Koca Sinan Paşa Türbesi

Yazar Admin / 22 Eylül 2014. Kategori İSTANBUL'DAKİ TARİHİ YAPILARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

koca_sinan_pasa_turbesi_eski1

Koca Sinan Paşa Türbesi, Çarşıkapı’da Yeniçeriler Caddesi ile Bileyiciler Sokağı’nın kesiştiği noktada yer alır. 1593 yılında  Mimar Davut Ağa tarafından, Koca Sinan Paşa Külliyesi’nin haziresine inşaa edilmiştir.

Koca Sinan Paşa, Enderun’dan yetişmiş,sarayda Çeşnigirbaşı görevinde bulunmuş, Mirimiran olmuş ve ardından Erzurum, Halep, Mısır Beylerbeyliğine tayin edilmiştir. Yemen’i fethettiği için kendisine “Yemen Fatihi” unvanı ile vezirlik rütbesi verilen paşa, Tunus’u fethettikten sonra Serdar ve Sadrazam olmuştur. Bu dönemde yaşından dolayı kendisine ”Koca Sinan Paşa” denilen Sinan Paşa, II. Selim Han(1566–1574), III. Murat Han(1574–1595), III. Mehmet Han(1595–1603) dönemlerinde olmak üzere, beş defa sadrazamlık yapmıştır. 1596 yılında ölen Koca Sinan Paşa, kendi adına yaptırdığı külliyesi içindeki türbeye defnedilmiştir.

Koca Sinan Paşa Külliyesi’nin en gösterişli yapısı olan Koca Sinan Paşa Türbesi, dıştan on altıgen, içten sekizgen planlıdır. Üzeri, dalgalı saçaklı,on altıgen kasnaklı sivri bir kubbe ile örtülüdür. Kesme taştan yapılmış olan türbenin giriş kapısı önünde, zarif beş mermer sütunun taşıdığı üzeri meyilli bir revak bulunmaktadır. Sütunlar kaş kemere benzeyen dilimli kemerlerle birbirine bağlanmış, ayrıca köşelere de sütunlar yerleştirilmiştir.

koca_sinan_pasa_turbesi_eski3

Her cephesinde altlı üstlü ikişer sıra pencere bulunan türbe, dıştan oldukça hareketli bir görünüme sahiptir. Alt sıradaki pencereler, dikdörtgen formlu ve demir parmaklıklıdır. Üzerleri sivri kemerli, geometrik motifli pencerelerle hareketlendirilmiştir. İki renk taşla örülmüş 16 adet üst pencereden yarısı atlamalı olarak sağır bırakılmıştır. Bunların üzerinde, tüm cepheyi çepeçevre dolanan mukarnaslı bir kuşak ile palmetli bir friz yer alır.

Yuvarlak kemerli mermer söveli bir kapıdan girilen türbenin kitabe yeri boş bırakılmıştır. Yapının içerisinde dikkati çeken bir bezeme bulunmamaktadır. Yalnızca kubbe içerisine sülüs yazı ile Zümer suresinin 53. ayeti yazılmıştır. Bunun dışında kalan yüzeyler kıvrık dal ve bitkilerle tezyin edilmiştir. Bu bezeme kubbenin ortasından kubbe eteğine kadar devam etmektedir.

koca_sinan_pasa_turbesi_carsikapi

Türbe içerisinde Koca Sinan Paşa’nın sandukası dışında iki adet daha ahşap sanduka ve biri kitabeli iki mermer çocuk lahdi bulunmaktadır. Üzerleinde kitabe bulunmadığından bu sandukaların kime ait oldukları bilinmemektedir. Türbenin etrafı ve medrese ile ihata duvarı arasında kalan bahçe, XVIII. yüzyılda hazire haline getirilmiştir. Hazirede dönemin önemli kişilerine ait mezar taşları bulunmaktadır.

Koca Sinan Paşa Külliyesi, 1865 Hocapaşa yangınından sonra, ayrıca 1973-1974 ve 2011 yıllarında restore edilmiştir. Türbe İstanbul Türbeler Müdürlüğü’ne bağlı olup, ziyarete açıktır.

koca_sinan_pasa_turbesi_cemberlitas_kasim_2014

koca_sinan_pasa_turbesi_kasim_2014

 

Kaynakça:

tdvislamansiklopedisi.org

fatih.bel.tr

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

  • Ruhsar akter: Detaylı bilgiye ulaşamadım son işlevleri var sayfanızda ilk amaç nedir kimdir bilemedim
  • Şaban Tufanoğlu: Çok güzel bir çalışma olmuş.. Emeği geçenleri teprik ediyorum…
  • Neşe KORTEL: Merhaba, Ben Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi çini bölümü 3. sınıf...
  • Mevlüt: Her hayat bir gizemli anıt ruhumuzun derinliklerinde. Göklerdeki arşiv kayıtlarına bir ulaşabilsek! Neler...
  • Fatma Erkman: İngiliz Bahriye Hastanesi fotoğraflarını akademik bir çalışmada kullanmak için kimden izin almalıyım?...
  • Maria: Bu dosya için çok teşekkür ederim Mustafa bey.
  • Necati Aksüt: Merhaba, Ortaköy’ün geçmişini belgelemek ve bir kitap haline getirmek için uzun zamandır uğraş...
  • Arzu oksuz: Ben Elmadağ da doğdum .. büyüdüm. . 1973 doğumluyum. . Yazıları okudum çok üzüldüm. . Sihirli değneği...
  • mustafa birer: Bu adreste de el çizimi plan mevcut: https://www.sanatinyolculugu.c om/eski-imaret-cami-pantepo...
  • mustafa birer: Bu yapı hakkında bir y.lisans tezi hazırladım. İlgilenenler için; https://polen.itu.edu.tr/ha...

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank