Kont Ostrorog Yalısı

Yazar Admin / 28 Eylül 2015. Kategori İSTANBUL'DAKİ TARİHİ YAPILARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

kont_ostrorog_yalisi_ve_hadi_semi_bey_yalisi_kandilli

Kont Ostrorog Yalısı Kandilli’de(https://www.degisti.com/index.php/archives/2507), Göksu Caddesi üzerinde yer alır. 684 metrekare yüzölçümüne sahip yalının, 19. yüzyılın başlarında inşaa edildiği tahmin edilmektedir.  Yalı, Hadi Semi Bey Yalısı’na ve Abut Efendi Yalısı’na(https://www.degisti.com/index.php/archives/1383) komşudur.

1872’de Hariciye Nazırlığı yapan, daha sonra Ayan Reisi olan Server Paşa’nın uzun yıllar ikamet ettiği yalı, 1904 yılında Polonya asıllı Kont Leon Ostrorog’un mülkiyetine geçmiştir.

Jean Ostrorog, 1975 yılı Eylül ayında yalıyla ilgili şunları demiştir: “Yalı 125-150 senelik kadar. Aşker Ali Paşa’nın vapur iskelesinden sonra büyük bir yalısı vardı. Babam (Ostrorog) yalıyı 71 sene evvel De Savmares isimli bir İngiliz’den satın aldı.”

kont_ostrorog_yalisi

Ostrorog Yalısı, neoklasik etkiler göstermekle beraber net bir üsluba sahip değildir. Denizden bakıldığında yan yana birleştirilmiş iki yalı gibi gözüken yalının, iç yapısı da ortadaki sofa ve teşkilatla bunu doğrulamaktadır. Güney, orta ve kuzey bölümleri değişik detaylara sahip ama bütünlük halindedir. Yalı hem içeriden hem dışarıdan etkili ve hareketlidir.

Behçet Ünsal yalıyla ilgili olarak ”Osmanlı padişahlarının bu klasik yalısını J.Ostrorog satın alır. (1904); ama yalı onun adı ile anılagelir. Bina iki bölümden oluşuyor. Selamlık(küçükyalı) ve Harem(büyükyalı),birbirine bitiştirilmiş iki ayrı karakter arzediyor, tam bir üniteyi ne planda ne fasadda göremiyoruz. Geleneksel konumuyla Boğaz’ın denizini yalının içine çeken (leb-i derya) planı ve cephesi yerli biçimde, ampir ornemanları ve enteriyör döşenişi, yalının içi ise Avrupalı tarzdadır.

edited for web use

Bu ikilemi bundan önceki yalılarda gözlemiştik; bu sanki XIX. Yüzyıl yapı tarzında esen bir moda rüzgarıdır. Buna bir de yalıya konuk olmuş ünlü iki üç Fransız ( Kont da aslen Fransızdır) katılınca alafranga yaşantısı ve dekorasyonunun etkileşimi ile yalı bu yönünden bahse konu olmuştur. Yalı, Boğaz’daki Avrupa diye manşete çıkmıştır. Biz burada mimari analizi ile yapının özelliklerine değiniyoruz.

Büyük yalı aksiyal Türk evi planındadır. Enizden bahçeye uzanan orta sofa ile iki yanında ona açılan sıralanmış odalar, sofanın bahçe yönünde esas merdiveni, merdiven tavuskuyruğu biçimiyle üç kol çiziyor(barok eğilimli) böylece altta bahçe girişi, deniz yönü girişi biraz içeride gölgelikli…Üst kat da aynı plandadır. Bir servis merdiveni çatı aralığı odasında çıkmaktadır.

kont_ostrorog_yalisi_kandilli_2015

Küçük yalı asimetrik serbest planlı ve daha yeni(1905) yapılıdır; merdiven holü, ona iki kolonla açılmış salonu, bodrumdaki havuzu(piscine) yalı planlamasına giren yenilikçi elemanlardır.

İç duvarları ince alçı işleri(Selimi) ve ahşap lambiri, tavanlarda göbekleri ve kenar taksimatı bitkisel yabancı motif, koltukaltı profilleri ile dekoredir. Fasadlarda eski yalı daha saydam, köşe ve sıra pencerelidir; odalarınki dikey ve düz olarak sofanın pencereleri basık kemer ile biçimlenmiştir. Yeni yalıda pencere kemerleri ile eski yalının fasadiyle birlik gözetilmiş; ama teras çıkıntısı ve kütle kompozisyonu modern(kübik) ifadesiyle aykırı düşmüştür. Bu fark eski kayıkhane girişi biçiminde belirgindir.” demiştir.

kont_ostrorog_yalisi_kandilli_

Kont Ostrorog Yalısı’nın mülkiyeti 6 Kasım 2000’de Rahmi Koç’a geçmiştir. Yalıyı restore ettiren ve 2003 yılından itibaren burada yaşayan Rahmi Koç, Kont Ostrorog Yalısını alma hikayesini bir gazeteye verdiği röportajda anlatırken ; “ Kont Jean Ostrorog ve ikinci eşi İşka ili uzunca zamandır tanışıyorduk. Beni ve Türkiye’den kendi çevresindeki dostlarını, yurtdışından misafirleri geldikçe tanıştırmak için yalıya sıklıkla davet ederdi. Çağrıldığım için onore olurdum. Yalının kullanım hakkı İşka’ya ait olmakla birlikte, çıplak mülkiyeti kontun ilk eşinden olan kızı Anne’e aitti. Ben yalıyı Anne’in kızı Angela’dan 19.000.000 USD. ödeyerek aldım. Bu yalıyı almamdaki tercih nedenim ise bu yalının asaleti ve soyudur …” şeklinde düşüncelerini ifade etmiştir.

kont_ostrorog_yalisi_kandilli_eylul_2015

Kaynakça:

O.Erdenen, Boğaziçi Sahilhaneleri I Anadolu Yakası, Kültür A.Ş., İstanbul 2006,  s.192-197

webarsiv.hurriyet.com

www.bosforce.com

 

 

 

 

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

  • Birten Cingözoğlu: Harika değerli bir Köşk umarım sonsuza kadar ayakta kalır
  • Birten: Muhteşem bir yapı her önünden geçtiğimde ilk kez görüyormuşçasına izler fotoğraf çeker paylaşırım .Sarıca...
  • Sara: Any pictures of the inside?
  • Erol Özergin: Yıllarca ,Rum klisesi ile arasına çöp dökülen bir yer olmuştur.Çok değerli yerler bilinçsizce...
  • nezih: miskiamber sokakda tornacıydım sandalcı seyfi ile yanyana dükkanımız vardı yılmaz usta ateş ve kardeşi ahmet...
  • Şaban Tufanoğlu: Çok güzel bir çalışma olmuş.. Emeği geçenleri teprik ediyorum…
  • Neşe KORTEL: Merhaba, Ben Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi çini bölümü 3. sınıf...
  • Mevlüt: Her hayat bir gizemli anıt ruhumuzun derinliklerinde. Göklerdeki arşiv kayıtlarına bir ulaşabilsek! Neler...
  • Fatma Erkman: İngiliz Bahriye Hastanesi fotoğraflarını akademik bir çalışmada kullanmak için kimden izin almalıyım?...
  • Maria: Bu dosya için çok teşekkür ederim Mustafa bey.

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank