Ayasofya Sıbyan Mektebi

Yazar Admin / 17 Ekim 2012. Kategori İSTANBUL'DAKİ TARİHİ YAPILARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

Ayasofya Sıbyan Mektebi, Ayasofya’nın (https://www.degisti.com/index.php/archives/5873) güneybatı tarafındaki avlusu içinde yer alır. İnşaa tarihi kesin olarak bilinmeyen yapı, şadırvan, kütüphane, aşhane ve imaretle birlikte Sultan I. Mahmut tarafından 1742 yılına doğru yaptırılmıştır. İstanbul’da klasik devirden sonra yapılan mekteplerin en güzel örneklerinden biridir.

Taş ve tuğla malzemeden yapılmış, iki katlı, küçük, zarif bir yapıdır; Ayasofya Sıbyan Mektebi. Alt zemin katının yarısı, iki kemerle dışarı açılan bir mekan biçimindedir. Bu katın diğer yarısının hizmetli odası olduğu düşünülmektedir. Taş merdivenle ulaşılan yukarı kat kare bir mekan olup, üç cephesine açılmış dikdörgten söveli üçer pencere ile aydınlatılmıştır. Üstü kasnağında pencereleri olan bir kubbe ile örtülüdür. Giriş merdiveninin yanındaki, üzeri ayna tonozla örtülü küçük oda ise ders veren hocaya aittir. Merdivene komşu olan duvarda ocak bulunmaktadır.

Eski bir destanda Ayasofya Şadırvanı (https://www.degisti.com/index.php/archives/5132)’nın güzelliği övülürken, bu mektebin de adı geçmektedir.

“ Bahtı müsait, kevkeb gibi/ Su kandırır çeşme gibi/ Hem yanına kıldı bina/ Sıbyan nazik mektebi/ Misli yok devran içinde / Su çağlar her an içinde/ Talim için dolu sıbyan/ Mekteb-i irfan içinde.”

Yapı bir süre caminin imamı tarafından mesken olarak kullanmıştır. Caminin müzeye çevrilmesinden sonra ise bir dönem büro olarak kullanılmış, sonraları lojman haline getirilerek müze müdürüne tahsis edilmiştir. Binanın lojman olarak kullanılabilmesi için aslı bozulmuş; odalar ve bölmeler oluşturulmuştur.

Son olarak Ayasofya Müzesi’nde yıllarca müdürlük yapan Mustafa Akkaya‘nın ailesiyle birlikte yaşadığı bina, Akkaya’nın Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne atanmasıyla boşaltılmıştır. Sonrasında Ayasofya Müzesi Başkanlığı’nın yanında müze müdürlüğü görevini üstlenen Doç. Dr. Haluk Dursun’un girişimleriyle bina içindeki tüm eşyalar çıkarılıp, odalar ve bölmeler kaldırılmış ve yapı tekrar sınıf ortamına kavuşturulmuştur.

Bakım ve düzenleme çalışmaları sonrasında Aralık 2010’da  bina ”Ayasofya Araştırma ve Dökümantasyon Birimi ve Sıbyan Mektepleri Fotoğraf ve Sergi Salonu” na dönüştürülmüştür. Ayasofya Müzesi’nin akademik arşivinin yer alacağı merkezde, güncel toplantı ve konferanslar gerçekleştirilmektedir.

 Kaynakça:

Göleç, Mustafa, Güldal Fatih, İstanbul’un 100 Mektebi ve Medresesi, Kültür A.Ş, İstanbul 2012, s.2,3

Ayasofyamuzesi.gov

 

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

(1) YORUM

 • Hülya Utkuluer
  21 Ekim 2012 at 13:55 |

  Merhabalar,
  Ayasofya Sıbyan Mektebi hakkında bu güzel bilgilendirme ve Dokümantasyon Merkezi güncellemesi mükemmel bir paylaşım. Ancak en sonda yer alan fotoğraf Sıbyan Mektebi’nin değil, Ayasofya’nın içinde yer alan ve çok kıymeti olan I. Mahmut Kütüphanesi’nin iç görüntüsüdür. Bilgilerinize sunar, emeğiniz için teşekkür ederim.

  Admin: Verdiğiniz bilgi için asıl biz size teşekkür ederiz. Gerekli düzeltme yapılmıştır.

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

 • ali mufit çetingül: daha detaylı bilgi ve resimlere nereden ulaşılabilir
 • Poltanov: Haklısınız ama güneybatı değil cami güneydoğuya bakıyor ve 18 derece batı yönünde çevrilmesi gerekmektedir....
 • Orhan: Cami direkt olarak güneybatı yönüne bakmaktadır. Bunu pervitich haritalarında nişantaşı mevkisinde...
 • Akın KURTOĞLU: İlk fotoğraf Pazartekke’den alınmıştır. Hilmi Şahenk koleksiyonundan olup, Şehremini-Çapa yönüne...
 • vahabi: DEDEciğim 90 yaşındasın nasıl bilgisayar kullanabiliyorsun?
 • büşra: Merhaba, Halis Erginer hakkında bir araştırma yapıyorum. Bilgi ve hatıralarınızı dinlemek isterim
 • Birten Cingözoğlu: Harika değerli bir Köşk umarım sonsuza kadar ayakta kalır
 • Birten: Muhteşem bir yapı her önünden geçtiğimde ilk kez görüyormuşçasına izler fotoğraf çeker paylaşırım .Sarıca...
 • Sara: Any pictures of the inside?
 • Erol Özergin: Yıllarca ,Rum klisesi ile arasına çöp dökülen bir yer olmuştur.Çok değerli yerler bilinçsizce...

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Bayan giyim elbise modelleri Page Rank