Mihrişah Valide Sultan Sebili ve Çeşmesi

Yazar Admin / 30 Haziran 2014. Kategori İSTANBUL'DAKİ TARİHİ YAPILARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

 

Mihrisah_Valide_Sultan_Sebili_ve_Cesmesi_Eyup_19._yy

Mihrişah Valide Sultan Sebili ve Çeşmesi, Eyüp’de (https://www.degisti.com/index.php/archives/16975) Bostan İskelesi Sokağında yer alır. Mihrişah Valide Sultan’ın inşaa ettirdiği külliyenin yapılarından olan sebil ve çeşme 1794 tarihlidir. Yapımına devrin baş mimarı Mimar Nurullah Efendi tarafından 1792’de başlanan külliye, Mimar Kethüdası Arif Ağa tarafından 1796 yılında tamamlanmıştır. Bina emini Anadolu kazaskerlerinden Kavafzade Mehmet Emin Efendi’dir. İki ayrı avluyu çeviren binalardan meydana gelen külliye, III. Selim döneminin karakteristik ilk eseridir.

Mihrişah Valide Sultan, III.Mustafa Han’ın (1757–1774) baş kadını, III.Selim’in (1789–1807)ise annesidir. Aslen Fransız olup, gerçek adı Janet’dir. Birçok hayır eseri yaptırmıştır. Halıcıoğlu’ndaki Mihrişah Sultan Camii, Eyüp’teki külliyesi ve İstanbul’un çeşitli yerlerinde yaptırdığı çeşmeler bunların başında gelir. Dokuz adet de vakfiyesi bulunmaktadır. Eyüp Camii’ne (https://www.degisti.com/index.php/archives/6896 ) 500 eserden oluşan bir de kütüphane vakfetmiştir.

19._yy_Mihrisah_Valide_Sultan_Sebili_ve_Cesmesi_Eyup

İmaretin bitişiğindeki cephe üzerinde yer alan sebil, beş şebekeli, geniş saçaklı, kubbeli bir yapıdır. Barok üslubun abidevi örneklerinden biri olan sebilde, altta pilastrlar arasında her yüzey kare formlu kartuşlarla dolgulanmıştır. Cephelerde ikisi pembe, biri mermer olan üçlü demet sütunları birbirine bağlayan akant yapraklı, “S” ve”C” profilli kemerler arasında, bitkisel bezemeli dökme demir şebekelere sahip beş pencere yer alır. Şebekeler 0.85 m eninde 2.50 m. yüksekliğindedir. Pencerelerin üzerinde yine pilastrlarla bölümlenmiş yüzeyler, bu defa birbirinden profilli bir kornişle ayrılmış olup iki kat şeklinde devam etmektedir. Bunlardan ilki, “S” ve “C” kıvrımlı kemerler ve akant yaprakları ile meydana getirilen kartuşlara sahiptir. En üsttekinde tekrarlanan benzer kartuşlar, her pencerenin üzerindeki dörder mısralık kitabeyi çevreler. Yesari Mehmet Esat’ın hattı olan kitabenin yazarı Galata Mevlevihanesi postnişinlerinden Şeyh Galip’dir.

Tam okunamayan kitabenin tarih mısrası şöyledir:

Ashâba zemzem hem sebîlayn-ı safâ-yi Mihrişah”(1210)

 Sebilin içinde sağda, yalaklı küçük bir çeşme vardır. Ayrıca yanlarda, sebille aynı üsluba sahip, birbirinin eşi olan iki çeşme daha bulunur. Çeşmeler, iki yandan köşeli pilastrlardan oluşan yüksek kaideler üzerine oturan, helozonik kıvrımlı, akant yaprak başlıklı, yarım daire kesitli sütunlarla sınırlanmıştır. İçte iki pembe sütunce üzerinde pilastrlı kitabeli, “C” ve “S” formlu bir tepelik yer alır. Ayna kısımlarını “S” profilli kemerlere sahip dikdörtgen kartuşlar dolgulamaktadır.

Mihrisah_Valide_Sultan_Sebili_ve_Cesmesi_Eyup_22_Mart_2012

 

 

Kaynakça:

Gülbin Gültekin, “Mihrişah Valide Sultan Külliyesi”, Dünden Bugüne İstanbul Ansiklopedisi, 1994, c. V, s.459.

suvakfi.org

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

  • Torun: Tarihi güzeliklerini gunumuzda tanıanlara vede ulkemizin tarihi dokusunu dunyaya tanıtıp turizime destek...
  • Ümit Savaş Baran: Nostaljik nedenlerle blvü gazinosu ile kalamış iskelesinin tan yerini arıyorum
  • Osman Nuri Gözüodlu: Alt katda Duyun- u Umumiyenin kasası olan odayı nasıl unutmuşunuz.Dev gibi çelik kasa kapısı...
  • Piraye: Babaannem bu evlerden birinde 1913 yılında doğdu. Maalesef bu evlerde yaşayanlar hakkında fazla bilgi...
  • Ali Rıza Gerede: Face de Oturuyorum.. Eskiye döndüm…
  • Ergin Kutlay: Çocukluğum Kadıköy’de geçti. Fenerbahçe Parkı’nı ayrı bir severim.
  • Heike Meier: Sayın N.Çiğdem-Filiz GÜNDÜZ, Referanslarınız için teşekkür ederim. Bu kaynaklardan orijinal fotoğrafı...
  • Admin: Sayın Heike Meier, Sitemize yıllar içinde binlerce fotoğraf eklendi.Taktir edersiniz ki bütün bu fotoğrafların...
  • Heike Meier: Sevgili Yazar Admin, Berlin Etnoloji Müzesi’nin yeni kalıcı sergisi için bir resim editörü olarak,...
  • Yümnü Dalkılıç: Bugünki halinde;cümle kapısının üstü revaklı çatı ve Alemi yoktur.İnşallah tez zamanda olur.

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank