Doğan Apartmanı

Yazar Admin / 28 Haziran 2012. Kategori İSTANBUL'DAKİ TARİHİ YAPILARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

Doğan Apartmanı, Beyoğul’nda, İstiklal Caddesi(https://www.degisti.com/index.php/archives/502) paralelinde, eski adıyla Yazıcı Sokağı bugünkü adıyla Serdar-ı Ekrem Sokağı üzerinde, no.56’da yer alır. 1892 –1895 yılları arasında inşaa edilmiştir.

Bulunabilen fotoğraf ve belgelere göre; yapı ilk olarak Prusya devleti elçilik binası olarak   yapılmıştır. Mimarı bilinmeyen bina, 1893-1919 arasında Belçikalı Helbig ailesinin mülküne geçmiş ve o dönemde “Helbig Apartmanı” ya da “Nahid Bey Apartmanları” olarak kaynaklara geçmiştir. 1919 yılında bir sigara kağıdı fabrikası sahibi olan, Osmanlı uyruklu musevi Mair de Button’un bir açık arttırmada apartmanı satın almasından sonra yapı “Button Han” ismini almıştır. 1929’da borçlanmaya bağlı olarak ipoteklenmesi sonucunda binanın mülkiyeti, Victoria Sigorta’ya geçmiş  ve 1942’ye kadar yapı “Victoria Han” olarak adlandırılmıştır. 1935’de önemli bir tadilat gören binada; tüm daireler elden geçirilmiş, mutfaklar küçültülmüş, her daireye banyo eklenmiş ve ıslak mekanlar fayans kaplanmıştır. 1942 senesinde Yapı Kredi Bankası’nın kurucusu Kazım Taşkent’in sahibi olduğu Doğan Sigorta’ya satılan bina, o tarihten sonra “Doğan Apartmanı” adıyla anılmaya başlanmıştır.

1950’lerden 1970’lere kadar geçen süre içinde apartmandaki daireler, 51 daire ve 2 dükkana ayrılarak satışa çıkartılmış, bugün otopark olarak kullanılan tenis kortunun olduğu yer ise arsa olarak satılmıştır. Dairelerin büyüklüğü 90 ile 300 metrekare arasındadır. 1954’de onarım gören yapı, asıl kapsamlı tadilatı 2001 yılında görmüştür. Bu çalışmalarla binanın yönetim standartları yükseltilmiş, yaşam standardını lüks bir apartman seviyesine çıkartmıştır.

Tünel Meydanı’ndan aşağıya inerken, U biçimindeki mimarisi, sarı boyalı heybetli cephesiyle çevresindeki binalar arasında hemen göze çarpar; Doğan Apartmanı. Altı katlı kagir yapı, iç avlusu doğuya bakacak şekilde doğu-batı doğrultusunda inşaa edilmiştir. Bina her birinin bağımsız merdiveni ve asansörü olan dört bloktan oluşmaktadır. Ortasında süs bahçesi bulunan orta avlu, doğuda iki kanat arasında yer alan ve üzerinde yuvarlak kemerli bir niş olan istinat duvarı üzerinde yer alır.

dogan_apartmani_galata

Binanın kuzey kanadından daha kısa olan güney kanadı,parselin doğu ucuna doğru daralmaktadır. Her iki kanadında da  simetrik bitki motifli bezemelerin bulunduğu ana giriş kapısı, Serdar-ı Ekrem Sokağı’na bakan batı cephesinin ortasındadır. Kölemen Çıkmazı’na bakan güney cephesinde, yalnızca binanın güney kanadındaki bir giriş katına hizmet eden ikinci bir giriş kapısı vardır.

400 metrekarelik büyük bir avluya sahip olan Doğan Apartmanı’nın bahçe düzeni, 2003 Kasım’ında İngiltere Başkonsolosluğu’na düzenlenen El Kaide saldırısında hayatını kaybeden İngiltere Başkonsolosu Roger Short’un eşi  Victoria Short’a ait. Victoria Short bu üzücü olaydan sonra ülkesine geri dönmemiş ve Doğan Apartmanı’nda yaşamaya başlamıştır.

Binanın dört bloğunda, çeşitli büyüklüklerde ve farklı plan tipleri olan toplam 49 daire ile çatı katlarında bugün hizmetçi odası olarak kullanılan hizmetçi odaları bulunmaktadır. Avluya bakan balkonların dökme demir parmaklıkları, batı cephesindeki Fransız balkonları ve pencerelerdeki ahşap kepenklerle İtalyan mimarisi özellikleri taşıyan  yapı, kuzeybatı köşesindeki pilastrlarla da, Roma ağırlıklı geç barok dönemini yansıtır. Binada, kuzey cephe dışındaki kilit taşları vurgulanmış tüm basık kemerli pencerelerde, taş söveler oldukça yalındır.

Kuzey cephesinde, merdiven kovası(planda, birbirinin yanından geçen iki merdiven kolu arasındaki boşluk)nın pencerelerinde, cephedeki diğer pencerelerden farklı olarak, sövelerin üzerinde kesik bir alınlık bulunmaktadır. Alınlık, pencerelerin iki yanındaki akant yapraklarıyla bezeli furuşlar, kesik uçlarındaki rozetler ve bu uçların arasında yer alan vazo ve altındaki girland ile tümüyle barok özellik göstermektedir. Ayrıca pencere ve alınlık arasında kalan kısımda, ortada bir palmet motifinin yer aldığı taş bir bezeme bandı da vardır. Kat silmeleri, kuzey cephesi dışında tüm cephelerde kesintisiz olarak devam etmektedir. Bu silmeler ve çıkıntılı çatı silmesinin altındaki küçük konsollar, pencere söveleri gibi taştır. Blokların kapıları demirdendir.

Doğan Apartmanı sinemaseverin yakından tanıdığı bir binadır. “Eşkıya” filminin son sahnesi, “Muhsin Bey” filmi ve MFÖ’nün “Deli Deli Kulakları Küpeli” şarkısının klibi bu apartmanda çekilmiştir.  Ünlü sakinleriyle zaman zaman medyaya konu olan Doğan Apartmanı’nda fotoğraf çekmek, içeri girip dolaşmak yasaktır.

Kaynakça:

Salman Yıldız,” Doğan Apartmanı” Dünden Bugüne İstanbul Ansiklopedisi, İstanbul1994, s.79,80

gazeteparc.com

wikipedia.org

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

(1) YORUM

 • Derin Öncel
  06 Aralık 2013 at 12:37 |

  Doğan apartmanı olarak bilinen yapı Prusya elçilik binası olarak kullanılmamıştır. Bugün mevcut olan apartman yapısı (Helbig lere aittir)inşa edilmeden önce yerinde bulunan ahşap köşk Prusya elçilik yapısı olarak kullanılmış ve daha sonra yıktırılmıştır.

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

 • vahabi: DEDEciğim 90 yaşındasın nasıl bilgisayar kullanabiliyorsun?
 • büşra: Merhaba, Halis Erginer hakkında bir araştırma yapıyorum. Bilgi ve hatıralarınızı dinlemek isterim
 • Birten Cingözoğlu: Harika değerli bir Köşk umarım sonsuza kadar ayakta kalır
 • Birten: Muhteşem bir yapı her önünden geçtiğimde ilk kez görüyormuşçasına izler fotoğraf çeker paylaşırım .Sarıca...
 • Sara: Any pictures of the inside?
 • Erol Özergin: Yıllarca ,Rum klisesi ile arasına çöp dökülen bir yer olmuştur.Çok değerli yerler bilinçsizce...
 • nezih: miskiamber sokakda tornacıydım sandalcı seyfi ile yanyana dükkanımız vardı yılmaz usta ateş ve kardeşi ahmet...
 • Şaban Tufanoğlu: Çok güzel bir çalışma olmuş.. Emeği geçenleri teprik ediyorum…
 • Neşe KORTEL: Merhaba, Ben Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi çini bölümü 3. sınıf...
 • Mevlüt: Her hayat bir gizemli anıt ruhumuzun derinliklerinde. Göklerdeki arşiv kayıtlarına bir ulaşabilsek! Neler...

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank