Bağdat Caddesi

Yazar Admin / 13 Nisan 2011. Kategori GENEL OLARAK İSTANBUL'UN DEĞİŞEN YÜZÜ

Bağdat Caddesi ya da kısaca Cadde,İstanbul’un Anadolu yakasında, Kadıköy(https://www.degisti.com/index.php/archives/524) ilçesinde yer alır. Bostancı’dan başlayıp Kızıltoprak’daki Bostancı köprüsüne kadar devam eden Bağdat Caddesi, 9 kilometrelik bir yoldur.

Cadde’nin geçmişi Bizans’a kadar dayanır ama bu dönemki adı bilinmemektedir. İstanbul’un fethedilmesinden de önce ticaret kervanları ve ordular tarafından,Bizans’ı Anadoluya bağlayan bir yol olarak  kullanılan Bağdat Caddesi,Osmanlı İmparatorluğu döneminde de önemini korumuştur. IV.Murat, İran Bağdat’ı  ele geçirince bu yoldan geçerek Bağdat seferine çıkmış, zaferle döndüğü seferinden sonra da bu yol “Bağdat” ismini almıştır. Bağdat Caddesi’nin elit bir semt olması II.Abdülhamit zamanına rastlar.  II.Abdülhamit dönemindepadişahın sarayına yakın olmak isteyen paşalar,zengin tüccarlar,Kadıköy’de konaklar,köşkler yaptırmışlardır,ki bu evler Bağdat Caddesi’nin ilk evleridir. 1918 yılında İstanbul Şehremaneti,Kızıltoprak ile Kurbağalıdere arasını Bağdat yolu olarak göstermiş;1934 yılındaysa,Kızıltoprak’dan Pendik’e kadar uzanan yol Bağdat Caddesi olarak adlandırılmıştır.

Cadde,I.Dünya Savaşı’ndan önce Arnavut kaldırımı taşlarla döşeliyken,daha sonra asfaltla kaplanmıştır. Cumhuriyet döneminde bir ara tramvay hattınında üzerinden geçtiği Bağdat Caddesi, günümüzde Bostancı’dan Kadıköy’e doğru tek yönlüdür. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün kalesi olarak da bilinen Cadde’nin, 2005 yılında Kadıköy Belediyesi tarafından kaldırımları genişletilerek,yayalar için daha elverişli duruma getirtilmiştir.

Günümüzde Cadde, kafeleri, restoranları, dünyaca ünlü markaların yer aldığı mağazalarıyla , İstanbulluların sosyal yaşamının önemli bir parçasıdır.

bagdat_caddesi_2014_haziran

Kaynakça:

A.Fahri, İstanbul’un 100 Cadde ve Sokağı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş Yayınları, İstanbul 2010, s.38-40

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

(9) YORUM

 • Özcan Yıldız
  07 Temmuz 2011 at 22:56 |

  Bu kategoriyide biraz önce farkettim,bakar körüm herhalde 🙂

  • Admin
   08 Temmuz 2011 at 00:16 |

   Abla herşeyi geçtim, Cadde’de oturan biri olarak Bağdat Caddesi’ni nasıl görmezsin 😀 Siteyi gün gün keşfediyorsun.Bu arada Tokatlıyan Oteli’nin o ilk resmi, tam olarak 1919 yılına aitmiş.

 • Özcan Yıldız
  08 Temmuz 2011 at 00:27 |

  Evet, 9 km.uzunluğundaki koskoca caddeyi nasıl görmem demi ? 🙂
  Bu arada Tokatlıyan oteli ile ilgili soruma cevap verdiğin için teşekkür ederim..Sana da iyi geceler..

 • Vedat
  13 Kasım 2011 at 09:20 |

  1939 İstanbul doğumluyum. 5 göbek yerlisiyiz Erenköy’ün (Erenler köyü).
  Yorumcuları okudukca şaşıp kalıyorum ne kadar da çok İstanbul’u bilen var hayret doğrusu.Tam anlamı ile eski İstanbul’lu aile kalmadı.Kalanlar ise iki elin parmakları kadardır. Daha fazla yazmıyayım, içimi dökmeye kalkarsam sayfalar yetmez
  Saygılarımla

  • KORKUT KORAY
   04 Mart 2012 at 02:34 |

   Vedat bey bende doğma büyüme Erenköylüyüm. Aile büyüklerim Kalamışlıdır.Çok az gerçek İstanbullu kaldı tabi.Bende sizin yazdıklarınızın ayni duygularını taşıyorum.Ben ve ailem Erenköy Ethem Efendi caddesi Hacı hakkı sokağında doğduk büyüdük…geçenlerde oralardan geçtim..artık ne köşk nede çamlıklar ve meyvalı bahçeler yok…Saygılarımı sunuyorum..

 • ayfer
  18 Aralık 2011 at 23:15 |

  Bağdat Caddesi deyince aklıma Fenerbahçe gelir. Şampiyonluk kutlamalarımızın, zafer coşkularımızın ev sahibi Bağdat Caddesi, daha nice nice Fenerbahçe şampiyonlukları görmen dileğiyle…

 • İHSAN KILIÇ
  20 Aralık 2011 at 02:11 |

  Bağdat Caddesi denilince şose taşlarla kaplı Kadıköy İskele’den başlayıp Bostancı’ya kadar devam eden 2 vagonlu tramvayın üzerinde gidip geldiği,son derece seyrek geçen amerikan yapımı dolmuşların üzerinde süzüldüğü,yolun her iki tarafında mesafeli olarak yerleşmiş 2 katlı evlerin yerleştiği ve gezinti için bile dolaşırken sakinliği ve huzuru içimde hissettiğim bir caddeyi anımsarım.Bana göre o dönemi yaşayanların hayallerinde yaşattıkları güzel bir anı olarak yaşıyordur herhalde.Bende anısı öyle…. Hayali bile Cihan değer…….

 • filiz muldur
  01 Eylül 2013 at 22:06 |

  1945 dogumluyum ,orta okuldan itibaren yazın 3 aylıgına Ankaradan İstanbula denizden faydalanıyım diye ailem erenkoy hamam sokakta oturan amcamların yanına yollardı. O seneler evler bahce icinde meyva agaclari ,camlarıyla cok guzeldi.Hergun ogleden sonra esek üstunde evde yapılmıs kurabiyeler poacalar satan bir amca gecer ondan harika tatları olan mis gibi corekleri alırdık.Birde aksamustu kıvırcık diye ad takılmıs bembeyaz onluguyle dondurma satan gecerdi,bunlar hayatımda unutulmayan tatlar olarak kaldı. Amcam hergun beni ilk once mehmet efendinin kahvesi,sonradan Marmara spor kulubu olan kulube gotururdu. Orda Ankaradan beraber geldigimiz teyzesi kantarcıda oturan Canım arkadasım Laleyle bulusur.Arkadaslar edinir enguzel hatıralarla Ankaraya donerdik.

 • cem sirin
  15 Eylül 2013 at 15:19 |

  bağdat caddesinin gidişli gelişli trafiğini,eski sarı dolmuşlarını ve herkesin selamlaşarak geçtiği günleri,kristal büfeyi (şimdiki starbucks)unutmam mumkun değil.

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

 • vahabi: DEDEciğim 90 yaşındasın nasıl bilgisayar kullanabiliyorsun?
 • büşra: Merhaba, Halis Erginer hakkında bir araştırma yapıyorum. Bilgi ve hatıralarınızı dinlemek isterim
 • Birten Cingözoğlu: Harika değerli bir Köşk umarım sonsuza kadar ayakta kalır
 • Birten: Muhteşem bir yapı her önünden geçtiğimde ilk kez görüyormuşçasına izler fotoğraf çeker paylaşırım .Sarıca...
 • Sara: Any pictures of the inside?
 • Erol Özergin: Yıllarca ,Rum klisesi ile arasına çöp dökülen bir yer olmuştur.Çok değerli yerler bilinçsizce...
 • nezih: miskiamber sokakda tornacıydım sandalcı seyfi ile yanyana dükkanımız vardı yılmaz usta ateş ve kardeşi ahmet...
 • Şaban Tufanoğlu: Çok güzel bir çalışma olmuş.. Emeği geçenleri teprik ediyorum…
 • Neşe KORTEL: Merhaba, Ben Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi çini bölümü 3. sınıf...
 • Mevlüt: Her hayat bir gizemli anıt ruhumuzun derinliklerinde. Göklerdeki arşiv kayıtlarına bir ulaşabilsek! Neler...

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Bayan giyim elbise modelleri Page Rank