Almanya Büyükelçiliği Yazlık Rezidansı

Yazar Admin / 13 Eylül 2012. Kategori İSTANBUL'DAKİ TARİHİ YAPILARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

Almanya Büyükelçiliği Yazlığı, Tarabya’da (https://www.degisti.com/index.php/archives/7671)Tarabya-Yeniköy Caddesi üzerinde yer alır. Denize hayli geniş bir cephe veren büyük bir bahçe içindeki ana bina, yeni elçilik evi ve müsteşarlık binasından oluşmaktadır. Bu yapıların arasında ise şapel, çeşme ve mezarlık bulunur.

II.Mahmut 1828 ‘de karargahını, önceleri bu binaların yerinde bulunan Tarabya Kasrı’nda kurmuştur .Kırım Savaşı’nda İngiliz Deniz Kuvvetleri Hastanesi olarak kullanılan kasır,  dönem dönem padişahlar tarafından kullanılmış, nihayetinde Şehzade Abdülmecit’e verilmitir. Sultan Abdülmecit kasrı yıktırmış ama yerine yenisini yaptırmamıştır.

Arazi 1880 yılında Sultan II. Abdülhamit tarafından diplomatik kullanım amacıyla Alman İmparatorluğu’na hediye edilmiştir. Yapının 1882’de Cingria isminde bir mimar tarafından tasarlanan ilk projesi, Atina’da arkeolog olarak görev yapan W. Dörpfeld tarafından gözden geçirilmiş ve üzerinde bazı değişiklikler yapılmıştır. Cingria’nın çalışmalarına karşın Dörpfeld, Osmanlı mimarisini dikkate almıştır. Binanın 1885 yılında başlayan inşaatı, Armin Wegner tarafından üstlenilmiş ve iki yıl sonra tamamlanmıştır.

Yapıların yerleşiminde, arazi konumundan ötürü simetri uygulanamamıştır. Binalar dikdörtgen planlı ve ikişer katlı olup, üzerleri kırma çatı ile örtülüdür. Bu çatıların üzerine gizli çatı katları yerleştirilmiştir. İki yan cephelerde çatılar üçgen alınlıklarla daha belirgin bir şekle sokulmuştur. İç düzende simetri kendisini açıkça göstermektedir.

Ahşap/bağdadi  ana bina, şale biçimindedir. Planları ana çizgileriyle klasik olmasına karşın, cephelerde oryantalist öğeler yer alır. Merkez odasının sekizgen planı ve kullanılan ahşap sütunlar, zamanında Boğaz’da (https://www.degisti.com/index.php/archives/511) bulunan yalıların karakteristik özelliklerini yansıtmaktadır. Dilimli moresk kemerlerin kule figürleri ve çatı uçlarında görülen mızrak biçimli öğeler dikkat çekicidir. Ön kısımda, denize yönelik elçi evinde ise tamamen eklektik üslup hakimdir.

Almanya Büyükelçiliği Yazlığı’nın onsekiz dönümlük park alanı üzerinde, 1916 yılında Çanakkale Savaşı’nda hayatını kaybeden Alman askerleri için bir şehitlik inşaa edilmiştir. Burada Mareşal Goltz(1843-1916)  ve 265 askeri gömülüdür. Aynı yerde bulunan abide, heykeltıraş Georg Kolbe’nin eseridir.  Arazinin taraça şeklinde tasarlanışı da Kolbe’ye aittir.

Üst bahçe terasında ise 1835–1839 yıllarında Türkiye’de bulunmuş olan General Moltke’nin anısına bir anıt yapılmıştır. Burada bronz bir madalyon içerisinde Moltke’nin porfirden yapılmış portresi bulunmaktadır. Ayrıca kaidenin bir yüzünde, Sultan II. Abdülhamit’in tuğrası, diğer yüzünde de İmparator II. Wilhelm’in monogramları vardır.

 Arazi üzerinde hem katolik, hem de protestan kilisesi tarafından kullanılan küçük bir de şapel de yer alır. Zamanında imparatorluk yatına ait denizcilerin kaldığı bu ev  “Denizci Evi – Matrosenhaus” diye adlandırılmaktadır.  Günümüzde burada 1. ve 2. Dünya Savaşı’nda ölen askerler için bir anma alanı bulunur.

 2008 yılında Almanya Parlamentosu tarafından yapının bir akademiye dönüştürülmesi kararı alınmış ve bu amaçla yapılan çalışmalar sonunda 13 Ekim 2011’de Alman Büyükelçiliği Yazlığı bir kültür rezidansı olarak hizmete açılmıştır.

Kaynakça:

O.Erdenen, Boğaziçi Sahilhaneleri II Avrupa Yakası, Kültür A.Ş., İstanbul 2006, s.142,147

Kenthaber.com

Istanbul.diplo.de

Ntvmsnbc.com

Stargazete.com

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

  • vahabi: DEDEciğim 90 yaşındasın nasıl bilgisayar kullanabiliyorsun?
  • büşra: Merhaba, Halis Erginer hakkında bir araştırma yapıyorum. Bilgi ve hatıralarınızı dinlemek isterim
  • Birten Cingözoğlu: Harika değerli bir Köşk umarım sonsuza kadar ayakta kalır
  • Birten: Muhteşem bir yapı her önünden geçtiğimde ilk kez görüyormuşçasına izler fotoğraf çeker paylaşırım .Sarıca...
  • Sara: Any pictures of the inside?
  • Erol Özergin: Yıllarca ,Rum klisesi ile arasına çöp dökülen bir yer olmuştur.Çok değerli yerler bilinçsizce...
  • nezih: miskiamber sokakda tornacıydım sandalcı seyfi ile yanyana dükkanımız vardı yılmaz usta ateş ve kardeşi ahmet...
  • Şaban Tufanoğlu: Çok güzel bir çalışma olmuş.. Emeği geçenleri teprik ediyorum…
  • Neşe KORTEL: Merhaba, Ben Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi çini bölümü 3. sınıf...
  • Mevlüt: Her hayat bir gizemli anıt ruhumuzun derinliklerinde. Göklerdeki arşiv kayıtlarına bir ulaşabilsek! Neler...

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Bayan giyim elbise modelleri Page Rank