Fındıklı Molla Çelebi Camii – Kabataş Camii

Yazar Admin / 21 Mart 2011. Kategori İSTANBUL'DAKİ TARİHİ YAPILARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

molla_celebi_camii_kabatas_eski

Molla Çelebi Camii, İstanbul’un Fındıklı semtinde,Meclis_i Mebusan Caddesi’nin deniz tarafında yer alır. Kabataş Camii ve Fındıklı Camii olarak da bilinen ve inşaa tarihi net olarak bilinmeyen yapı, 1560-1580 yılları arasına tarihlendirilmektedir. Mimar Sinan’ın eseri olan  caminin banisi, kadı Mehmet Vusuli Efendi’dir. İlk yapıldığında,hamamı ve sıbyan mektebiyle beraber bir yapılar topluluğu içinde yer alan camii,bugün külliyeden kalan tek yapıdır.

1723,1724,1823,1834 yangınlarında zarar gören camii,18.yüzyılda Tuğracı Ömer Ağa tarafından gerçekleştirilen de dahil olmak üzere birçok kez onarım görmüştür. 1958 yılında kıyı şeridi genişletilirken Molla Çelebi Hamamı ortadan kalkmış, camii de büyük bir restorasyon geçirmiştir. Bu restorasyon sırasında yenilenen son cemaat yeri, beş kubbeyle örtülüdür.

molla_celebi_ve_dolmabahce_camileri_eski

Kesme küfeki taşınan inşaa edilmiş olan Molla Çelebi Camii, Mimar Sinan’ın altıgen şemalı camilerindendir. Harimi 18.90×16.40m. ebatlarındadır. On pencerenin yer aldığı kasnaklı,11.80m. çaplı kubbesini, dört adet sütun taşımaktadr. Ana kubbenin köşelerinde dört çeyrek kubbe ve mihrap üzerinde beşinci çeyrek kubbe yer alır. Kalem işleriyle bezenmiş minberi ve mukarnaslı mihrabı klasik mimari çizgisindedir.

molla_celebi_camii_1965

Yapının tek şerefeli ince minaresi, son cemat yerinin sağ köşesinde yükselir. 1999 depreminde zarar gören minare, 2001 yılında yeniden yapılmıştır.

molla_celebi_camii_kabatas_

1786’da Molla Çelebi Camii önüne Koca Yusuf Paşa tarafından yaptırılan sebil,1958 yılındaki yol genişletme çalışmaları sırasında yerinden sökülmüş,Kabataş Vapur İskelesi karşısındaki set duvarının önüne monte edilmiştir. Bugün kafe olarak hizmet vermektedir.

molla_celebi_camii_eylul_2013_restorasyon

 

Kaynakça:

B.O.Ural, İstanbul’un 100 Mimar Sinan Eseri, Kültür A.Ş.,İstanbul 2010, s.42

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

(1) YORUM

  • ayfer
    13 Ekim 2011 at 12:26 |

    Caminin avlusu kaldırılmış, 1561 tarihli hamamı yıktırılmış. Caminin de hamamla aynı tarihlerde yaptırılmış olması gerektiğini Oktay Aslanapa, Mimar Sinan’ın Hayatı ve Eserleri adlı kitabında belirtmiş. Yine aynı kitapta “1787’de Koca Yusuf Paşa tarafından yaptırılan, iki yanda sebilleri ile bir çeşme, Barok tarzında yarım daire, güzel bir cephe meydana getiriyordu. Bu da 1958’de yol genişletilirken karşı tarafa alınmıştır” denilmekte.

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

  • Hüseyin ihsan Dinç: Herkesin görmesi gereken bir müze. özellikle gençlerin de Atalarının evini görmeleri gerekiyor,...
  • ömer faruk: ilk yazılan yorum haliyle görmedim burayı.02-09 mezunu mimarım..yanmış okul bu belki engellenemeyecek bir...
  • Hazal: Sitenizle yeni tanıştım. Bu yorumun yeri burası değil belki de, ama çok çok güzel bir site. Emeği geçen...
  • Aydan: Aynen yorumunuza katılıyorum. HamamcI olmama rağmen hürrem sultan hamamına gidemedim . Sankihamamyurt dışında...
  • Yılmaz Övünç: Kadıköy Çarşısı’nda lokman fırını vardı.O zamanlar tepside balık hazırlar fırına verirdik.Birkaç...

Ülkelere Göre Siteye Erişim

Flag Counter

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank