Beykoz Kasrı – Beykoz Mecidiye Kasrı

Yazar Admin / 23 Temmuz 2012. Kategori İSTANBUL'DAKİ TARİHİ YAPILARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

Beykoz Kasrı ya da Beykoz Mecidiye Kasrı Beykoz’da(https://www.degisti.com/index.php/archives/337), Hünkar İskelesi’nin güneyinde, bir zamanlar Yalıköy’e uzanan çayır ile sahil arasında kalan tepecikte yükselmektedir. Kasrın mimarları Nigogos Balyan ve Sarkis Balyan’dır. Mısır Hıdivi Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın Abdülmecit’e hizmet ve sadakat arz etmek amacıyla yaptırdığı kasrın inşaasına 1855 yılında başlanmıştır. Yapı, Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın oğlu Sait Paşa tarafından on bir yıl sonra 1866 yılında tamamlatılmış ve o sırada tahta geçen Sultan Abdülaziz’e armağan edilmiştir.


Beykoz Kasrı Boğaziçi’nde(https://www.degisti.com/index.php/archives/511) yapılan ilk kagir ve neoklasik üsluptaki yapıdır. Cephe kaplamasında kullanılan taş İtalya’dan ithal edilmiş; ayrıca yerli beyaz mermer de kullanılmıştır. Mısır Hıdivlerinin zenginliğini yansıtan kasır, Avusturya İmparatorluğu ´nun İtalya kesiminde çokça rastlanan bir mimari üsluba sahiptir. İonyen ve Korint sütunlu cephesi ve muayede salonu ile Yeniköy ´deki Avusturya Yazlık Sefareti’ne(https://www.degisti.com/index.php/archives/10663) tıpatıp benzemektedir.

Kare planlı, 2 katlı yapı uzunlamasına üçe bölünmüştür. Ortadaki iki katlı sofa bir kenardan diğerine uzanmaktadır; kat yüksekliği ise 8 m’yi bulur. Sofanın orta bölümündeki camekan fener, kasrın üç kat olarak algılanmasına neden olmaktadır. Kasrın her iki katında da köşelerde birer oda vardır. Bunların arasında bir tarafta beyzi bir plana oturtulmuş çifte merdiven sofası, karşı tarafta yine beyzi bir salon bulunmaktadır. Deniz ve kara cephelerine ise 4 kolon üzerinde taşınan dikdörtgen planlı geniş balkonlar eklenmiştir. Kasra deniz tarafındaki cephesinden girilir. Özellikle iç mekanlarda, renkli somaki ve mermerler kullanılmış, kasrın duvarlarına büyük boy aynalar yerleştirilmiştir. Beykoz Kasrı’nın gecelemek için düşünülmediği açık olarak bellidir çünkü yapıda mutfak ve hamam gibi servis mekanlarına yer verilmemiştir.

Kasır, zemin katında birbirini çevreleyen teraslarla kuşatılmıştır. Bunlar kat kat birbirini sararak bahçe zeminine ulaşmaktadır. Böylece bina kademeli bir piramit şeklinde, gittikçe genişleyen bir teras kaidesi üzerine oturmuştur. Adeta bir anıt görünümünde yükselen kasır, 200 dönümlük bir arazide, manolyalar, çamlar ve ıhlamur ağaçlarıyla kaplı bir koru içine yerleştirilmiştir.

Koru içinde yaz sıcaklarından korunmak için yapılmış bir “ grotto ” yer alır. Dar ve dolambaçlı bir yol ile girilen bu yapay mağaranın, kubbeli iki küçük odası vardır; duvarları istiridye kabukları ile süslenmiştir ve üst tarafından devamlı su akmaktadır. 18. yy Avrupa bahçe mimarisinde bu yapay mağaralara sık rastlanmaktadır.


İstanbul’a resmi ziyareti sırasında, Beykoz Çayırı’ndaki av partilerine de katılan İmparatoriçe Eugénie için burada köşk biçiminde bir pavyon kurulmuştur. Pavyon, Sarkis Balyan’ın o zamanlarda yeni açılmaya başlayan dünya sergilerinin dekor benzeri mimarisinin bir örneğidir. Günümüze ulaşamayan bu pavyonla ilgili bilgiler, eski fotoğraflardan edinilmektedir.

Yüzyıl başında harap durumda olan kasır, önce bir Darüleytam(Çocuk Esirgeme Kurumu) sonra trahom hastanesi olarak hizmet vermiştir. Bir süre göçmenler tarafından iskan edilen yapı, daha sonra ordunun kullanımına sunulmuştur. 1953’de Sağlık Bakanlığı tarafından onarılarak bir klinik olarak kullanılmaya başlanan kasır, 1963’de Beykoz Prevantoryumu’na dönüştürülmüş, boşaltıldığı 1997 yılına kadar ise Beykoz Çocuk Göğüs Hastalıkları Hastanesi olarak kullanılmıştır. Bu süreçte kasrın içyapısında değişiklikler de meydana gelmiştir.

1997 yılında Milli Saraylar Daire Başkanlığı’na tahsis edilen Beykoz Kasrı, 1999 yılında boş olarak teslim alınmıştır. 2005 yılında kasırda geniş çaplı bir restorasyon başlatılmış ve bu çalışmalar 2011 yılında tamamlanabilmiştir. Kasrın koru kısmındaki çalışmalar ise hala devam etmektedir.

 

Kaynakça:

Dünden Bugüne İstanbul Ansiklopedisi, İstanbul1994

Sanattarihi.net

Emlakkulisi.com

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

(1) YORUM

 • ayfer
  21 Ekim 2012 at 20:24 |

  Milli Saraylara bağlı Kasır, Pazartesi ve Perşembe günleri dışında her gün ziyarete açık.

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

 • vahabi: DEDEciğim 90 yaşındasın nasıl bilgisayar kullanabiliyorsun?
 • büşra: Merhaba, Halis Erginer hakkında bir araştırma yapıyorum. Bilgi ve hatıralarınızı dinlemek isterim
 • Birten Cingözoğlu: Harika değerli bir Köşk umarım sonsuza kadar ayakta kalır
 • Birten: Muhteşem bir yapı her önünden geçtiğimde ilk kez görüyormuşçasına izler fotoğraf çeker paylaşırım .Sarıca...
 • Sara: Any pictures of the inside?
 • Erol Özergin: Yıllarca ,Rum klisesi ile arasına çöp dökülen bir yer olmuştur.Çok değerli yerler bilinçsizce...
 • nezih: miskiamber sokakda tornacıydım sandalcı seyfi ile yanyana dükkanımız vardı yılmaz usta ateş ve kardeşi ahmet...
 • Şaban Tufanoğlu: Çok güzel bir çalışma olmuş.. Emeği geçenleri teprik ediyorum…
 • Neşe KORTEL: Merhaba, Ben Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi çini bölümü 3. sınıf...
 • Mevlüt: Her hayat bir gizemli anıt ruhumuzun derinliklerinde. Göklerdeki arşiv kayıtlarına bir ulaşabilsek! Neler...

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Bayan giyim elbise modelleri Page Rank