Bankalar Caddesi – Voyvoda Caddesi

Yazar Admin / 01 Aralık 2011. Kategori GENEL OLARAK İSTANBUL'UN DEĞİŞEN YÜZÜ

 

 Karaköy’de yer alan Bankalar Caddesi ya da Voyvoda Caddesi, sadece bir caddeden ibaret olmayıp, çevresindeki bölgeyi de tanımlar. Cadde, batıda Okçu Musa ile Şair Ziya Paşa caddelerinin kesiştiği meydandan başlayıp, Karaköy Caddesi ile Yüksekkaldırım Caddesi’nin birleştiği noktada biter.

Caddeye Voyvoda ( Slavcada bey, ağa ) adının verilmesinin, Osmanlı zamanında Galata’nın bir Voyvoda tarafından yönetilmiş olmasından kaynaklandığı söylenir.

Oluşumu 1840’larda başlayan ve 1870’lerden sonra en önemli dönemini yaşayan Voyvoda Caddesi, 19. y.y.’da Osmanlı İmparatorluğu’nun, 1930’lara kadar da Türkiye Cumhuriyeti’nin mali hayatında önemli bir rol oynamıştır.

Galata’nın iç surları boyunca uzanan bir yol olan Voyvoda Caddesi’nin önemi, daha 14. yüzyılda burada bulunan Palazzo del Comune’den, Ceneviz Meclis Binası ve Pazar Meydanı’ndan  anlaşılmaktadır. Evliya Çelebi de burada “kat kat kargir” Cenevizli binaları olduğunu söyler.

Bölge 16-17. y.y.’larda konutların çoğunlukta olduğu bir yerleşim bölgesi iken, 19. y.y.’ın ilk yarısında bankerler, yavaş yavaş Galata ve çevre sokakları içinde yeni bir ticari kolonisi oluşturmaya başlamışlardır. 19.yüzyılın ikinci yarısında Voyvoda Caddesi yeni iş merkezleri ile dolmuş, zamanla cadde de farklı sektörlerden de işyerleri açılmıştır.

Osmanlı Bankası (Bank-ı Osmani-i Şahane), 1Haziran 1863’de Bankacılar Sokağı no. 9’da resmi olarak açılmıştır. 19. yüzyılda yaşamış olan banker A. Kamondo’nun yaptırdığı Bankalar Caddesi’ne inen Kamondo Merdivenleri ise 1875 yılına  aittir. (https://www.degisti.com/index.php/archives/5096 )

Dünyanın en eski 2. yeraltı toplu taşıma sistemi olan Tünel’in(https://www.degisti.com/index.php/archives/1632 ) Karaköy durağı Bankalar Caddesi’nin doğu girişinde yer alır.  1880 yılında gelindiğinde caddede Alman Postanesi, Ticaret Borsası binaları da görülür.

Osmanlı Bankası’nın ve Reji İdaresi’nin Voyvoda Caddesi’nde görkemli binalara taşınması sonrasında, Selanik Bankası (Banque de Salonique), Alman Bankası ( Deutsche Bank), Rus Dış Ticaret Bankası (Banque Russe pour le Commerce Etranger), Atina Bankası (Banque d’Athénes), Şark-ı Karip Ticaret Bankası Ltd (Commercial Bank of the Near East Ltd), Hollantse Bank-Uni, Banco Di Roma, Banca Commerciale Italiana gibi bazı bankalar da burada yer edinmeye başlamışlardır. Sümerbank, Garanti Bankası, T.C.Merkez Bankası,Tutum Bankası gibi yeni bankalar ve daha sonrasında da sigortacılık şirketleri zaman içinde buraya yerleşmiştir.

1940’lı yıllara gelindiğinde Voyvoda Caddesi üzerinde Adalet, Agopyan, Ahmet Ağa, Alime, Alyon, Ankara, Sigorta, Assicurazioni Generali, Bahtiyar, Bereket, Bozkurt Jeneral, Çınar, Güven, Hazeran, İstikamet, İş Bankası, Ünyon, Kevork Bey, Minerva ( https://www.degisti.com/index.php/archives/5523 ), Nişastacıyan, Nur, Soma, Şark, Uzun ve Voyvoda gibi birçok han bulunuyordu.

Zamanla, çevrenin Bankalar Caddesi diye adlandırılmasına vesile olan bankaların çoğu buradan ayrılmış, cadde, daha az sayıda banka ( TEB, HSBC,Türkiye İş Bankası v.s.) ile elektrik malzemesi satan dükkanların ve ithalatçıların yan yana dizildiği bugünkü görünümüne ulaşmıştır.

 

 

 

 

Linkler:

http://tr.wikipedia.org

www.hurriyet.com.tr

tarihvakfı.org

 

Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

(3) YORUM

 • ayfer
  18 Aralık 2011 at 23:26 |

  Yıllar önce Gezi Dergisi bir rehber dağıtmıştı İstanbul’un tarihi-turistik pek çok noktasını anlatan. İlk orada görmüştüm Kamondo Merdivenlerini peşime arkadaşlarımı takıp onu bulmaya gitmiştik, görünce çocuklar gibi sevinip fotoğraflar çekmiştik. Sanki başka bir ülkedeymişiz gibi hissetmiştik bunu başarabilen başka bir kent daha var mıdır yeryüzünde? “Boşuna değil İstanbulum seninle uğraşmam, sana şiirler yazmam. Her bir köşeni deli gibi arşınlamam. Şu nefesi senin gölgen altında almak bile başlı başına bir mutluluk…”

  • Nesrin Takil
   15 Ocak 2012 at 00:13 |

   Kamondo merdivenlerinin tum Avusturya Liselilerin anisinda bir yeri vardir, bazen neseyle inilip cikilir, bazen de ofkeyle (hocalara kizinca), bazen kederle (karnelerden sonra)… Ama o merdivenler hep biz Avusturya Liselilerine ait olmustur…

 • Cavit
  06 Kasım 2013 at 13:07 |

  Çok güzel

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

 • vahabi: DEDEciğim 90 yaşındasın nasıl bilgisayar kullanabiliyorsun?
 • büşra: Merhaba, Halis Erginer hakkında bir araştırma yapıyorum. Bilgi ve hatıralarınızı dinlemek isterim
 • Birten Cingözoğlu: Harika değerli bir Köşk umarım sonsuza kadar ayakta kalır
 • Birten: Muhteşem bir yapı her önünden geçtiğimde ilk kez görüyormuşçasına izler fotoğraf çeker paylaşırım .Sarıca...
 • Sara: Any pictures of the inside?
 • Erol Özergin: Yıllarca ,Rum klisesi ile arasına çöp dökülen bir yer olmuştur.Çok değerli yerler bilinçsizce...
 • nezih: miskiamber sokakda tornacıydım sandalcı seyfi ile yanyana dükkanımız vardı yılmaz usta ateş ve kardeşi ahmet...
 • Şaban Tufanoğlu: Çok güzel bir çalışma olmuş.. Emeği geçenleri teprik ediyorum…
 • Neşe KORTEL: Merhaba, Ben Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi çini bölümü 3. sınıf...
 • Mevlüt: Her hayat bir gizemli anıt ruhumuzun derinliklerinde. Göklerdeki arşiv kayıtlarına bir ulaşabilsek! Neler...

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank