Cihangir Camii

Yazar Admin / 27 Nisan 2011. Kategori İSTANBUL'DAKİ TARİHİ YAPILARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

Cihangir’de(https://www.degisti.com/index.php/archives/15778) Pürtelaş Mahallesi’nde bulunan Cihangir Camii, Kanuni Sultan Süleyman tarafından oğlu Şehzade Cihangir için yaptırılmıştır. 1559 yılında Mimar Sinan’ın inşaa ettiği cami, Hadikat-ül Cavami’ye ve Evliya Çelebi’nin verdiği bilgiye göre,eski bir Bizans manastırı kalıntısı üzerine, kırma çatılı, tek minareli olarak  yapılmış küçük bir yapıdır.

Cami zamanla çevredeki yerleşmenin merkezi olunca, mahalle de Cihangir olarak adlandırılmıştır. Fındıklı’dan dik bir merdivenle çıkılan camiyi, Evliya Çelebi “cihannüma” olarak nitelemiştir. Cami’nin yanına bir de sıbyan mektebi yapılmış, altmış yıl sonra da bir Halveti tekkesi kurulmuştur. Bir rivayete göre Şehzade Cihangir, üvey abisi Mustafa’nın,annesi Hürrem Sultan tarafından düzenlenen bir komplo sonucu öldürülmesinden sonra üzüntüsünden,22 yaşında intihar etmiştir.

İlk yapı zaman içinde beş yangın geçirmiş, her seferinde yenilenmiş; en son 1889 yılında  II.Abdülhamit tarafından yeniden yaptırılmıştır. Bugünkü cami, iki kapılı istinat duvarlı bir avlunun içinde yer alır. 500 metrekare alana sahip yapı,kare planlı ve tek kubbeli olarak inşaa edilmiştir.  Bugünkü yapının mimarının kim olduğu hakkında kesin bir bilgi yoktur. 19.yüzyıl Batılılaşma Dönemi’nde inşaa edilmiş camilerden biri olan yapının, 14 metre çaplı kubbesi, 4 büyük kemere oturtulmuştur. Kemer içleri, yelpaze biçimli ışınsal pencerelerle doldurulmuştur. Kubbe ve pandantifler kurşun kaplıdır.

Caminin son cemaat yeri kapalı olup, iki yanı kubbe, ortası çapraz tonozla örtülmüştür. Son cemaat yerinin iki yanında yer alan minarelerden soldaki minare, 1978 yılında vakıflar tarafından yeniden yapılmıştır.

Avlusunda görevlilere ait meşruta, abdest alma yeri, tuvalet ve Gazi Hasan Paşa tarafından bir tulumba monte ettirilen kuyu bulunmaktadır.

 

cihangir_camii2_mayis_2012

cihangir_camii_2014_mart

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

(1) YORUM

 • ayfer
  19 Ağustos 2011 at 16:05 |

  Kanuni’nin Hürrem Sultan’dan olan oğulları içinde en küçüğü şehzade Cihangir’di. Kanbur olan Cihangir, çok zarif, ağır başlı ve hassastı. Kanuni oğlunu yanından ayırmadığı gibi, onun hassaslığını da gözönünde bulundurarak sancağa dahi çıkartmamıştı.

  Fakat bu hassas bünye, şehzade Mustafa’nın katli sırasında ordugahtaydı. Bu olay onun zarif bünyesinde duygusal bir depreme neden olmuş, psikolojisini alt-üst etmiş ve sonunda ölümüne neden olmuştu. Kimi kaynaklarda ise intihar ettiği söylenmektedir. Ölümünden sonra kardeşi Mehmet Türbesi’ne defnedilmiştir.

  Kanuni ise oğlunun sağlığında bir ağaç altında dinlendiği yere bu camiyi yaptırdı. 1559’da Mimar Sinan tarafından yapılan cami, deprem ve yangınlarda defalarca yıkılıp yapıldıktan sonra, II. Abdülhamit döneminde tamamen yenilenmiştir.
  Tepeye hakim bir yerde bulunan caminin manzarası görülmeye değerdir.

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

 • vahabi: DEDEciğim 90 yaşındasın nasıl bilgisayar kullanabiliyorsun?
 • büşra: Merhaba, Halis Erginer hakkında bir araştırma yapıyorum. Bilgi ve hatıralarınızı dinlemek isterim
 • Birten Cingözoğlu: Harika değerli bir Köşk umarım sonsuza kadar ayakta kalır
 • Birten: Muhteşem bir yapı her önünden geçtiğimde ilk kez görüyormuşçasına izler fotoğraf çeker paylaşırım .Sarıca...
 • Sara: Any pictures of the inside?
 • Erol Özergin: Yıllarca ,Rum klisesi ile arasına çöp dökülen bir yer olmuştur.Çok değerli yerler bilinçsizce...
 • nezih: miskiamber sokakda tornacıydım sandalcı seyfi ile yanyana dükkanımız vardı yılmaz usta ateş ve kardeşi ahmet...
 • Şaban Tufanoğlu: Çok güzel bir çalışma olmuş.. Emeği geçenleri teprik ediyorum…
 • Neşe KORTEL: Merhaba, Ben Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi çini bölümü 3. sınıf...
 • Mevlüt: Her hayat bir gizemli anıt ruhumuzun derinliklerinde. Göklerdeki arşiv kayıtlarına bir ulaşabilsek! Neler...

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Bayan giyim elbise modelleri Page Rank