Faik ve Bekir Bey Yalıları – İkiz Yalı

Yazar Admin / 15 Aralık 2011. Kategori İSTANBUL'DAKİ TARİHİ YAPILARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

 Faik ve Bekir Bey Yalıları ya da diğer bilinen adıyla İkiz Yalı, Yeniköy’de Köybaşı Caddesi üzerinde, Yeniköy İskelesi’nin hemen yanında yer alır. Sara Sultan tarafından ikiz kızları için mimar Raimonda d’Aranco’ya 1890-1895 yıllarında yaptırılmıştır.

400m2 yüzölçümüne sahip yalı, ahşaptan eklektik üslupta inşaa edilmiştir. Birbirine bitişik iki yapıdan müteşekkil yalı, üç katlıdır. İki yalı birbirine kapılarla açılır. Yalının güney bölümünü Faik Kurtoğlu, kuzey bölümünü Bekir Sıtkı Oyal satın aldıktan sonra bina Faik Bey ve Bekir Bey Yalıları olarak anılmaya başlanmıştır. İkiz Yalı’dan güney bölümü 1952’de Lütfiye Kurtoğlu’nun, kuzey bölümü 1967’de Müh.Adnan Ünlütürk’ün mülkiyetine geçmiştir.

Yalının dış cephesi üslubuna uygun olarak çok hareketlidir. Yapının iki köşesi, orta bölümlerden daha yüksek tutulmuş, böylece iki köşede birer kule görünümü oluşturulmuştur. Pencereler tek tipte olmayıp, ikiz üçüz şekillerde, birbirlerinden farklı stillerde yapılmıştır.

Eskiden altında iki dükkan bulunan yalının, altı bugün garaj olarak kullanılmaktadır. Yalıların her birine altı mermer basamakla girilir. İkiz Yalı’nın katları, deniz cephesinde geniş bir salon ve bunun iki yanındaki odalardan meydana gelmiştir. Yapının içine simetri egemendir. Girişinde bir oda, merdiven sofası, hela, mutfak ve kareye yakın iki oda yer alır. Her iki odanın önünde,kayıkhane kemerleri üzerinde, ahşap trabzanlı balkon vardır.

İkinci katta bir salon, üç oda ve önde ahşap art-nouva üslubunda bir balkon bulunur. Üst katta ise deniz cephesinde küçük,tek balkonlu bir oda, banyo, çatı odası ve minik bir oda daha vardır. Tavan yükseklikleri ilk iki katta 5m., üçüncü katta ise 4m.’dir.

 İkiz Yalı, geçirdiği değişikliklere rağmen, döneminin seçmeci üslubunu yansıtan Boğaz’ın önemli yapılarından biridir.

 

 

Kaynakça:

O.Erdenen, Boğaziçi Sahilhaneleri II Avrupa Yakası, Kültür A.Ş., İstanbul 2006, s.187.188

 

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

(1) YORUM

 • sevil sungoey-arıcıoğlu
  19 Mayıs 2012 at 19:45 |

  Harikulade,sihirli yapılar.. Saraylı bir çerkez kadının torunu olarak dilerim bizden sonraki nesillerin de gözlerine ve ruhlarına hitap ederler..Beşiktaş-bebek’te doğmanın hazını bu eserlere bakarak yaşıyorum ve sizlere teşekkür ediyorum. Çalışmalarınızda başarılar dilerim… saygılarımla…

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

 • Torun: Tarihi güzeliklerini gunumuzda tanıanlara vede ulkemizin tarihi dokusunu dunyaya tanıtıp turizime destek...
 • Ümit Savaş Baran: Nostaljik nedenlerle blvü gazinosu ile kalamış iskelesinin tan yerini arıyorum
 • Osman Nuri Gözüodlu: Alt katda Duyun- u Umumiyenin kasası olan odayı nasıl unutmuşunuz.Dev gibi çelik kasa kapısı...
 • Piraye: Babaannem bu evlerden birinde 1913 yılında doğdu. Maalesef bu evlerde yaşayanlar hakkında fazla bilgi...
 • Ali Rıza Gerede: Face de Oturuyorum.. Eskiye döndüm…
 • Ergin Kutlay: Çocukluğum Kadıköy’de geçti. Fenerbahçe Parkı’nı ayrı bir severim.
 • Heike Meier: Sayın N.Çiğdem-Filiz GÜNDÜZ, Referanslarınız için teşekkür ederim. Bu kaynaklardan orijinal fotoğrafı...
 • Admin: Sayın Heike Meier, Sitemize yıllar içinde binlerce fotoğraf eklendi.Taktir edersiniz ki bütün bu fotoğrafların...
 • Heike Meier: Sevgili Yazar Admin, Berlin Etnoloji Müzesi’nin yeni kalıcı sergisi için bir resim editörü olarak,...
 • Yümnü Dalkılıç: Bugünki halinde;cümle kapısının üstü revaklı çatı ve Alemi yoktur.İnşallah tez zamanda olur.

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank