I.Ahmet Türbesi

Yazar Admin / 24 Temmuz 2014. Kategori İSTANBUL'DAKİ TARİHİ YAPILARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

sultan_1.ahmet_turbesi

Sultan I.Ahmet  Türbesi, Sultanahmet Külliyesi’nin (https://www.degisti.com/index.php/archives/675) kuzeydoğu köşesinde yer alır. Yapımına I.Mustafa döneminde başlanan türbe, II.Osman döneminde 1619’da tamamlanmıştır.

Duvarlarla çevrili türbenin arkasında bir darülkurra, revakların önündeki köşede de daha önceleri sebil olan, XIX. yüzyılda muvakkithaneye dönüştürülen, günümüzde ise “Türbeler Müzesi Müdürlüğü” olarak kullanılan bir yapı bulunmaktadır.

 Türbe XVI. yüzyıl türbelerinden farklı bir mimari üsluba sahiptir. Yapıda iç koridorlu mekan düzeninden ve çift cidarlı kubbeden vazgeçilmiş, girişin karşısına bir çıkıntı yapılmıştır. Kare planlı türbenin üzeri, çokgen bir kasnak üzerine oturan kurşun kaplı kubbe ile örtülüdür.

sultan_ahmet_turbesi

Cepheleri mermer kaplı yapının, köşeleri pahlanarak yumuşatılmıştır. Pahlanan kısımlar üstte mukarnas dolgular ile son bulmaktadır. Pencerelerden alttakiler, ahşap kapaklı dikdörtgen söveli, üsttekiler ise sivri kemerli ve şebekelidir. I. Ahmet’in sandukasının hizasına rastlayan pencereler diğerlerinden daha büyük tutulmuş, böylece farklı bir görünüm elde edilmiştir.

Girişte üç bölümlü bir revak yer alır. Ortada aynalı tonoz, iki yanda da birer kubbeden oluşan revak üst örtüsü, mukarnas başlıklı, iki renkli taştan örülmüş ve birbirine sivri kemerlerle bağlanmış mermer sütunlar üzerine oturmaktadır.  İçi bitkisel kalem işleri ile tezyin edilmiştir.

sultan_ahmet_turbesi

Girişin üzerinde yer alan mahfile,  giriş kapısı ile dolap nişi arasındaki merdivenle çıkış sağlanmaktadır. Basık kemerli türbe girişinin üzerinde üç satırlık on iki kartuşlu bir kitabe yer alır. Sultan I. Ahmet Türbesi’nde çini, kalem işi ve ahşap işçiliğinin güzel örnekleri bir araya getirilmiştir. Pencere kanatları, dolap kapakları ve giriş kapısının ahşap işçiliği dikkat çekicidir. Alt sırada bulunan pencere ve dolap aralarında kalan duvar satıhları, devrin zarif çinileriyle kaplıdır. Sıraltı tekniğiyle yapılmış bu çinilerde bitkisel kompozisyonlara ağırlık verilmiştir. Çinilerin üzerinde kalan bölüm ise zengin kalem işleri ile bezelidir.  Kubbenin ortasına madalyon içerisine Fatır suresinin 41. ayeti, pandantiflerdeki madalyonların içerisine de Esma-ül Hüsna yazılmıştır. Ayrıca lacivert zemine beyaz sülüs hat ile yazılmış Mülk suresi türbeyi çepeçevre kuşatmaktadır.

sultan_ahmet_turbesi_kasim_2014 (1)

   Türbede I. Ahmet, hanımı Kösem Sultan, oğulları IV. Murat ve II. Osman’ın yanı sıra sultanın bazı torunları gömülüdür. İstanbul Türbeler Müdürlüğü’ne bağlı olan Sultan I.Ahmet Türbesi, ziyarete açıktır.

sultan_ahmet_turbesi_10_kasim_2014

sultanahmet_meydani_alman_cesmesi_ve_sultan_ahmet_turbesi_kasim_2014

sultan_ahmet_turbesi_sultanahmet_7_ocak_2015

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

(1) YORUM

 • Sercan
  07 Nisan 2017 at 22:31 |

  Şuan kapalı ne zaman açılır

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

 • ali mufit çetingül: daha detaylı bilgi ve resimlere nereden ulaşılabilir
 • Poltanov: Haklısınız ama güneybatı değil cami güneydoğuya bakıyor ve 18 derece batı yönünde çevrilmesi gerekmektedir....
 • Orhan: Cami direkt olarak güneybatı yönüne bakmaktadır. Bunu pervitich haritalarında nişantaşı mevkisinde...
 • Akın KURTOĞLU: İlk fotoğraf Pazartekke’den alınmıştır. Hilmi Şahenk koleksiyonundan olup, Şehremini-Çapa yönüne...
 • vahabi: DEDEciğim 90 yaşındasın nasıl bilgisayar kullanabiliyorsun?
 • büşra: Merhaba, Halis Erginer hakkında bir araştırma yapıyorum. Bilgi ve hatıralarınızı dinlemek isterim
 • Birten Cingözoğlu: Harika değerli bir Köşk umarım sonsuza kadar ayakta kalır
 • Birten: Muhteşem bir yapı her önünden geçtiğimde ilk kez görüyormuşçasına izler fotoğraf çeker paylaşırım .Sarıca...
 • Sara: Any pictures of the inside?
 • Erol Özergin: Yıllarca ,Rum klisesi ile arasına çöp dökülen bir yer olmuştur.Çok değerli yerler bilinçsizce...

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Bayan giyim elbise modelleri Page Rank