştir. Günümüzde de ilkokul olarak hizmet vermektedir. Caminin haziresinde Zeynep Sultan’ın, eşi Melek Mehmet Paşa’nın  ve Alemdar Mustafa Paşa’nın da  mezarları yer almaktadır.

 

 

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

(3) YORUM

 • enver gezmis
  03 Eylül 2012 at 10:52 |

  sayın zeynep sultan camisinin ismini bilmedigim hacamın dikkatine sorumlu kişi soromlulugunuzu yarine getirmiyorsunuz
  camide kendisine kalacak yer saglagınız şahsın ne kar tanıyorsun ismi metin soyadını bilmiyorum bu adam uyuşturucu kullanıyor aynızamanda temin ediyor
  sizin bundan haberdar oldugunu söylüyor
  biz bu olayın takipçi olacagız bu adımı cemaat camide görmek istemiyor

  • Admin
   03 Eylül 2012 at 12:29 |

   Sayın Enver Gezmiş,

   Site Yönetimi olarak, küfür ve hakaret içermeyen her yorumu onayladığımız için sizin yorumunuzu da yayımladık. Fakat bu yorumu ne amaçla buraya yazdığınızı anlayamadık… Bizce bu konuyu başka platformlarda tartışmalıydınız.

 • BATURAY.M
  05 Eylül 2012 at 16:04 |

  Bu mubarek camii ne anıtlar kurulu,ne turizm bakanlığı,ne de belediyeler görmüyor.Çok bakımsız harabe bi mekan.İlglilere duyrulur.

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

 • ali mufit çetingül: daha detaylı bilgi ve resimlere nereden ulaşılabilir
 • Poltanov: Haklısınız ama güneybatı değil cami güneydoğuya bakıyor ve 18 derece batı yönünde çevrilmesi gerekmektedir....
 • Orhan: Cami direkt olarak güneybatı yönüne bakmaktadır. Bunu pervitich haritalarında nişantaşı mevkisinde...
 • Akın KURTOĞLU: İlk fotoğraf Pazartekke’den alınmıştır. Hilmi Şahenk koleksiyonundan olup, Şehremini-Çapa yönüne...
 • vahabi: DEDEciğim 90 yaşındasın nasıl bilgisayar kullanabiliyorsun?
 • büşra: Merhaba, Halis Erginer hakkında bir araştırma yapıyorum. Bilgi ve hatıralarınızı dinlemek isterim
 • Birten Cingözoğlu: Harika değerli bir Köşk umarım sonsuza kadar ayakta kalır
 • Birten: Muhteşem bir yapı her önünden geçtiğimde ilk kez görüyormuşçasına izler fotoğraf çeker paylaşırım .Sarıca...
 • Sara: Any pictures of the inside?
 • Erol Özergin: Yıllarca ,Rum klisesi ile arasına çöp dökülen bir yer olmuştur.Çok değerli yerler bilinçsizce...

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Bayan giyim elbise modelleri Page Rank