Yavuz Sultan Selim Türbesi

Yazar Admin / 01 Kasım 2012. Kategori İSTANBUL'DAKİ TARİHİ YAPILARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

 

Yavuz Sultan Selim Türbesi, Fatih Yavuzselim’de, Yavuz Sultan Selim Camii’nin(https://www.degisti.com/index.php/archives/8361) avlusunda yer alır. Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1520 yılında Mimar Acem Ali’ye yaptırılmıştır.

IX.Osmanlı padişahı olan Yavuz Sultan Selim, Sultan II. Beyazıt ile Gülbahar Hatun’un oğludur. Sarayda iyi bir eğitim görmüş, Sultan II. Beyazıt hayatta iken kardeşleri Şehzade Korkut ve Şehzade Ahmet ile mücadele etmiştir. 1514 yılında İran’a karşı yaptığı seferde Çaldıran Savaşını kazanmıştır. Bundan sonra Dulkadirbeyliği’ni topraklarına katmış, 1516’da Mısır seferine çıkmış, Sina çölünü 13 günde geçmiştir. Mısır’da Memluk Sultanı ile Merc-i Dabık Savaşını, ardından 1517’de Ridaniye Savaşını kazanarak Kahire’ye girmiştir. Bu sefer sonucunda Halifelik unvanı ile Hz. Muhammed’in kutsal eşyalarını da alarak İstanbul’a getirmiştir. Bundan sonra Ayasofya Camisi’nde yapılan törenle de Abbasi son halifesi III. Mütevekkilden Halife unvanını almıştır. Avrupa’ya doğru son seferine çıkarken Edirne’de rahatsızlanmış, 22 Eylül 1520’de ölmüş ve türbesinin bulunduğu yere gömülmüştür.

Yavuz Sultan Selim Türbesi, kesme taştan sekizgen planlı olup, Klasik Osmanlı mimari üslubundadır. Türbenin üzeri dıştan yivli bir kubbe ile örtülmüştür. Girişin önünde birbirlerine yuvarlak kemerlerle bağlı dört yuvarlak sütunun taşıdığı, üzeri düz saçaklı, üç gözlü bir revak yer almaktadır. Revak sütunlarından baştakiler yeşil, ortadakiler ise pembe renktedir. Revakın sağ ve soluna birer çini pano yerleştirilmiştir. Bu çiniler, XVI. yüzyılın ilk yarısına ait sır altı tekniğinde panolardır. Çini panoda lacivert zemin üzerine ki satır beyaz yazı ile türbeyi Yavuz Selim’in oğlu Kanuni Sultan Süleyman’ın yaptırdığı yazmaktadır. Bu kitabenin mealen anlamı şöyledir:

“Bu mübarek türbenin yapılmasını büyük sultan, Arap ve Acem sultanlarının efendisi, karaların ve denizlerin sahibi, her iki Haren-i Şerif’in hamisi Sultan Süleyman Han bin Selim Han bin Beyazıt Han emretti. Allah onun mülkünü ve saltanatını daim kılsın.”

Diğer çini panoda ise üstte Yusuf suresinin 101. ayeti, altta da Şuara suresinin 87–89. ayetleri yazılıdır.

Türbenin giriş cephesi dışında kalan diğer cepheleri iki katlı pencerelerle hareketlendirilmiştir. Pencerelerden üst kattakiler sivri kemerli ve alçı şebekelidir. Ayrıca kırmızı renkli taşlarla çerçeve içine alınmıştır. Alt sıra pencereleri ise dikdörtgen mermer söveli olup, üzerlerine içleri boş sivri kemerli alınlıklar yerleştirilmiştir.

Yapının içinde pencere bordürleri, payeler ve kubbe kasnağı XIX. yüzyıl kalem işleri ile bezenmiştir. Kubbenin içinde kalem işi ile ile Ra’d suresinin 3.ayeti yazılıdır. Pandantiflerdeki yuvarlak madalyonlarda ise Lafsa-i Celal, Hz. Muhammet, Çehar yar-Güzin ve Hasan ile Hüseyin’in isimleri yazılıdır.

Türbe, ağaç işleri yönünden de son derece zengindir. Giriş kapısı, XVI. yüzyılın özelliğini yansıtan kündekari tekniğindedir. Kapı kanatlarının, birinin üstüne; “Yeryüzünde herkes fanidir” diğerinin üstüne; “Külli nefs-in zaikat’ül-Mevt” (Her canlı ölümü tadacaktır) ayetleri nesih yazı ile oyulmuştur. Alt panolar, geometrik yıldız bölmeli ve sedef kakmalıdır.  Ayrıca türbenin alt pencerelerinin kanatları da kündekari tarzında hazırlanmış ağaç işçiliğinin en güzel örnekleri arasında yer almaktadır. Kapının üzerine Esma-i Hüsna, Hüvel Hallak-ül Baki; Küllü nefs-in zakaikat’ül-Mevt sözleri yazılıdır. Ayrıca türbe içerisinde Kabe’nin bir maketi, Muhittin Arabi’nin söylediği kerametle ilgili bir taş, Hacı Kamil Akdik’in talik yazısı, Abdülhak Hamit’in de “Yavuz Sultan Selim’in Kabrini Ziyaret” isimli şiiri bulunmaktadır.

Türbenin yapıldığı döneme ait olan kandillerinin ve askılarının yerine II. Meşrutiyet döneminde görkemli bir avize konulmuştur.

Yapının içerisinde yalnızca Yavuz Sultan Selim’in sandukası vardır.  Başında selimi kavuk bulunan lahitin başucunda tahta çıkış ve ölüm tarihi sırma yazıyla yazılıdır. Sanduka, sedef kakmalı ahşap bir şebeke ile çevrilmiştir. Bu sanduka üzerinde, kadife üzerine sırma ile işlenmiş Kelime-i Tevhit yazılı, XIX. yüzyıla tarihlenen bir örtü bulunmaktadır. Ayrıca Mısır seferi dönüşünde Şeyhülislam İbn-i Kemal’in atının ayağından sıçrayan çamur ile kirlenen ve Yavuz Sultan Selim’in vasiyeti üzerine ölümünden sonra sanduka üzerine serilmiş kaftanı bulunmaktadır.

Günümüzde türbe, İstanbul Türbeler Müdürlüğü’nün yönetimindedir ve ziyarete açıktır.

 

Kaynakça:

Kenthaber.com

Wikipedia.org

 

 

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

  • Torun: Tarihi güzeliklerini gunumuzda tanıanlara vede ulkemizin tarihi dokusunu dunyaya tanıtıp turizime destek...
  • Ümit Savaş Baran: Nostaljik nedenlerle blvü gazinosu ile kalamış iskelesinin tan yerini arıyorum
  • Osman Nuri Gözüodlu: Alt katda Duyun- u Umumiyenin kasası olan odayı nasıl unutmuşunuz.Dev gibi çelik kasa kapısı...
  • Piraye: Babaannem bu evlerden birinde 1913 yılında doğdu. Maalesef bu evlerde yaşayanlar hakkında fazla bilgi...
  • Ali Rıza Gerede: Face de Oturuyorum.. Eskiye döndüm…
  • Ergin Kutlay: Çocukluğum Kadıköy’de geçti. Fenerbahçe Parkı’nı ayrı bir severim.
  • Heike Meier: Sayın N.Çiğdem-Filiz GÜNDÜZ, Referanslarınız için teşekkür ederim. Bu kaynaklardan orijinal fotoğrafı...
  • Admin: Sayın Heike Meier, Sitemize yıllar içinde binlerce fotoğraf eklendi.Taktir edersiniz ki bütün bu fotoğrafların...
  • Heike Meier: Sevgili Yazar Admin, Berlin Etnoloji Müzesi’nin yeni kalıcı sergisi için bir resim editörü olarak,...
  • Yümnü Dalkılıç: Bugünki halinde;cümle kapısının üstü revaklı çatı ve Alemi yoktur.İnşallah tez zamanda olur.

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank