Burgazadası

Yazar Admin / 20 Şubat 2011. Kategori GENEL OLARAK İSTANBUL'UN DEĞİŞEN YÜZÜ

Burgazadası,İstanbul Prens Adaları‘nın üçüncü büyük adasıdır. Yuvarlak biçimli ve eni boyu yaklaşık 2 kilometre olan adanın üzerindeki tek tepe, Bayrak Tepe’dir. Kuzeyinde Kaşık Adası,doğusunda Heybeliada(https://www.degisti.com/index.php/archives/5235) bulunan Burgazada’ya,ilk çağlarda emin liman anlamına gelen Panormos denilmiştir. Daha sonraları,Büyük İskender’in eski generali Antigone’nin burada yaptırdığı kaleden dolayı,adaya Antigone adı verilmiştir. Fetihden sonra Türkler, adaya kale burcu anlamına gelen Burgaz demiştir.

Evliya Çelebi’nin 17.yy’da yazdığına göre, ada halkı Rumlardan ve çok az sayıda da Yahudi ile Ermenilerden oluşmaktadır.İstanbul’daki Rumların nüfusunun azalmasıyla birlikte, adadaki Rumların sayısı da çok düşmüştür. Bugün adada çok az Rum kalmasına karşın,İstanbullu Yahudilerin sayısı fazladır.

burgazadasi_eski

Genel olarak ada nüfusunun büyük bir bölümünü Türkler oluşturmaktadır. Adanın sol yamacındaki Avusturya Lisesi’ne ait binalarda ise Avusturyalı rahip ve rahibeler yaşamaktadır.

Burgazadası,çam ormanları,sahilleri ve zarif ahşap köşkleriyle  İstanbul’un sevilen bir sayfiye yeridir.Günbatımı manzarasıyla meşhur olan Kalpazankaya mevkii,adanın batı yönündedir. Türkiye’deki ilk kalıp paranın burada basıldığı söylenmektedir. 176 m yükseklikteki Bayrak Tepe,adanın güney kıyısından yükselen dik bir yamacın üstündedir. “Hristos Manastırı”  da bu tepede bulunmaktadır.

burgazadasi_

1928’de kurulan Burgazada Senatoryumu,Türkiye’nin en eski senatoryumlarından biridir .Burgazadası’nda 1953 tarihine kadar hiç cami inşaa edilmemiştir. Adanın en önemli yapısı,Patrik Methodios’un yedi yıl hapis yattığı mahzen üzerine yapılan Aya Yani Kilisesi’dir.(https://www.degisti.com/index.php/archives/363)

Çağdaş Türk edebiyatının önemli yazarlarından,Sait Faik Abasıyanık hayatının bir bölümünü burada geçirmiştir. Burgazada ve diğer İstanbul Adaları, Abasıyanık’ın hikâyelerinde önemli yer tutmuştur. Yazarın Burgazada’daki evi, Sait Faik Müzesi adıyla müze haline getirilmiştir.

 6 Ekim 2003’de adada büyük bir orman yangını çıkmıştır. Yangından sadece on gün sonra 450 dönüm arazi üzerinde,İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü, Adalar Belediyesi, sivil toplum örgütleri ve ada halkının katılımlarıyla ağaçlandırma çalışmalarına başlanmış, çabalardan büyük ölçüde olumlu sonuç alınmıştır.

Eylül 2012 itibariyle Burgazadası fotoğrafları güncellenmiştir.

Eylül 2012 itibariyle Burgazadası fotoğrafları güncellenmiştir.

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

(6) YORUM

 • 22 Kasım 2011 at 01:21 |

  Yukaridan asagiya dördüncü resim Burgaz’a degil, Kinaliada’ya aittir.

  • KEMAL
   17 Şubat 2012 at 13:03 |

   ARIF BEY YANILIYORSUNUZ BURGAZADA

   • Arif KIZILDAG
    03 Şubat 2014 at 12:26 |

    Sayin KEMAL,
    Sözünü ettigim resim blog’dan kaldirilmis. Yanilmama olanak yok zira dogma büyüme Burgazliyim.

    • Admin
     03 Şubat 2014 at 18:15 |

     Sayın Arif Kızıldağ, degisti.com sürekli güncellenen bir sitedir. Burgazada makalesi fotoğraflarıyla birlikte 2012 yılında güncellenmiş ve bu durum makalede iki kere belirtilmiştir. Anladığımız kadarıyla bu nokta sizin ve Kemal Bey’in dikkatinden kaçmış. Bilgilerinize…

 • ayfer
  01 Ocak 2012 at 22:07 |

  Yıllar önce 3 arkadaş Burgaz Adası Öğretmen Evi’nde kalmıştık. Tüm adayı baştan sona gezmiştik. Muhteşem bir haftasonu tatili olmuştu. Sait Faik’in evini görünce o güzel hikayelerin çıkış mekanı ancak böyle bir manzara olabilir diye düşünmüştüm. Gerçekten muhteşemdi.

 • Kaya Türkden
  05 Mart 2012 at 11:40 |

  Sitede ki İki resim eski,iki resim yeni…
  Halbuki birçok eski resim mevcut…

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

 • Birten Cingözoğlu: Harika değerli bir Köşk umarım sonsuza kadar ayakta kalır
 • Birten: Muhteşem bir yapı her önünden geçtiğimde ilk kez görüyormuşçasına izler fotoğraf çeker paylaşırım .Sarıca...
 • Sara: Any pictures of the inside?
 • Erol Özergin: Yıllarca ,Rum klisesi ile arasına çöp dökülen bir yer olmuştur.Çok değerli yerler bilinçsizce...
 • nezih: miskiamber sokakda tornacıydım sandalcı seyfi ile yanyana dükkanımız vardı yılmaz usta ateş ve kardeşi ahmet...
 • Şaban Tufanoğlu: Çok güzel bir çalışma olmuş.. Emeği geçenleri teprik ediyorum…
 • Neşe KORTEL: Merhaba, Ben Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi çini bölümü 3. sınıf...
 • Mevlüt: Her hayat bir gizemli anıt ruhumuzun derinliklerinde. Göklerdeki arşiv kayıtlarına bir ulaşabilsek! Neler...
 • Fatma Erkman: İngiliz Bahriye Hastanesi fotoğraflarını akademik bir çalışmada kullanmak için kimden izin almalıyım?...
 • Maria: Bu dosya için çok teşekkür ederim Mustafa bey.

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank