Nordstern Hanı

Yazar Admin / 07 Nisan 2012. Kategori İSTANBUL'DAKİ TARİHİ YAPILARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

Nordstern Hanı, Karaköy’de, Voyvoda Caddesi’nin (https://www.degisti.com/index.php/archives/10356) meydanı kestiği köşede yer alır.  1889 yılında Rafael Salamon Kamondo tarafından yaptırıldığı söylenen hanın, eski İtalyan Sefarethanesi’ne ve Beyoğlu Saint Antoine Kilisesi’ne (https://www.degisti.com/index.php/archives/9360) benzemesi dolayısıyla, ünlü İtalyan Mimar Guilio Mongeri’nin İstanbul’daki ilk binası olabileceği düşünülmektedir.

Beyoğlu Tapu Sicil Müdürlüğü kayıtlarından anlaşıldığına göre 1813’de hanın bugün bulunduğu arsada, Yahudhane ve altında 5 dükkanı olan bir yapı varmış. 1857 tarihli bir belgede ise “Yahudhane arsası ve iki dükkan” diye bir ifadeye rastlanmaktadır, ki bu da bize Yahudhanenin o tarihte olmadığını gösterir. Yine kayıtlardan öğrendiğimize göre 1862’de burada Yosef’e ait tek kapılı bir han ve üç dükkan bulunuyormuş.

Nordstern_Hani_1965

Nordstern_Hani_1965_Istanbul

1889’da günümüzdeki bina yapıldığında, kapı numaraları 1, 3 ve 5’miş. 1 ve 3 numarada iki dükkan, 5 numarada ise “Dilber Han”bulunuyormuş. 1925 yılında yapının altındaki bir dükkan Baylan Pastanesi’ne, 1928’de iki dükkan Banco Di Roma’ya kiralanmıştır. Ayrıca bodrum katı Banco Di Roma’nın kasa dairesiyken sonraları Baylan’ın imalathanesi olmuş. Yine aynı yıl han,  Nordstern Umumi Sigortalar Şirketi tarafından satın alınmış ve 1994 yılında tamamlanan kapsamlı bir restorasyon görmüştür.

Yapının 19. yüzyılda özellikle Levanten’lerin beğenisini kazanan ve ‘‘canlandırma” diye isimlendirilen yabancı karakterli mimari bir üslubu vardır. Cephelerdeki çift pencereli sivri kemerler, süslü pencereler, pencereler arasındaki pilastrlar ve kolon başlıkları, katlar arasındaki bezemeli silmeler ile bina neogotik tarzı yansıtmaktadır.

Yerleri volta döşemeli olan hanın, dört yöne meyilli çatısı kiremit kaplıdır. Bina, yeşilimsi-gri renkli kumtaşı ve sarı renkli mikro fosilli kireçtaşı ile almaşık bir taş kaplamaya sahiptir. 3 katlı yapıya son katı sonradan ilave edilmiştir. Eski fotoğraflarda, son katın kuzey ve güney cephelerinde kabartma heykeller görülür, ki günümüzde bunların sadece izi kalmıştır.

Ahşap pencere ve kapı doğramaları, dökme dilimli bezemeli kalorifer radyatörleri ve  zemin kat pencerelerindeki ferforje parmaklıklar orjinaldir. Restorasyon çalışmaları sırasında; zemin katta, kemerler ve başlıkları bezemeli kolonlar ile yapının kuzeyindeki büyük salonunun cadde cephesinde, iki duvar arasından geçen duman bacaları ve duvara gömülü ocaklar bulunmuştur.

Yıllar içinde oda oda kiraya verilen binaya, yer yer asma katlar ilave edilmiştir. Restorasyon çalışmaları sırasında bu ilaveler ayıklanmış ve yapı olabildiğince özgün haline döndürülmeye çalışılmıştır. Han bugün, 2.grup korunması gereken yapı olarak tescillidir.

Nordstern Hanı uzun bir süre, Axa Oyak Sigorta Şirketi’ne ve şirketin 1999’da açmış olduğu Sanat Galerisi’ne evsahipliği yapmıştır.

Nordstern_Hani_Nisan_2013

nordstern_hani

nordstern_han

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

(1) YORUM

 • Murat
  02 Temmuz 2014 at 14:54 |

  Tarihi yok etti otelciler kara paracılar çatıyı kaldırıp asma kat yapıldı

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

 • vahabi: DEDEciğim 90 yaşındasın nasıl bilgisayar kullanabiliyorsun?
 • büşra: Merhaba, Halis Erginer hakkında bir araştırma yapıyorum. Bilgi ve hatıralarınızı dinlemek isterim
 • Birten Cingözoğlu: Harika değerli bir Köşk umarım sonsuza kadar ayakta kalır
 • Birten: Muhteşem bir yapı her önünden geçtiğimde ilk kez görüyormuşçasına izler fotoğraf çeker paylaşırım .Sarıca...
 • Sara: Any pictures of the inside?
 • Erol Özergin: Yıllarca ,Rum klisesi ile arasına çöp dökülen bir yer olmuştur.Çok değerli yerler bilinçsizce...
 • nezih: miskiamber sokakda tornacıydım sandalcı seyfi ile yanyana dükkanımız vardı yılmaz usta ateş ve kardeşi ahmet...
 • Şaban Tufanoğlu: Çok güzel bir çalışma olmuş.. Emeği geçenleri teprik ediyorum…
 • Neşe KORTEL: Merhaba, Ben Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi çini bölümü 3. sınıf...
 • Mevlüt: Her hayat bir gizemli anıt ruhumuzun derinliklerinde. Göklerdeki arşiv kayıtlarına bir ulaşabilsek! Neler...

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank