Manolya – Zeki Müren

Yazar Admin / 14 Şubat 2012. Kategori ESKİ TÜRK FİLMLERİ MÜZİKLERİ

YouTube Preview Image
Paylaşmak ister misiniz ?

Etiketler:

Geri Izleme..

(2) YORUM

 • İsmail Özkahraman
  15 Şubat 2012 at 11:56 |

  Manolyaların güzel çiçeklerini açmaya başladığı bir ilkbahar sabahı, dokunmaya ve koklamaya kıyılamayacak manolya kadar kırılgan bir sevgiliye adanmış bir şarkıdan söz edebilmek, her yorumcuya kısmet olmayan bir şanstır.

  Büyük sanatçı Zeki Müren, kimbilir nelerden esinlenmiştir; bu şarkının söz ve beste aşamasında. Belki de hüzünlü bir öykünün eseri olan bu şarkı, kendisine uğurlu gelmişti çünkü 1955 yılında ilk kez verilen ‘Altın Plak’ ödülünü bu şarkıyla kazanmıştı.

  Aynı yıl “Son Beste” filminde Belgin Doruk’la birlikte oynayan Zeki Müren,piyano başında bu şarkıyı çalıp söylerken sıradan bir sanatçı olmadığını da kanıtlamıştı. Son Beste filminin jeneriğinde senaryo ve yönetmen olarak Arşavir Alyanak’ın adı geçse de, aynı zamanda ‘Diyalog:Kerime Nadir’ ifadesi de bulunmaktadır. Çünkü sadece dilimizin en güzel şivesi olan İstanbul şivesiyle yazılmış zarif konuşmalar değil, filme adını veren “Son Beste” romanı da Kerime Nadir(1917-1984)tarafından kaleme alınmıştı.Onun adı anılınca akla ilk olarak “Hıçkırık” ve “Samanyolu” romanları gelmektedir.

  Onu önceleri hor gören ama bu görüşünü yerinde bir tavırla değiştirerek,bir dönem yönettiği yayınevinde,Kerime Nadir romanlarını okuyucuyla buluşturan yazar Selim İleri şunları söylemiştir: “…Özellikle Kerime Nadir bugün edebiyat tarihinde yazılmış birçok romancımızın çok daha üstünde,psikolojik tahlil ve anlatım gücüne sahip bir yazardır.”

  Romancı Kerime Nadir’in sadece güzelim Türkçesiyle değil, aynı zamanda kitap okuma alışkanlığının artmasındaki katkıları için de,sevgi ve saygıyla hatırlanmayı fazlasıyla hakettiği kanısındayım.

  “Manolyam” şarkısını bir doğasever olarak da çok seviyorum. Bir zamanlar Boğaz’ın güzelliğine güzellik katan ağaçlar arasındaydı. Hatta Anadoluhisarı’ndaki Bahriyeli Sedat Bey Yalısı, bahçesinde bulunan manolyalar nedeniyle “Manolya Yalısı” olarak da bilinmektedir. Korkarım bu gidişle adı sadece yalılarda, anılarda ve kitaplarda kalacak. Ama yazık olacak, hem de çok yazık….

  İsmail ÖZKAHRAMAN

  Admin: Sevgili İsmail Özkahraman, verdiğiniz detaylı bilgiler için teşekkür ederiz. Kerime Nadir, kitaplarını yıllar evvel okuduğumuz bir yazardır. Romanlarının türünü ve yazı stilini Bronte kardeşlere benzetiriz. Bize kalırsa Türkiye’nin Jane Austen’i de Muazzez Tahsin Berkand’dır. Doğrusunu söylemek gerekirse, biz Berkand’ı okumayı çok daha fazla severiz.

  Sevgilerimiz ve saygılarımızla…

 • esengül
  13 Eylül 2012 at 12:26 |

  Hepinize çok teşekkür ederim:):) ahh..:) ne güzelmiş o eskiller.:) emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum

YORUMLARINIZ

Kategoriler

Son Yorumlar

 • Hüseyin ihsan Dinç: Herkesin görmesi gereken bir müze. özellikle gençlerin de Atalarının evini görmeleri gerekiyor,...
 • ömer faruk: ilk yazılan yorum haliyle görmedim burayı.02-09 mezunu mimarım..yanmış okul bu belki engellenemeyecek bir...
 • Hazal: Sitenizle yeni tanıştım. Bu yorumun yeri burası değil belki de, ama çok çok güzel bir site. Emeği geçen...
 • Aydan: Aynen yorumunuza katılıyorum. HamamcI olmama rağmen hürrem sultan hamamına gidemedim . Sankihamamyurt dışında...
 • Yılmaz Övünç: Kadıköy Çarşısı’nda lokman fırını vardı.O zamanlar tepside balık hazırlar fırına verirdik.Birkaç...

Ülkelere Göre Siteye Erişim

Flag Counter

altbolum

© Copyright www.degisti.com Bu sitede yayınlanan resimler,yazılar ve diğer dökümanlar sadece bilgilendirme amacı ile yayınlanmaktadır. Site sahibi ve site yazarları, bu sitede yayınlanan herhangi bir içerikten dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.Bu sitede kullanılmış olan Marka, Teknoloji ve Ürün adlarının tüm hakları ticari sahiplerine aittir.Bu sitede yayınlanan tüm yazılar/makaleler,videolar ve bilgiler yayınlandığı gibidir. Yazılardaki/makalelerdeki bu bilgilerin zaman içerisinde değişebileceğini, güncelliğini kaybedebileceğini UNUTMAYINIZ.Sitemizde yayinlanan yazıların tüm haklari sahiplerine aittir. Kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanan kişiler hakkında cezai ve hukuki işlem yapılacaktır.Bu siteye girmiş herkes bu uyarıyı okumuş ve burada yazan şartları kabul etmiş sayılır. Page Rank